Co najczęściej doskwiera po obfitej, świątecznej uczcie? Pełny żołądek, za którym nie nadąża wątroba. Wzdęcia i zgaga to skutki świątecznego przejedzenia dające się łatwo przewidzieć. Jednak świąteczne potrawy wcale nie muszą być ciężkostrawne, a Ty nie musisz wszystkiego spróbować.
Co jeśli jednak pokusa okaże się silniejsza? Możesz doraźnie zastosować jeden z preparatów wspomagających trawienie. Zadbaj o to, aby środki usprawniające procesy trawienne znajdowały się w Twojej domowej apteczce zawsze, nie tylko od święta. Nigdy nie wiadomo, kiedy i komu z rodziny okażą się potrzebne.
Świąteczne przejedzenie a wzdęty brzuch
Wzdęcia powstają na skutek nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach, któremu towarzyszy uczucie ucisku i pełności w nadbrzuszu. Przyczyną takich objawów są zwykle pokarmy wzdymające, np.:
- napoje gazowane,
- nasiona strączkowe,
- kapusta.
W zwalczaniu wzdęć najczęściej stosuje się preparaty zawierające symetykon lub dimetykon w postaci kapsułek lub kropli. Jeśli preferujesz naturalne rozwiązania, sięgnij po roślinne herbatki, krople czy nalewki.
Tradycyjnie działanie wiatropędne wykazują:
- owoc kopru włoskiego,
- owoce kminku i anyżku.
Ulgę po zjedzeniu obfitego posiłku przynosi herbatka miętowa. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom pozytywnie wpływa na organizm, wspomagając procesy trawienne.
Dla osób, które nie lubią orzeźwiającego smaku mięty polecamy rumianek. Jest to jedno z najpopularniejszych ziół, stosowane niemalże w każdym domu. Herbatki rumiankowe są skuteczne w kolkach, wzdęciach, stanach skurczowych w obrębie układu pokarmowego.
W zaburzeniach trawienia świetnie sprawdza się także napar z kwiatów lawendy.
Jak po świątecznym przejedzeniu pomóc wątrobie?
W dolegliwościach takich jak: uczucie pełności w żołądku, wzdęcia, zaparcia, stosowane są preparaty z kurkumy, która pobudza miąższ wątroby i zwiększa wytwarzanie kwasów żółciowych.
Składnikiem wielu preparatów, w tym mieszanek ziołowych, nalewek i likierów, wspomagających trawienie jest korzeń arcydzięgla. Surowiec ten zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, żółci i soku trzustkowego, a tym samym przywraca prawidłową perystaltykę jelit w stanach skurczowych.
W niestrawności i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych z odbijaniem, nudnościami i bólami brzucha, ulgę przyniesie ostropest plamisty. Dzięki kompleksowi substancji określanych jako sylimaryna, działa również ochronnie na wątrobę oraz błonę śluzową żołądka (do kupienia zwykle w postaci tabletek).
W dolegliwościach trawiennych, związanych z dysfunkcją wątroby i pęcherzyka żółciowego, stosuje się także tabletki z wyciągiem z czarnej rzodkwi i ziela karczocha, w połączeniu z kwasem dehydrochlorowym oraz olejkiem miętowym.
Zgaga jako efekt świątecznego przejedzenia
Zgaga to bolesne pieczenie w klatce piersiowej, sięgające aż do gardła. Czasem towarzyszy jej kwaśne odbijanie się. Objawy takie mogą wskazywać na chorobę refluksową przełyku. Jeśli są one długotrwałe lub pojawiają się często, koniecznie udaj się do lekarza.
Dolegliwości wynikające z błędów dietetycznych czy pośpiechu w czasie spożywania posiłku można złagodzić preparatami zobojętniającymi w postaci tabletek do ssania/żucia lub mleczka do wypicia. W aptekach dostępne są także leki zmniejszające ilość kwasu solnego w żołądku (tzw. inhibitory pompy protonowej). Bez konsultacji lekarskiej można je stosować maksymalnie przez okres dwóch tygodni.
W dolegliwościach w obrębie przewodu pokarmowego, objawiających się uczuciem dyskomfortu, świetnie sprawdzi się len. Wodne wyciągi z jego nasion zawierają śluz, który powleka przełyk, błony śluzowe żołądka i częściowo dwunastnicy, łagodząc podrażnienia.
„Twój Farmaceuta” nr 2, listopad/grudzień 2015
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |