Czym się zajmuje pulmonolog? Leczenie, badania, przygotowanie do wizyty

Pulmonologia to gałąź medycyny, która zajmuje się chorobami układu oddechowego. Lekarz, który jest specjalistą w tej dziedzinie posiada tytuł - specjalista pulmonolog. Czym się zajmuje pulmonolog? Jak wygląda leczenie i badania? Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?
Czym się zajmuje pulmonolog?

Pulmonolog czym się zajmuje?

Lekarz pulmonolog zajmuje się układem oddechowym. Do jego zadań należy nie tylko leczenie, lecz także diagnostyka i profilaktyka schorzeń narządów wchodzących w skład układu oddechowego.

Z jakimi objawami powinniśmy pójść do pulmonologa?

Do lekarza pulmonologa należy się zgłosić, kiedy pojawiają się niepokojące objawy ze strony układu oddechowego. Należą do nich na przykład uczucie duszności czy ucisku w klatce piersiowej, a także spłycenie lub świszczenie oddechu.

Krwioplucie lub odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych również powinno być wskazaniem do wizyty u lekarza pulmonologa – podobnie jak przewlekły kaszel oraz nawracające infekcje układu oddechowego. 

Pulmonolog jakie leczy choroby?

Choroby układu oddechowego, które leczy lekarz pulmonolog to między innymi:

Pulmonolog zajmuje się także leczeniem gruźlicy. Nie bez znaczenia pozostaje jego rola w terapii chorób nowotworowych układu oddechowego.

Do pulmonologa powinny zgłosić się także osoby, które palą papierosy (dotyczy to również e-papierosów).

Przeczytaj także: 

Pulmonolog a badania

Pulmonolog często zleca dodatkowe badania, które są niezbędne dla postawienia, rozpoznania oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Badania, które mogą być istotne dla pulmonologa to między innymi:

Niektóre z wymienionych badań przeprowadzane są bezpośrednio w gabinecie lekarskim. U części pacjentów pomocne może okazać się także wykonanie badań laboratoryjnych jak morfologia krwi, czy oznaczenie markerów nowotworowych.

Tomografia komputerowa to jedno z badań, które może zlecić pulmonolog.

 

Konsultacja pulmonologa jak przygotować się do wizyty

Wizyta u lekarza pulmonologa nie wymaga specjalnego, osobistego przygotowania. W czasie wizyty konieczne jest dostarczenie pełnej historii choroby oraz wszystkich innych dokumentów na temat jednostki chorobowej, z którą zgłaszamy się do lekarza.

Dotyczy to także wyników badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Informacje w nich zawarte pozwolą między innymi na określenie, czy wcześniej rozpoznane schorzenie znajduje się w stanie stabilizacji.

Pulmonolodzy - sprawdź specjalistów przyjmujących w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu lub Poznaniu

Jak wygląda wizyta u pulmonologa?

Podobnie jak u lekarzy innych specjalności, konsultacja u pulmonologa rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu. Pacjent musi zatem znać dokładne objawy, które skłoniły go do wizyty. W dalszej kolejności lekarz przeprowadza badanie fizykalne – jest to na przykład osłuchiwanie za pomocą stetoskopu. W zależności od problemu, z którym zgłosił się chory, pulmonolog decyduje o zleceniu i wykonaniu kolejnych badań.

Pulmonolog a pierwsza wizyta lekarska

Jeśli zgłaszamy się do pulmonologa pierwszy raz, dobrze jest usystematyzować objawy, które skłoniły nas do wizyty u lekarza tej specjalności. Warto zatem dokładnie określić, kiedy pojawił się dany objaw, czy występują dodatkowe, niepokojące symptomy, a nawet czy istnieją czynniki, które powodują ich zaostrzenie.

W przypadku niektórych chorób istotna może okazać się wiadomość czy choroby układu oddechowego występowały wcześniej w rodzinie. Cenną informacją dla pulmonologa jest także lista zażywanych przez pacjenta leków wraz z dawkowaniem. Nie można zapominać o przeszłości chorobowej oraz przebytych wcześniej operacjach.

Pulmonolog porada telemedyczna

W czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 warto skorzystać z telemedycznej porady z pulmonologiem. Podobnie jak podczas tradycyjnej wizyty, lekarz przeprowadza wywiad oraz analizuje wykonane przez pacjenta badania.

W określonych przypadkach lekarz może zadecydować o konieczności osobistej wizyty, celem wykonania badania fizykalnego. Wskazania do konsultacji z pulmonologiem przez telefon są podobne, jak do znanych do tej pory klasycznych wizyt – zaliczamy do nich uczucie duszności, świszczący oddech czy też znaczną męczliwość.

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 24.04.2020
Data ostatniej aktualizacji 13.07.2023