BRCA1 BRCA2

BRCA1 i BRCA2 to geny, których mutacje mogą wywoływać choroby nowotworowe, takie jak rak piersi lub jajników u kobiet czy rak prostaty u mężczyzn. Badania BRCA1 i BRCA 2 są zalecane u kobiet i mężczyzn z wywiadem rodzinnym wskazującym na nieprawidłowości tego genu w rodzinie.

KUP ONLINE

Spis treści:

  1. BRCA1 i BRCA2
  2. Badania genetyczne
  3. Badanie BRCA1 i BRCA2 cena

BRCA1 i BRCA2

Pełny test genetyczny pozwalający ocenić ryzyko zachorowania na nowotwory oceniany jest na podstawie testu BRCA1 oraz BRCA2. Są to dwa geny, w obrębie których sprawdza się występowanie 8 mutacji (6 w zakresie BRCA1 oraz 2 w BRCA2). Badanie przeprowadzane jest na podstawie próbki, pobranej samodzielnie przez pacjenta.

Badanie BRCA

Do wykonania testu niezbędny jest wymaz z wewnętrznej części policzka. Jego przygotowanie powinno odbywać się zgodnie z instrukcją dołączoną do testu. Wykonanie takiego badania pozwala nie tylko ocenić ryzyko wystąpienia choroby. Jeśli stwierdzone zostanie występowanie mutacji, wówczas możliwe jest wdrożenie odpowiedniej profilaktyki oraz opracowanie indywidualnego planu badań przesiewowych.

Badania genetyczne

Badania genetyczne z roku na rok są coraz częściej wykorzystywaną metodą w diagnostyce i profilaktyce wielu chorób, w tym także nowotworów. Obciążenie genetyczne jest często jednym z najistotniejszych czynników, które wywołują procesy chorobowe, a ich wczesne wykrycie, pozwala na skuteczną profilaktykę.

Badanie BRCA1 i BRCA2 cena

Cena badania oceniającego mutacje genów BRCA1 oraz BRCA2 nie jest wysoka. W zależności od laboratorium może się ona wahać od około 300 do około 350 zł.

 

Dowiedz się więcej:

"Rak jajnika–od biologii do kliniki"

https://www.researchgate.net/profile/Katarzyna_Lisowska3/publication/287203221

"Cancer susceptibility and the functions of BRCA1 and BRCA2"

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092867402006153

"Genetic heterogeneity and penetrance analysis of the BRCA1 and BRCA2 genes in breast cancer families"

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002929707638488