Depresja a Blue Monday

Zima to dla wielu osób przygnębiający czas. Zimno, dzień jeszcze krótki, za oknem mało słońca. Istnieje też wiele innych powodów, dla których można czuć spadek nastroju w styczniu. Ale każdego roku większość mediów skupia się na konkretnym dniu - trzecim poniedziałku stycznia - jako najbardziej przygnębiającym dniu w roku. Czy styczniowy poniedziałek jest jedynym dniem, w którym można czuć się przygnębionym? Czy Blue Monday to chwyt marketingowy? Co na to dane naukowe?
Depresja a Blue Monday

Skąd się wziął Blue Monday?

Blue Monday to termin wymyślony przez Cliffa Arnalla w 2004 roku po tym, jak agencja PR brytyjskiego biura podróży przekonała go do stworzenia "naukowej formuły", aby sprzedawać więcej swoich ofert ‒pierwotnie najlepszego dnia na kupno wycieczki.

Arnall wyznaczył datę na podstawie wzoru, w którym wziął pod uwagę czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych, poziom motywacji i poczucie potrzeby podjęcia działania) i ekonomiczne (zadłużenie; czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

Chociaż koncepcja nie ma podstaw naukowych i przeczy niej zdrowy rozsądek, nadal jest popularna. Nawet mimo tego, że jej twórca przyznał w końcu, że jest ona bez znaczenia.

Depresja tylko w Blue Monday? Mit 

Należy pamiętać, że nie ma wiarygodnych dowodów potwierdzających koncepcję najbardziej przygnębiającego dnia w roku. Wszyscy od czasu do czasu możemy czuć się przygnębieni, ale sugerowanie, że jest jeden dzień, w którym depresja w jakiś sposób "uderza" bardziej niż zwykle, trywializuje to, co dla wielu ludzi jest bardzo poważnym problemem, z którym mają do czynienia każdego dnia swojego życia.

Zdecydowana większość ekspertów twierdzi, że Blue Monday to nic innego jak chwyt marketingowy, aby ludzie kupowali pakiety wakacyjne, produkty fitness i wellness, pod pretekstem sprawienie sobie przyjemności i poprawy samopoczucia. Przez wielu specjalistów termin Blue Monday uznawany jest za pseudonaukę.

Blue Monday nie ma podstaw naukowych.

Depresja zimą

Ponury środek zimy może oczywiście powodować spadek nastroju i są tacy, którzy cierpią na sezonowe zaburzenia afektywne. Należy jednak podkreślić, że pomimo PR co tej konkretnej daty, depresja może objawić się każdego dnia, o każdej porze roku. Prawdziwa depresja kliniczna (w przeciwieństwie np. do poświątecznego kryzysu) jest znacznie bardziej złożonym stanem, na który wpływa wiele czynników, przewlekłych i tymczasowych, wewnętrznych i zewnętrznych.

Pozytywnym aspektem Blue Monday jest to, iż wiele organizacji próbuje wykorzystać ten dzień do promowania informacji na temat depresji, wykorzystując prawdziwą wiedzę.

Przeczytaj także: 

Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży - czynniki genetyczne i rodzinne

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 17.01.2022
Data ostatniej aktualizacji 27.06.2023