Staw barkowy jest istotny dla prawidłowego poruszania się i sprawności. W badaniu USG lekarz może ocenić przede wszystkim struktury w obrębie samego stawu, czyli chrząstki, torebkę stawową wraz z płynem stawowym, a także ścięgna, więzadła i mięśnie, które znajdują się w okolicy badanego stawu.

Ile kosztuje usg stawu barkowego? Cennik zaczyna się w zależności od miasta od 210 zł.

Na czym polega USG barku?

Przebieg badania wygląda tak samo jak inne rodzaje USG. Wykonywane jest dzięki urządzeniu, które emitując ultradźwięki poprzez specjalną głowicę, prowadzone jest po powierzchni ciała pacjenta. Odbijana fala, powracając do urządzenia, tworzy na ekranie obraz badanych tkanek i narządów. Dzięki temu możliwa jest analiza prawidłowości ich budowy. Oceniana jest tzw. echostruktura, dzięki której można określić czy zmiana jest zapalna, zwyrodnieniowa lub nowotworowa. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu właściwości ultradźwięków, takich jak rozchodzenie się, rozpraszanie i odbijanie od napotkanych struktur.

Przygotowanie

Badanie nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań.

Wskazania do wykonania USG stawu barkowego

Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i bezbolesne. Wykorzystuje ono fale ultradźwiękowe, które odbijając się od tkanek, ukazują ich dokładny obraz na ekranie. USG barku pomaga w ocenie znajdujących się wewnątrz struktur.

Obręcz barkowa składa się między innymi z kulistego stawu ramiennego (barkowego), który łączy kończynę górną z tułowiem i jest najbardziej mobilnym stawem w organizmie. Umożliwia on nie tylko szeroki zakres ruchu ręki, ale też ma siłę pozwalającą na wykonywanie ciężkich prac fizycznych, co może być przyczyną urazów i przeciążeń.

Badanie najczęściej jest wykonywane wtedy, gdy pacjent zgłasza się do lekarza z objawami takimi jak:

  • silny, promieniujący ból,
  • uczucie tarcia, przeskakiwania w stawie,
  • uczucie sztywności, ograniczenie ruchomości w stawie,
  • obrzęk.

Wśród wskazań, które skłaniają do przeprowadzenia diagnostyki USG, wymienić można m.in. urazy, niestabilność barku oraz podejrzenie występowania zwapnień, choroby reumatycznej, stanu zapalnego czy zmian zwyrodnieniowych.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do wykonania USG barku mogą być świeże rany lub oparzenia w badanym obrębie.

Diagnostyka USG barku — jak zmiany może wykazać

Ultrasonografia barku pozwala obrazować wiele zmian w obrębie stawu barkowego, między innymi:

Powiązane tematy:

Staw barkowo-obojczykowy. Urazy i leczenie

Ćwiczenia na stawy barkowe [WIDEO]