Voltaren MAX

Opis leku Voltaren MAX

Postać

żel

Substancja czynna

diklofenak

Wskazania

ból mięśni, ból stawów

  1. Co to jest Voltaren MAX
  2. Voltaren MAX dawkowanie
  3. Skutki uboczne leku
  4. Ciąża i okres karmienia piersią
  5. Interakcje z innymi lekami
  6. Środki ostrożności

Co to jest Voltaren MAX

Voltaren MAX to lek w postaci żelu stosowany miejscowo m.in. w bólach mięśni, stawów i ścięgien. Ponadto preparat przynosi ulgę w bólach pleców oraz łagodnych objawach choroby zwyrodnieniowej stawów. W aptekach można go kupić bez recepty. Preparat nie podlega refundacji.

Żel przeciwbólowy Voltaren MAX ma biały kolor i jest przeznaczony do wcierania na skórę. Sprzedawany jest w tubach o pojemności:

  • 50 g,
  • 100 g,
  • 120 gl,
  • 180 g.

Jak działa Voltaren MAX żel? Lek wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwobrzękowe. Substancją czynną jest diklofenak, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Preparat po zastosowaniu na skórę:

  • łagodzi ból,
  • zmniejsza obrzęk powstały w okolicach stawów i mięśni,
  • redukuje stany zapalne,
  • poprawia sprawność ruchową.

Voltaren MAX skład

Jaki jest skład Voltaren MAX? Jeden gram żelu zawiera 23,2 mg substancji czynnej diklofenaku
dietyloamoniowego.

1 gram żelu zawiera 50 mg glikolu propylenowego oraz 0,2 mg butylohydroxytoluenu.

Substancje pomocnicze to: dietyloamina, kompozycja zapachowa eukaliptusowa, alkohol izopropylowy, parafina ciekła, alkohol oleinowy, eter cetostearylowy makrogolu, woda oczyszczona, karbomer, kokozylokaprylokapronian.

Wskazania do stosowania Voltaren MAX

Voltaren MAX na co stosować żel? Preparat zalecany jest w stosowaniu miejscowym na skórę osobom dorosłym oraz młodzieży powyżej14 roku życia w leczeniu:

  • stanów zapalnych mięśni, stawów, ścięgien i wiązadeł powstałych po urazach (np. po stłuczeniach, skręceniach, nadwyrężeniach;
  • ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich: łokieć tenisisty, zapalenie ścięgien, zapalenie okołostawowe, zapalenie torebki stawowej;
  • bólu pleców.

Ponadto pacjenci dorośli mogą stosować żel przeciwbólowy Voltaren MAX w przypadku łagodnych, ograniczonych objawach choroby zwyrodnieniowej stawów.

Przeciwwskazania do stosowania

Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tego leku. Zgodnie z ulotką Voltaren MAX, żelu nie powinno się stosować w przypadku:

  • nadwrażliwość na substancję czynną diklfenak lub którykolwiek ze składników żelu;
  • uczulenie na inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych przyjmowanych w leczeniu bólu, zapalenia czy gorączki, jak ibuprofen, aspiryna. Wśród objawów reakcji alergicznej można wymienić skrócenie oddechu – astmę, wysypkę skórną z pęchrzerzami, obrzęk twarzy, pokrzywka, obrzęk języka, zapalenie błony śluzowej nosa – katar;
  • ostatniego trymestru ciąży;
  • dzieci poniżej 14 roku życia.

Voltaren MAX dawkowanie

Voltaren MAX jak stosować? Żel przeciwbólowy należy stosować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce lub zaleceniami przekazanymi przez lekarza.

Jak otworzyć Voltaren MAX żel? Aby otworzyć tubę przed pierwszym użyciem, należy najpierw odkręcić zakrętkę, nałożyć ją drugim końcem na zabezpieczenie, a następnie przekręcić, w celu zdjęcia zabezpieczenia.

Voltaren MAX ile razy dziennie? Zalecane dawkowanie u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 14 roku życia to aplikacja 2 razy dziennie, rano oraz wieczorem, na bolące miejsca. Lek wykazuje działanie przeciwbólowe przez 12 godzin.

Lek należy stosować miejscowo na skórę. Wskazane jest nakładanie warstwy żelu na bolące bądź opuchnięte miejsca. Jeśli chodzi o to, jaką ilość preparatu stosować, dawkę należy dopasować do rozmiarów zmienionego chorobowo obszaru. Zazwyczaj odpowiednia dawka to ilość odpowiadająca rozmiarom od owocu wiśni do orzecha włoskiego. Przy aplikacji odczuwalny jest efekt chłodzący leku.

Ilość substancji czynnej wchłoniętej przez skórę jest uzależniona od kilku czynników:

  • czasu kontaktu leku bezpośrednio ze skórą,
  • rozmiaru leczonego miejsca,
  • całkowitej dawki zastosowanej w danym miejscu,
  • poziomu nawilżenia skóry.

Po użyciu produktu ręce należy dokładnie umyć, chyba, że leczenie dotyczy właśnie tej partii ciała.

Jak długo można stosować Voltaren MAX żel? Okres stosowania żelu przeciwbólowego jest uzależniony od stanu chorobowego oraz odpowiedzi na leczenie:

  • w przypadku stanów zapalnych wskutek urazu oraz reumatyzmu tkanek miękkich nie wskazane jest stosowanie Voltaren MAX przez okres dłuższy niż 2 tygodnie, chyba, że lekarz zaleci inaczej;
  • w chorobie zwyrodnieniowej stawów u pacjentów powyżej 18 lat, nie należy stosować leku dłużej niż 3 tygodnie, o ile lekarz prowadzący nie zadecyduje inaczej;
  • konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza, jeśli po 7 dniach stosowania żelu pacjent nie odczuwa poprawy bądź stan ulegnie pogorszeniu.

Stosowanie Voltaren MAX u dzieci i młodzieży

U młodzieży powyżej 14 roku życia, nie należy stosować żelu przeciwbólowego Voltaren MAX przez okres dłuższy niż tydzień bez konsultacji z lekarzem.

Nie ma informacji na temat bezpieczeństwa oraz skuteczności leczenia preparatem u osób poniżej 14 lat, dlatego też nie zaleca się go stosować w tej grupie wiekowej.

Zastosowanie zbyt dużej dawki Voltaren Max

W przypadku aplikacji zbyt dużej ilości żelu Voltaren MAX, nadmiar preparatu należy usunąć używając chusteczki. Jeśli doszło do przypadkowego połknięcia leku, konieczne jest bezzwłoczne zasięgnięcie pomocy medycznej.

Pominięcie zastosowania dawki preparatu

Jeżeli pacjent zapomniał zastosować Voltaren MAX, to nie powinien stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku. Jeśli doszło do pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej oraz kontynuować leczenie tak jak do tej pory.

Skutki uboczne leku

Jak każdy lek, tak i Voltaren MAX może wywoływać skutki uboczne. Wszystkie możliwe działania niepożądane są wymienione w ulotce żelu. Reakcje uboczne obserwowane są w różnej częstotliwości, niektóre z objawów występujących rzadko bądź bardzo rzadko mogą być bardzo ciężkie. Warto zatem obserwować swój organizm oraz jego reakcje, a w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek niepokojących zjawisk powiadomić o tym lekarza, który oceni sytuację i ewentualne ryzyko.

W przypadku pojawienia się którychkolwiek z omawianych poniżej skutków ubocznych leku konieczne jest bezzwłoczne zaprzestanie stosowania preparatu oraz zasięgnięcie pomocy medycznej.

Często, u mniej niż 1 do 10 na 100 osób, występujące skutki uboczne to:

  • zaczerwienienie lub pieczenie skóry,
  • wysypka skórna,
  • świąd,
  • zapalenie skóry.

Bardzo rzadko, u mniej niż 1 na 10 000 osób:

  • podwyższona wrażliwość na promienie słoneczne, objawiająca się oparzeniami słonecznymi z towarzyszącym obrzękiem, pęcherzami i świądem.

Pozostałe skutki uboczne leku zwykle mają łagodne objawy, które są nieszkodliwe i przemijają po pewnym czasie.

Ciąża i okres karmienia piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje mieć dziecko, nie stosuje skutecznej metody antykoncepcji lub karmi piersią przed zastosowaniem preparatu powinna zapytać lekarza o opinię.

Okres ciąży

Nie należy stosować Voltaren MAX w trzecim trymestrze ciąży. Lek wówczas może uszkodzić nienarodzone dziecko lub być przyczyną trudności przy porodzie.

W pierwszym i drugim trymestrze ciąży Voltaren MAX można stosowanie jedynie, jeśli lekarz prowadzący uzna to za konieczne. W tym okresie ciąży ewentualna zastosowana dawka powinna być jak najmniejsza, a okres stosowania leku możliwie jak najkrótszy.

Okres karmienia piersią

W przypadku pacjentek karmiących piersią Voltaren MAX może być stosowany wyłącznie wtedy, kiedy lekarz zadecyduje, że jest to konieczne. Substancja czynna, diklofenak, w niewielkich ilościach przenika do mleka matki. Niewskazane jest aplikowanie żelu na piersi matek karmiących, a także stosowanie leku przez długi czas oraz na rozległe partie skóry.

Interakcje z innymi lekami

Przed zastosowaniem Voltaren MAX konieczne jest poinformowanie lekarza o preparatach przyjmowanych w ostatnim okresie, aktualnie oraz o tych, które planuje się stosować.

Podczas stosowaniu leku, ilość substancji czynnej, która wchłania się do ogólnego krążenia jest niewielka, co zmniejsza ryzyko pojawienia się interakcji Voltaren MAX z innymi lekami.

Środki ostrożności

  • Zgodnie z ulotką, przy stosowaniu Voltaren MAX należy zachować szczególną ostrożność, w przypadku uszkodzonej skóry, ran otwartych, wyprysków. Jeśli w miejscu stosowania żelu wystąpi wysypka należy zaprzestać aplikowania preparatu.
  • Z uwagi na fakt, iż w składzie Voltaren MAX znajduje się glikol propylenowy, mogą wystąpić podrażnienia skóry. Zawarty w leku butylohydroksytoluen, może być przyczyną miejscowej reakcji skórnej bądź podrażnień oczu i błon śluzowych.
  • Nie należy stosować większej dawki niż zalecana oraz aplikować żel przez dłuży okres, niż zalecony. Leku nie wolno stosować w jamie ustnej ani połykać. Po każdorazowym użyciu konieczne jest dokładne umycie rąk.
  • Przy stosowaniu Voltaren MAX należy unikać ewentualnego kontaktu z oczami. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, konieczne jest natychmiastowe usunięcie żelu z tych miejsc poprzez obfite spłukanie wodą, a następnie skontaktowanie się z lekarzem.
  • Lek można aplikować równocześnie z opatrunkami i bandażami stosowanymi w skręceniach, jednakże nie można go używać pod opatrunki, które uniemożliwiają swobodny dostęp powietrza.
  • Voltaren MAX nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn w ruchu. Nie stosować produktu, jeśli upłynął termin jego ważności. Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C oraz w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Dystrybutor na terenie Polski: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #