APAP-extra-opakowanie
APAP Extra łączy działanie paracetamolu i kofeiny.

Postać

tabletki powlekane

Substancja czynna

paracetamol, kofeina

Wskazania

ból, gorączka

  1. Apap Extra co to jest
  2. Ddawkowanie
  3. Skutki uboczne leku
  4. Apap Extra w ciąży
  5. Apap Extra a karmienie piersią
  6. Interakcje z alkoholem
  7. Środki ostrożności
  8. Interakcje z innymi lekami

Apap Extra co to jest

Apap Extra to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Produkt jest dostępny bez recepty, a aptekach sprzedawany jest w opakowaniach po:

  • 6 tabletek,
  • 10 tabletek,
  • 24 tabletki,
  • 50 tabletek.

Lek zalecany jest do doraźnego stosowania w łagodzeniu dolegliwości bólowych, takich jak ból głowy, ból mięśni i stawów, bóle menstruacyjne, nerwobóle. Ponadto tabletki można stosować po przebytych operacjach i urazach.

Lek ma postać tabletek powlekanych. W składzie preparatu znajdują się dwie substancje czynne paracetamolkofeina. Paracetamol obniża gorączkę i łagodzi ból. Kofeina dodatkowo potęguje działanie przeciwbólowe leku oraz umiarkowanie pobudzająco oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy.

Kto może stosować ten lek?

Apap Extra może być przyjmowany przez dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia.

Pacjenci poszukujący leku zawierającego jedynie działający przeciwgorączkowo i przeciwbólowo paracetamol, bez dodatku kofeiny, mogą zakupić Apap 500 mg.

Apap Extra skład

Jaki jest skład tego leku? Jedna tabletka substancje czynne:

Substancje pomocnicze to: talk, skrobia kukurydziana, powidon, stearynian wapnia, metyloceluloza.

W składzie otoczki znajdują się: makrogol 3350, hypromeloza 15, hypromeloza 5.

Wskazania do stosowania

Apap Extra na co jest ten lek? Preparat zalecany do doraźnego stosowania w celu łagodzenia dolegliwości bólowych, takich jak:

  • ból głowy;
  • ból zębów
  • ból mięśni;
  • bóle kostno-stawowe,
  • nerwobóle,
  • bóle menstruacyjne,
  • ból pourazowy,
  • ból po zabiegach operacyjnych.

Ponadto lek działa łagodząco na objawy przeziębienia i grypy, takie jak:

  • gorączka;
  • ból mięśni;
  • bóle kostno-stawowe;
  • ból gardła.

Przeciwwskazania

Mimo szerokiej dostępności i zastosowania leku, nie może być on stosowany przez wszystkich pacjentów. W ulotce zaznaczono, że tabletek Apap Extra nie mogą przyjmować osoby, u których stwierdzono przynajmniej jeden z poniższych czynników:

  • uczulenie pacjenta na paracetamol, kofeinę lub jakikolwiek inny składnik leku;
  • niedokrwistość hemolityczna;
  • choroba alkoholowa;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • ciężka niewydolność wątroby lub nerek;
  • wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej;
  • stosowanie inhibitorów MAO aktualnie, a także w ciągu 2 tygodni od zakończenia ich zażywania.

Dawkowanie

Lek może być stosowany przez dorosłych i dzieci powyżej 12 lat.

Co ile można brać Apap Extra i jaką dawkę stosować?

  • Zalecane w ulotce dawkowanie preparatu to 1 lub 2 tabletki doustnie co 4 do 6 godzin.
  • Jeśli chodzi o to, ile tabletek na dobę można spożyć, zgodnie z informacja zawartą w ulotce leku, nie należy przekraczać 8 tabletek na dobę.

Jeśli chodzi o działanie, zastosowany w leku paracetamol dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenia we krwi osiąga po ok. 0,5-2h od przyjęcia. Dzięki czemu lek łagodzi ból w dość krótkim czasie.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Jeśli dojdzie do przedawkowania leku lub jego przypadkowego przyjęcia przez zbyt małe dziecko, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Przyjęcie zbyt dużych dawek substancji czynnych zawartych w preparacie może objawiać się:

  • ogólnym osłabieniem;
  • bólem brzucha;
  • gorączką;
  • nasilonymi nudnościami;
  • wymiotami;
  • nadmierną potliwością;
  • odwodnieniem;
  • sennością lub bezsennością;
  • zwiększoną diurezą.

Z kolei ciężkie zatrucie lekiem może skutkować drgawkami toniczno-klonicznymi oraz arytmią serca.

Pominięcie zastosowania dawki leku

Lek jest przeznaczony do doraźnego przyjmowanie. Jeżeli pacjent zapomniał przyjąć dawki Apap Extra nie powinien stosować podwójnej dawki w celu jej uzupełnienia.

Przerwanie zażywania leku

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Skutki uboczne leku

Tak jak i inne leki, tak również Apap Extra może powodować działania niepożądane.

Zgodnie z ulotką, z uwagi na stan zagrażający życiu, w przypadku wystąpienia którychkolwiek z poniżej wymienionych objawów należy bezzwłocznie odstawić lek i skontaktować się z lekarzem:

Rzadko:

  • skórne reakcje uczuleniowe w postaci wysypki, pokrzywki;

Bardzo rzadko:

  • ciężkie reakcje skórne w postaci wysypki z krostami na ciele, nadżerki w jamie ustnej, oczach, skórze i narządach płciowych; pękające pęcherze dużych rozmiarów, złuszczanie się dużych obszarów naskórka, wraz z gorączką, bólem stawów oraz osłabieniem.

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, w badaniach przeprowadzonych podczas przyjmowania preparatu zaobserwowano następujące działania niepożądane:

Rzadko, u mniej niż 1 na 1 000 osób:

  • bóle brzucha;
  • wymioty;
  • nudności.

Bardzo rzadko, u mniej niż 1 na 10 000 osób:

  • zawroty głowy;
  • małopłytkowość, której objawami są wybroczyny i skłonność do siniaków, agranulocytoza;
  • przy długotrwałym zażywaniu martwica brodawek nerkowych;
  • kolka nerkowa.

Podczas stosowania leków zawierających kofeinę w zalecanej dawce równocześnie z pożywieniem zawierającym kofeinę, może dojść do nasilenia skutków ubocznych związanych z podwyższeniem dawki tej substancji. Częstotliwość tych działań nie jest znana, należą do nich:

  • bezsenność;
  • zawroty głowy;
  • niemiarowość rytmu serca;
  • zaburzenia uwagi;
  • drażliwość;
  • drżenia mięśniowe.

Jeśli pacjent zaobserwuje jakiekolwiek inne działania niepożądane leku Apap Extra, w tym także te, które nie zostały opisane w ulotce, należy skontaktować się z lekarzem.

Apap Extra w ciąży

  • Jeżeli pacjentka jest w ciąży, nie stosuje skutecznej metody antykoncepcji lub planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.
  • Stosowanie Apap Extra w pierwszym trymestrze ciąży jest niewskazane. Przyjmowanie tabletek w drugim i ostatnim trymestrze ciąży należy uprzednio skonsultować z lekarzem.
  • Zgodnie z dostępnymi danymi, paracetamol nie ma wpływu na powstawanie wad wrodzonych i nie ma toksycznego wpływu na płód ani na noworodka. Przyjmowanie tabletek przez kobiety w ciąży jest możliwe jedynie jeśli lekarz prowadzący uzna to za konieczne. Pacjentkom w ciąży zaleca się przyjmowanie preparatu w jak najmniejszych skutecznych dawkach i jak przez jak najkrótszy okres.

Apap Extra a karmienie piersią

  • Zawarta w preparacie kofeina przenika do mleka matki. Stosowanie Apap Extra w okresie karmienia piersią jest niewskazane.

Interakcje z alkoholem

Z uwagi na ryzyko uszkodzenia wątroby, nie należy łączyć alkoholu z lekiem Apap Extra. Szczególnie narażeni na szkodliwe działanie na wątrobę są pacjenci regularnie spożywający alkohol oraz osoby niedożywione.

Środki ostrożności

Ryzyko uszkodzenia wątroby wskutek przyjmowania leku wzrasta u osób:

  • z niewydolnością wątroby;
  • niedożywionych;
  • nadużywających alkohol.

Zgodnie z ulotką, należy zachować ostrożność przy stosowaniu Apap Extra u pacjentów z:

  • bezsennością;
  • nadczynnością gruczoły tarczowego;
  • niewydolnością nerek;
  • astmą oskrzelową.

Preparat zawiera paracetamol 500g, dlatego też należy zachować ostrożność i sprawdzić, czy inne aktualnie stosowanie leki nie zawierają paracetamolu, aby uniknąć przedawkowania tej substancji.

Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Preparat stosowany w zalecanych dawkach nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów oraz obsługę urządzeń. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz w temperaturze poniżej 25°C.

Interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku konieczne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich lekach, które pacjent przyjmuje aktualnie lub przyjmował w ostatnim czasie, a także tych, które planuje zacząć zażywać.

Apap Extra nie powinno się zażywać jednocześnie z innymi lekami z paracetamolem i kofeiną w składzie.

Konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza w przypadku równoczesnego przyjmowania takich leków jak:

  • leki przeciwpadaczkowe;
  • leki uspokajające i nasenne;
  • inhibitory MAO;
  • leki przeciwcukrzycowe;
  • zydowudyna;
  • leki przeciwzakrzepowe;
  • niesterydowe leki przeciwzapalne;
  • leki sympatykomimetyczne;
  • doustne środki antykoncepcyjne;
  • hormony tarczycy;
  • chinolony;
  • cymetydyna;
  • werapamil;
  • chloramfenikol.

Dystrybutor na terenie Polski: USP Zdrowie Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.