Test przesiewowy IV generacji COMBO 

Badanie na obecność wirusa HIV COMBO (antygen p.24 oraz przeciwciała anty-HIV) wykonywane jest na podstawie próbki krwi. Pozwala na wykrycie zarażenia już po 2 tygodniach. Możesz je wykonać prywatnie bez skierowania od lekarza.

Wrocław gdzie zrobić test HIV? Mapa punktów testowania w artykule.

  1. Wskazania
  2. Po jakim czasie od kontaktu zrobić badanie? 
  3. Interpretacja wyników
  4. Gdzie zrobić? Mapa

Jakie są wskazania, aby zrobić test na HIV?

Badanie w kierunku HIV wykonywane jest najczęściej wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że u pacjenta mogło dojść do zakażenia. Lekarz zleca wykonanie testu, gdy występujące objawy oraz wywiad przeprowadzony z pacjentem mogą sugerować zachorowanie.

Symptomy zakażenia w początkowej fazie nie zawsze się pojawiają, a jeśli już występują, są niespecyficzne, często mogą być utożsamiane z innymi infekcjami. U osób tych występuje

  • podwyższona temperatura ciała,
  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • bóle mięśni i stawów.

Z reguły utrzymują się one 2-8 tygodni, po czym następuje bezobjawowa faza zarażenia, trwająca średnio 8-10 lat. Często dopiero pierwsze objawy AIDS skłaniają pacjenta do zrobienia testu.

Wczesne wykrycie wirusa jest niezwykle ważne, gdyż pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie oraz zapobiega nieświadomemu zarażaniu innych.

Wirus odpowiadający za rozwój AIDS przenoszony jest drogą płciową, ale to nie jedyna możliwość. Do zakażenia wirusem HIV, poza ryzykownym kontaktem seksualnym, może dojść m.in. w gabinecie stomatologicznym lub w studio tatuażu, jeżeli nie zostaną zapewnione właściwe warunki higieniczne, w tym sterylizacja wykorzystywanych narzędzi.

Po jakim czasie od kontaktu wykonać test na HIV?

Test IV generacji COMBO wykrywa białko wirusa HIV - antygen p.24 oraz przeciwciała anty- HIV-1 grupa M i O oraz HIV-2. Zdolny jest więc do wykrycia typu wirusa odpowiedzialnego za większość zarażeń na świecie.

Trzeba pamiętać testu nie wykonuje się bezpośrednio po zdarzeniu, które mogło nieść ryzyko zarażenia. W przypadku badania przesiewowego IV generacji COMBO zaleca się utrzymanie 2-tygodniowego odstępu od chwili zakażenia. Test wykonany zbyt wcześnie może być niewiarygodny (istnieje ryzyko fałszywie ujemnego wyniku).

Test na zakażenie HIV – interpretacja wyników

Nekatywny wynik testu

W przypadku wyniku ujemnego konieczna jest analiza czasowa - czyli określenie czy od ryzykownego zachowania minął już okres 6 tygodni. Jeśli tak - wówczas przyjmuje się, że pacjent jest osobą zdrową. Jeśli okres ten był krótszy nie można jednoznacznie określić, że nie doszło do zarażenia. W takiej sytuacji lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu kolejnego badania i wskazać termin, w jakim test powinien zostać przeprowadzony.

Dodatni wynik

Jeżeli wynik jest pozytywny, pacjent wymaga dalszej diagnostyki z wykorzystaniem testu potwierdzenia. Dopiero dodatni wynik obu testów pozwala zdiagnozować zarażenie wirusem HIV i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Wynik badania dostępny jest już po upływie 1 dnia roboczego, można go też odebrać online.

Interpretację wyniku najlepiej pozostawić lekarzowi.

Wrocław test na HIV prywatnie - gdzie zrobić (mapa)

Jeśli chcesz zrobić przesiewowy IV generacji COMBO test HIV we Wrocławiu, możesz to zrobić w następujących placówkach:

  • Centrum Medicover Globis, ul. Powstańców Śląskich 7a,
  • Centrum Medicover Strzegomska, ul. Strzegomska 36,
  • Synevo Wrocław Krawiecka, ul. Krawiecka 2,
  • Synevo Wrocław Wejherowska, ul. Wejherowska 248,
  • Synevo Wrocław Dąbrowskiego, ul. Dąbrowskiego 44,
  • Synevo Wrocław Fieldorfa, ul. Fieldorfa 2,
  • Synevo Wrocław Racławicka, ul. Racławicka 15/19,
  • Synevo Wrocław Hermanowska, ul. Hermanowska 89,
  • Synevo Wrocław Swobodna, ul. Swobodna 8a,
  • Synevo Wrocław Krępicka, ul. Krępicka 1.

 

Inne choroby przenoszone drogą płciową:

Kiła (objawy, wskazania do badania)

Chlamydioza

Rzeżączka