Waporyzacja marihuany medycznej. Instrukcja, jak wapować

W terapii marihuaną medyczną najbardziej zalecaną metodą przyjmowania suszu jest droga wziewna - waporyzacja. Jest to najbezpieczniejszy sposób, eliminujący wchłanianie toksycznych substancji (np. CO2 i związki rakotwórcze). Specjalne urządzenie, waporyzator, podgrzewa susz do odpowiedniej temperatury, w której aktywne składniki zaczynają parować, a jednocześnie się nie spalają.

Waporyzatory są niewielkimi urządzeniami z komorą grzewczą i ustnikiem. Po kwalifikacji do leczenia konopiamii medycznymi, lekarz przeszkala pacjenta, jak korzystać z waporyzatorów.

Waporyzacja marihuany - zalety

Wapowanie jest preferowaną metodą przyjmownaia konopii w celach medycznych. Dzięki temu, że pacjent wdycha parę waporyzacyjną z suszu konopnego, może liczyć na uzyskanie szybkiego efektu terapeutycznego.

  • Zmniejszenie narażenia na szkodliwe związki.
  • Skuteczniejsze przyswajanie składników suszu niż w przypadku palenia.
  • Szybki początek działania
  • Czas działania ok. 2-4 godzin.
  • Zalecana do szybkiego łagodzenia objawów.

Podczas tradycyjnego procesu spalania, pacjent byłby narażony na wdychanie wraz z dymem toksycznych substancji, które przedostałyby się do krwiobiegu. Waporyzator ma za zadanie podgrzać susz konopi, uwalniać i odparować związki aktywnne (kannabinoidy), jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli pacjent przestrzega zaleceń lekarza.

Przyjmowanie marihuany medycznej metodą waporyzacji ma najlepszy terapeutyczny wpływ na organizm.

Jak stosować waporyzator marihuany medycznej

Prawidłowa technika waporyzacji zwiększa skuteczność terapii.

Przed włożeniem suszu do waporyzatora, należy go drobno zmielić w przeznaczonym do tego młynku.

Po nałożeniu suszu, ustawiamy waporyzator do pożądanej temperatury, od 160-210°C, w glejakach dopuszcza się 230°C (szczegóły lekarz omówi na wizycie). Gdy susz w waporyzatorze osiągnie odpowiednią temperaturę, wykonujemy pierwszy wdech - powinien być spokojny, głęboki, para waporyzacayjna powinna znaleźć się w płucach. Staramy się przez kilka sekund przytrzymać ją w płucach, następnie wykonujemy spokojny wydech.

Proszę nie zrażać się jeśli na początku pojawia się wrażenie że nic nie leci, albo że nie czuć „dymu”. Trzea pamiętać, że jest to inhalacja parą, a uczucie charakterystycznego smaku w ustach świadczy o tym, że waporyzator działa poprawnie.

Pierwsza waporyzacja medycznej marihuany

Na pierwszą waporyzację warto zarezerwować sobie więcej czasu, aby mogła ona odbyć się w spokojnych warunkach.

W trakcie waporyzacji bardzo ważne jest obserwowanie swoich odczuć, działań jakie wywołuje susz, dlatego po każdym wdechu zalecane jest zrobienie 10-15 min przerwy i samoobserwacja. Jeśli po 10-15 min nie pojawiają się działania niepożądane, można wykonać kolejny wdech, serię wdechów powtarzamy, aż do osiągnięcia efektu leczniczego.

Kiedy wiemy, że susz w waporyzatorze się nie nadaje się do waporyzacji? Kolor suszu zmienia się na brązowy, susz traci charakterystyczny smak.

Jeśli uzyskałeś receptę na marihuanę i udajesz się do apteki pierwszy raz, sprawdź, jakie akcesoria są niezbędne do waporyzowania.

Co musisz kupić przed pierwszą waporyzacją?


Powiązane tematy: 

Terapia medyczną marihuaną. Przygotowanie do pierwszej wizyty

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.
Data dodania 14.10.2022
Data ostatniej aktualizacji 24.05.2023