USG tarczycy w Katowicach
USG tarczycy w Katowicach

Tarczyca jest małym gruczołem znajdującym się u podstawy szyi. Odpowiada za wytwarzanie hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). USG tarczycy jest badaniem nieinwazyjnym, które trwa zaledwie kilka minut. Podczas badania lekarz wykorzystuje specjalistyczny sprzęt, zwany ultrasonografem. Dzięki specjalnej głowicy i emitowanym falom ultradźwiękowym o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od narządów i tkanek, uzyskiwany jest przekrój badanego obiektu.

KUP ONLINE 

Spis treści:

  1. USG tarczycy w Katowicach
  2. Gdzie zrobić USG tarczycy w Katowicach

USG tarczycy w Katowicach

Badanie wykonywane jest najczęściej po skierowaniu przez lekarza. Ultrasonografia gruczołu tarczowego jest uzupełnieniem badań laboratoryjnych w wielu schorzeniach, takich jak choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa czy zaburzeniach pracy gruczołu: nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Podczas badania lekarz uzyskuje na monitorze obraz, na podstawie którego może ocenić wielkość oraz objętość każdego z dwóch płatów tarczycy. Pomiarowi poddawana jest także cieśń, która łączy oba płaty. USG tarczycy pozwala ocenić strukturę miąższu gruczołu, jego echogeniczność, czyli jednorodność . Umożliwia wykrycie jego nieprawidłowości, takich jak  guzki lub torbiele.

Wskazaniem do wykonania USG tarczycy jest m.in. wykrycie podczas badania palpacyjnego gruczołu niepokojących zmian, a także nieprawidłowe stężenia hormonów (TSH, tyroksyny, trijodotyroniny) stwierdzone w badaniach laboratoryjnych. Ultrasonografia znajduje zastosowanie nie tylko w diagnostyce, ale także w monitorowaniu stanu pacjenta poddanego terapii hormonalnej.

Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania (przeczytaj więcej informacji na temat przygotowania do USG tarczycy). Nie trzeba być na czczo i można je wykonać o dowolnej porze dnia. Przed badaniem należy zdjąć z szyi biżuterię oraz ubranie przeszkadzające w dostępie do gruczołu.

Gdzie zrobić USG tarczycy w Katowicach

W Katowicach badanie USG tarczycy wykonywane jest w dwóch placówkach Centrum Medicover. Termin konsultacji umówić można telefonicznie, osobiście lub on-line w przychodni:

  • Centrum Medicover Chorzowska, ul. Chorzowska 50 oraz
  • Centrum Medicover Graniczna, ul. Graniczna 54.