USG ciążowe

Badanie ultrasonograficzne to niezbędny element każdej ciąży. W Szpitalu Medicover przyszłe mamy mogą skorzystać z pomocy profesjonalnego personelu, który specjalizuje się w ultrasonografii ginekologiczno-położniczej. Badanie wykonywane jest z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, przez co jest nieinwazyjne oraz zapewnia komfort badanej pacjentce. USG ciążowe jest bezbolesne, nie wymaga wcześniej szczególnych przygotowań, a wykorzystywane podczas badania fale ultradźwiękowe są bezpieczne zarówno dla płodu, jak i dla mamy.
Badanie ultrasonograficzne przeprowadza się nie rzadziej niż trzy razy w trakcie ciąży. Po raz pierwszy powinno odbyć się między 11. a 14. tygodniem, drugi raz między 18. a 23. tygodniem, a ostatni między 28. a 32. tygodniem ciąży. W trakcie badań wykonywanych za pomocą ultrasonografu można:
- ustalić liczbę pęcherzyków ciążowych (np. ciążę bliźniaczą),
- rozpoznać wiek płodu i ocenić czy prawidłowo się rozwija,
- poznać płeć dziecka,
- ocenić ogólną budowę i rozmiar narządów wewnętrznych płodu,
- ocenić odległość między ciemiączkami,
- wykluczyć lub wykryć wady takie jak Zespół Downa,
- ocenić budowę macicy i ocenić ilość wód płodowych,
- sprawdzić stopień dojrzałości i położenie łożyska.
W placówkach Medicover mamy mogą wykonać nie tylko klasyczne USG 2D, ale także coraz popularniejsze badania 3D i 4D, dzięki którym można obserwować płód na wielu płaszczyznach i wykryć takie schorzenia jak rozszczep podniebienia oraz rozszczep kręgosłupa.