Orlifique

orlifique-opis-leku

Nazwa handlowa

Orlifique

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki powlekane

Dawka

0,1 mg+0,02 mg

Podanie

Doustnie

Substancja czynna

Lewonorgestrel, etynyloestradiol

Opakowanie

28 sztuk, 84 szuki

Działanie

Antykoncepcyjne

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Orlifique co to jest?

Orlifique to złożone tabletki antykoncepcyjne stosowane doustnie. Lek dostępny jest na receptę. Cykl przyjmowania Orlifique wynosi 28 dni - najpierw stosuje się 24 tabletki różowe, zawierające substancje czynne lewonorgestrel i etynyloestradiol. Następnie przez 4 dni należy przyjmować białe tabletki placebo, które pozbawione są substancji czynnych, po czym ponownie stosuje się tabletki różowe.

Mechanizm działania decydujący o skuteczności leku Orlifique związany jest ze współdziałaniem różnych czynników, które wpływają przede wszystkim na zahamowaniu owulacji oraz wywołaniu zmian w obrębie śluzu występującego w szyjce macicy. Zaletą leku jest jego szybkie wchłanianie przy zastosowaniu doustnym.

Pełny skład preparatu

Każda różowa tabletka powlekana Orlifique zawiera 0,10 mg lewonorgestrelu oraz 0,02 mg etynyloestradiolu.
Substancje pomocnicze zawarte w rdzeniu tabletki to: laktoza bezwodna, powidon K-30, magnezu stearynian.
Skład otoczki: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, czerwień Allura AC (E129) lak, lecytyna sojowa, żelaza tlenek czerwony (E172), indygotyna (E132) lak.

Białe tableki to tabletki placebo, które nie zawierają substancji czynnych.
Ich składnikami w rdzeniu są: laktoza bezwodna, powidon K-30, magnezu stearynian.
Skład otoczki: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350.

Dawkowanie preparatu

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce Orlifique, jest to lek doustny. Jak brać tabletki antykoncepcyjne? Skuteczność działania każdych tabletek antykoncepcyjnych zależy od ich regularnego przyjmowania, w tym również do utrzymania stałej pory przyjmowania leku. Na każdym blistrze zaznaczony jest kierunek strzałek, który wyznacza sposób dawkowania leku przez cały cykl 28 dniowy. Tabletki antykoncepcyjne można popić niewielką ilością wody. W przypadku leku Orlifique ważne jest, aby był on przyjmowany w sposób ciągły, co oznacza, że po ukończeniu jednego opakowania natychmiast należy rozpocząć kolejne.

Do krwawienia odstawiennego dochodzi najczęściej około 2-3 dni od chwili rozpoczęcia przyjmowania tabletek placebo, a kończy się przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek z następnego opakowania. Sposób rozpoczęcia terapii antykoncepcyjnej zależne jest od faktu czy w poprzednim cyklu stosowane były inne środki doustne? Jeżeli nie, wówczas należy rozpocząć przyjmowanie tabletek w pierwszym dniu cyklu, który zbiega się z pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego. W przypadku kontynuacji terapii, w zastępstwie za inny środek hormonalny, włączenie leczenia Orlifique powinno nastąpić następnego dnia, po przyjęciu ostatniej dawki zawierającej substancję czynną dotychczas stosowanego preparatu, nie później niż następnego dnia po zakończeniu przerwy przypadającej na przyjmowanie tabletek placebo. U pacjentek, które wcześniej korzystały z antykoncepcji dopochwowej lub plastrów, terapię lekiem Orlifique rozpocząć należy w dniu usunięcia poprzedniego środka antykoncepcyjnego, jednak najpóźniej w dniu, w którym konieczne byłoby ponowne zastosowanie poprzednio używanego środka. W przypadku zmiany środka antykoncepcyjnego należy przez pierwsze 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne.

Pominięcie dawki leku

W przypadku pominięcia dawki, duże znaczenie ma fakt czy była to tabletka placebo czy zawierająca substancję czynną. W pierwszym przypadku, pominięcie dawki leku nie ma żadnego wpływu na zmianę skuteczności preparatu. Natomiast gdy zostanie pominięta dawka zawierająca substancję czynną wiele zależy od czasu, jaki upłynął od czasu, w której lek powinien zostać przyjęty. W ulotce leku producent opisał w sposób szczegółowy sposób postępowania.

Możliwe skutki uboczne

Jak każde leki, tak również tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać skutki uboczne. Orlifique powoduje najczęściej bóle brzucha, nudności, tycie, zmiany nastroju, wrażliwość i bóle piersi, reakcje skórne, zmniejszenie lub zwiększenie libido oraz inne.

Interakcje z alkoholem

Nie ma wystarczających danych, które świadczyłyby o istotnych interakcjach pomiędzy lekiem Orlifique a alkoholem. Jednak jak zawsze, należy zachować szczególną ostrożność.

Orlifique w ciąży

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Orlifique w ciąży nie jest zalecane. U pań, u których doszło do zapłodnienia podczas kuracji lekiem należy jak najszybciej odstawić preparat.

Orlifique a karmienie piersią

Lek nie powinien być stosowany przez kobiety karmiące, gdyż jego złożony charakter może negatywnie wpływać na laktację, zmniejszając ilość pokarmu oraz wpływając na jego skład. Substancje czynne przenikają do mleka kobiecego w ilościach, które mogą wpływać na dziecko.

Dystrybucja na terenie Polski: Zakłady Farmaceutyczne "Polpharma" S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Orlifique
  • #