Orgametril

orgametril-opis-leku

Nazwa handlowa

Orgametril

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki

Dawka

5 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Linestrenol

Opakowanie

30 sztuk

Działanie

Zbliżone do naturalnego progesteronu

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Orgametril co to jest?

Orgametril to lek wykorzystywany w ginekologii dostępny wyłącznie na receptę. Występuje w postaci tabletek w opakowaniach o zawartości 30 sztuk.

Substancją czynną preparau jest linestrenol, syntetyczny progestagen, którego działanie jest zbliżone do występującego w organizmie progesteronu. Tabletki orgametril przeznaczone są dla kobiet, które zmagają się z częstym oraz obfitym miesiączkowaniem, w tym także z krwotokami macicznymi krwawieniem międzymiesiączkowym. Orgametril stosowany jest w leczeniu endometriozy, w niektórych przypadkach chorób nowotworowych błony śluzowej trzonu macicy. Preparat wykorzystywany jest także w leczeniu chorób piersi o łagodnym przebiegu W ulotce Orgametril zawarte zostały informacje, że lek stosowany w sposób stały wpływa hamująco na owulację, a tym samym zatrzymuje krwawienia miesiączkowe, dzięki czemu sprawdza się w leczeniu pacjentek cierpiących z powodu bolesnego miesiączkowania. Lek wpływać może na przesunięcie terminu krwawienia. U pacjentek w okresie menopauzy, stosowanie leku pozwala zapobiegać rozrostowi błony śluzowej macicy.

Kiedy nie stosować tego leku

Należy pamiętać, że leku nie można stosować u wszystkich pacjentek. Przede wszystkim nie wolno stosować preparatu u pań z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik leku, w ciąży, ze stwierdzoną ciężką chorobą wątroby, w tym również przy nowotworach wątroby czy krwawieniach z pochwy niewiadomego pochodzenia.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Orgametril zawiera 5 mg linestrenolu.
Substancje pomocnicze to: Di-alfa-tokoferol, skrobia ziemniaczana, glicerol, magnezu stearynian, talk, laktoza jednowodna.

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie Orgametril ustalane jest przez lekarza ginekologa, który uwzględnia indywidualny stan pacjentki oraz przyczynę, dla której lek został podany. Preparat przyjmowany jest doustnie. Lek należy połknąć w całości popijając niewielką ilością wody. Zazwyczaj, w przypadku występowania bardzo obfitego miesiączkowania, zaleca się stosowanie 1 tabletki na dobę, w czasie od 12 do 25 dnia cyklu. W przypadku, gdy pacjentka zmaga się z obfitymi krwawieniami bądź krwotokiem macicznym, wówczas najczęściej stosowaną dawką są 2 tabletki na dobę, w okresie 10 dni. W pozostałych przypadkach zarówno dawkowanie, jak również schemat przyjmowania leku (niektóre schorzenia wymagają kontynuacji terapii w kolejnych fazach cyklu miesiączkowego) określa lekarz ginekolog.

Możliwe skutki uboczne

Lek Orgametril jak wiele preparatów może wywoływać u pacjentów pewne skutki uboczne. Najczęściej obserwowane były nerwowość, a także objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, bóle brzucha. Niektóre pacjentki zgłaszały również obniżenie libido (dużo rzadziej obserwuje się zwiększenie libido), łojotok, zwiększenie masy ciała, krwotok maciczny czy obniżenie tolerancji na glukozę. Ponadto obserwowano także objawy nadwrażliwości oraz zatrzymanie płynów w organizmie.

Część pacjentek podczas terapii lekiem zmagało się z nastrojem depresyjnym, zawrotami i bólami głowy, a nawet migreną. Działanie leku orgametril wywoływać może także wzmożoną potliwość oraz reakcje skórne, takie jak: trądzik, świąd, wysypka lub pokrzywka. Zdarzało się również wystąpienie tkliwości piersi oraz zaburzenia obserwowane w zakresie parametrów czynności wątroby lub zmiany w obrębie profilu lipidowego.

Interakcje z alkoholem

W przypadku łączenia leku orgametril z alkoholem, nie ma wystarczających danych świadczących o interakcji. Lek wpływa natomiast na sprawność psychomotoryczną pacjentki, dlatego warto zachować szczególną ostrożność.

Orgametril w ciąży

W okresie ciąży kobiety nie powinny stosować leku orgametril, ponieważ nie ma wystarczających danych, które potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania leku. W trakcie ciąży, jeśli zachodzi taka potrzeba, powinna zostać zastosowana inna terapia.

Orgametril a karmienie piersią

Z informacji zawartych w ulotce leku wynika, że podczas karmienia piersią nie wolno stosować preparatu orgametril. Podobnie jak w przypadku kobiet ciężarnych, tak i podczas laktacji, nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku.

Dystrybucja na terenie Polski: MSD Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Orgametril
  • #