lek-nurofen-forte

Postać

tabletki powl.

Dostępność

bez recepty

Substancja czynna

ibuprofen

Wskazania

ból

  1. Nurofen Forte co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Interakcje z alkoholem
  5. Nurofen Forte w ciąży
  6. Nurofen Forte a karmienie piersią
  7. Środki ostrożności
  8. Interakcje z innymi lekami

Nurofen Forte co to jest

Nurofen Forte 400 mg to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Jest dostępny w aptekach bez recepty. Ma postać tabletek powlekanych o zawartości 400 mg substancji czynnej. Występuje w opakowaniach o zawartości:

  • 12 tabletek,
  • 24 tabletek,
  • 48 tabletek.

Nurofen Forte należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Każda tabletka preparatu zawiera 400 mg ibuprofenu - pochodnej kwasu propionowego. Wykazuje on działanie hamujące syntezę prostaglandyn oraz odwracalnie hamuje agregację płytek. Łagodzi różnorodne dolegliwości bólowe i zapalne działając w miejscu ich powstawania. Jest też skuteczny przy gorączce i obrzękach. Ibuprofen wchłania się szybko i równie szybko jest rozprowadzany po całym organizmie. Jego stężenie maksymalne obserwuje się już po 1-2 godzinach od podania. Następnie wydalany jest z organizmu za pośrednictwem nerek w postaci nieaktywnych metabolitów, które powstały podczas metabolizowania go w wątrobie.

Pacjenci poszukujący leku w niższej dawce mogą zakupić Nurofen 200 mg. 

Pełny skład preparatu

Jaki jest skład Nurofen Forte? 1 tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to:
- w rdzeniu tabletki: kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, sodu cytrynian, kwas stearynowy, krzemionka koloidalna bezwodna;
- w otoczce cukrowej: karmeloza sodowa, talk, guma arabska suszona rozpyłowo, sacharoza, tytanu dwutlenek, Makrogol 6000;
- w tuszu do nadruku: Opacode S-1-15094 (szelak, żelaza tlenek czerwony (E 172), glikol propylenowy, simeticon).

Wskazania do stosowania

Lek jest przeznaczony do doraźnego, krótkotrwałego stosowania, jako natychmiastowa reakcja na pojawiający się ból o słabym lub umiarkowanym nasileniu. Zalecany jest np. wtedy, gdy pacjent odczuwa:

  • bóle głowy, w tym również migrenowe,
  • bóle w okolicy krzyżowej,
  • bóle mięśni i stawów,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • bóle zębów (również po usunięciu zęba),
  • nerwobóle.

Lek może być też stosowany w przypadku gorączki i stanów zapalnych, które występują w grypie i przeziębieniu. W określonych przypadkach lekarz może wdrożyć go również do leczenia systematycznego. W przypadku przekazania takiego zalecenia należy bezwzględnie przestrzegać otrzymanych wskazówek.

Kiedy nie stosować tego leku

Produkt leczniczy nie powinien być stosowany przez osoby, które mają zdiagnozowane następujące stany lub dolegliwości:

  • nadwrażliwość na ibuprofen lub którykolwiek inny ze składników leku;
  • występowanie kiedykolwiek w przeszłości reakcji nadwrażliwości po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), jak np. pokrzywka, nieżyt błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub astma oskrzelowa;
  • czynne lub też pojawiające się w wywiadzie nawracające owrzodzenia żołądka i/lub dwunastnicy lub minimum dwa epizody krwawienia;
  • występujące w przeszłości krwawienie lub perforację przewodu pokarmowego na skutek przyjmowania NLPZ,
  • skazę krwotoczną,
  • ciężką niewydolność serca (klasa IV wg NYHA),
  • ciężką niewydolność wątroby,
  • ciężką niewydolność nerek,
  • ostatni trymestr ciąży.

Dawkowanie preparatu

Zalecenia dotyczące dawkowania Nurofen Forte 400 mg są następujące:

  • lek przyjmuje się doustnie,
  • tabletki należy popić płynem,
  • początkowa dawka u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała powyżej 40 kg) wynosi 1 tabletkę Nurofen Forte, tj. 400 mg ibuprofenu,
  • kolejną dawkę - 0,5 lub 1 całą tabletkę, czyli 200-400 mg ibuprofenu, można zażyć po 4-6 godzinach,
  • minimalny odstęp między dawkami wynosi 4 godziny,
  • nie należy przekraczać dobowej dawki 1200 mg leku.

Szczególne grupy pacjentów

Osoby starsze mogą przyjmować standardowe dawki preparatu.

Pacjenci z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego powinni zażywać lek podczas posiłku.

Lek nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 12 lat. W ich przypadku wskazany jest syrop Nurofen Forte dla dzieci, który mogą przyjmować pacjenci już od 3 miesiąca życia.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

W razie przedawkowania Nurofen Forte lub zażycia leku przez dziecko poniżej 12 lat należy niezwłocznie udać się do lekarza lub najbliższego szpitala.

Możliwe skutki uboczne

Lek może wywołać pewne działania niepożądane. U osób stosujących dawkę do 1200 mg na dobę niezbyt często występowały następujące skutki uboczne Nurofen Forte: ból brzucha, nudności, niestrawność, ból głowy, wysypka skórna, pokrzywka, świąd.

Rzadko pojawiały się: biegunka, zaparcia, wzdęcia, wymioty, zawroty głowy, szumy uszne, drażliwość, zmęczenie, depresja, bezsenność, pobudzenie, reakcje psychotyczne, zapalenie błony śluzowej żołądka.

Inne reakcje przy stosowaniu dawki dobowej do 1200 mg występowały bardzo rzadko lub nie udało się ustalić ich częstotliwości. Wśród nich odnotowano: wrzody trawienne, perforację lub krwawienie z jelita, aseptyczne zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, niewydolność nerek, zaburzenia czynności wątroby, nieprawidłową morfologię krwi, reakcje skórne, niewydolność serca, nadciśnienie.

Ponadto Ibuprofen w dużych ilościach, powyżej 2400 mg na dobę, może powodować wzrost ryzyka tętniczych incydentów zatorowo-zakrzepowych jak udar mózgu czy zawał serca. 

W razie zaobserwowania jakichkolwiek skutków ubocznych, należy niezwłocznie zgłosić się na konsultację do lekarza.

Interakcje z alkoholem

W ulotce leku nie wskazano, czy spożywanie Nurofen Forte z alkoholem niesie ze sobą ryzyko.

Nurofen Forte w ciąży

Stosowanie Nurofen Forte we wczesnej ciąży może prowadzić do poronienia. Jednakże w I i II trymestrze w stanach skrajnej konieczności jest dopuszczalne za zgodą lekarza. Ponadto przyjmowanie przez kobiety ciężarne zwiększa ryzyko wystąpienia u płodu wrodzonych wad serca i wytrzewienia do ok. 1,5% i jest tym wyższe, im dłużej i w większej pacjentka stosuje lek.

W trakcie ostatnich trzech miesięcy ciąży nie należy zażywać ibuprofenu. Lek może zahamować skurcze macicy u matki. U płodu możliwe jest pojawienie się nadciśnienia płucnego, przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego lub zaburzenia czynności nerek, które może przejść w niewydolność nerek z małowodziem. Istnieje także ryzyko wystąpienia zarówno u matki, jak i płodu, działania antyagregacyjnego, które przejawia się dłuższym czasem krzepnięcia.

Nurofen Forte a karmienie piersią

Kobieta, która karmi piersią, zwykle mogą doraźnie przyjmować lek Nurofen Forte. Ibuprofen i jego metabolity w bardzo niewielkich ilościach mogą przenikać do mleka matki, nie odnotowano jednak negatywnego wpływu na karmione piersią niemowlęta.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność stosując preparat u pacjentów, u których występują:

  • niewydolność serca – mogą wystąpić obrzęki lub zatrzymanie płynów,
  • zaburzenia czynności serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi – zawarty w leku ibuprofen może powodować wydłużenie czasu krwawienia,
  • astma oskrzelowa (także przebyta) lub inne choroby alergiczne – może wystąpić skurcz oskrzeli,
  • toczeń rumieniowaty układowy lub mieszane choroby tkanki łącznej – może dojść do rozwoju jałowego zapalenia opon mózgowych,
  • nieprawidłowa czynności nerek – może dojść do pogorszenia ich pracy,
  • nieprawidłowa czynności wątroby,
  • choroby układu pokarmowego – np. w przebiegu choroby Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, które mogą się nasilić pod wpływem stosowania leku,
  • odwodnienie – występuje ryzyko negatywnego wpływu na nerki, szczególnie u dzieci i młodzieży,
  • podeszły wiek – zachodzi podwyższone ryzyko skutków ubocznych.

Interakcje z innymi lekami

Leku Nurofen Forte nie należy stosować, jeśli pacjent przyjmuje:

  • kwas acetylosalicylowy (ASA) – kwas acetylosalicylowy nasila działania niepożądane ibuprofenu, a ponadto ibuprofen w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym stosowanym w małych dawkach może ograniczać jego działanie hamujące agregację płytek krwi. Jeśli ibuprofen jest stosowany doraźnie, to uważa się jego wpływ na ASA za nieistotny klinicznie. Natomiast przy długotrwałym i regularnym przyjmowaniu nie można wykluczyć, że lek osłabi działanie małych dawek ASA;
  • inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – działanie mifeprystonu może zostać osłabione przez NPLZ, dlatego nie należy ich przyjmować przez 8-12 dni po zastosowaniu mifeprystonu. Z kolei selektywne inhibitory COX-2 mogą nasilać działania niepożądane NLPZ.

Konieczne jest zachowanie ostrożności, jeśli podczas przyjmowania Nurofen Forte pacjent stosuje jednocześnie poniższe środki farmakologiczne:

  • leki o działaniu przeciwzakrzepowym, jak warfaryna, tyklopidyna – terapia skojarzona nasila ich działania niepożądane;
  • leki obniżające ciśnienie krwi, jak inhibitory ACE (np. captopril), β-blokery (np. atenolol), antagoniści receptora angiotensyny II (np. losartan) oraz leki moczopędne – ibuprofen obniża ich skuteczność oraz zwiększa ryzyko nasilenia zaburzeń czynności nerek. Podczas terapii skojarzonej może rozwinąć się nawet niewydolność nerek;
  • kortykosteroidy – ich stosowanie łącznie z NLPZ zwiększa ryzyko owrzodzeń lub krwawień z przewodu pokarmowego;
  • leki przeciwpłytkoweselektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – w połączeniu z ibuprofenem wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • litmetotreksat – terapia skojarzona powoduje wzrost stężenia litu i metotreksatu we krwi;
  • glikozydy nasercowe – ibuprofen zwiększa stężenie glikozydów we krwi oraz podnosi ryzyko nasilenia niewydolności serca;
  • cyklosporynętakrolimus – zachodzi ryzyko nefrotoksyczności (toksycznego wpływu na nerki);
  • zydowudynę – może wystąpić toksyczność hematologiczna - u pacjentów zakażonych wirusem HIV oraz hemofilików przyjmujących jednocześnie ibuprofen i zydowudynę   odnotowano nasilone ryzyko krwiaków i wylewu krwi do stawów;
  • mifepryston,
  • antybiotyki chinolowe – zachodzi ryzyko drgawek.

Dystrybutor na terenie Polski: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.