Mensil

mensil-opis

Nazwa handlowa

Mensil

Dostępność

Bez recepty

Postać

Tabletki do rozgryzania i żucia

Dawka

25 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Sildenafil

Opakowanie

2 sztuki, 4 sztuki, 8 sztuk

Działanie

Wywołanie erekcji przy zapewnieniu stymulacji seksualnej

Mensil co to jest?

Mensil 25 mg to tabletki na potencję stosowane u mężczyzn, u których występują problemy z wywołaniem lub utrzymaniem erekcji w czasie niezbędnym do odbycia stosunku seksualnego. Lek dostępny jest bez recepty i nie podlega refundacji. Substancją czynną preparatu jest sildenafil. Ma postać tabletek do rozgryzania i żucia i sprzedawany jest w 3 wielkościach opakowań:

 • 2 sztuki,
 • 4 sztuki,
 • 8 sztuk.

Lek Mensil oddziałuje obwodowo wywołując u pacjenta erekcję. Co ważne, producent zaznacza, że do uzyskania oczekiwanych efektów konieczna jest stymulacja seksualna. Tabletki na erekcję Mensil są szybko wchłaniane po przyjęciu doustnym, dlatego stężenie maksymalne leku w organizmie jest osiągane krótko po zażyciu. Wzwód występuje jeszcze szybciej po przyjęciu preparatu na czczo.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Mensil zawiera 25 mg sildenafilu w postaci cytrynianu.
Pozostałe składniki: polakrylina potasowa, krzemionka koloidalna bezwodna, laktoza jednowodna, powidon K-30, aspartam (E 951), kroskarmeloza sodowa, aromat miętowy, magnezu stearynian, potasu wodorotlenek (do ustalenia pH), kwas solny (do ustalenia pH).

Wskazania do stosowania

Mensil na potencję jest przeznaczony dla dorosłych mężczyzn, u których występują zaburzenia erekcji. Wskazaniem jest brak możliwości uzyskania lub utrzymania erekcji przez czas wystarczający do współżycia seksualnego.

Kiedy nie stosować tego leku

Mimo tego, że lek dostępny jest bez recepty, nie może być stosowany u wszystkich mężczyzn. Wśród przeciwwskazań do przyjmowania tabletek producent wymienia:

 • alergię lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu;
 • choroby obejmujące układ sercowo-naczyniowy, które mogą wymagać od pacjenta zachowania całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej, jak niestabilna dławica piersiowa oraz ciężka niewydolność serca;
 • niedawno przebyty udar bądź zawał mięśnia sercowego;
 • hipotonię;
 • utratę wzroku w jednym oku na skutek przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego, bez związku z zapaleniem tętnic;
 • degeneracyjne zmiany siatkówki;
 • stosowanie leków odpowiadających za uwalnianie tlenku azotu lub z azotanami w składzie;
 • stosowanie innych inhibitorów PDE5.

Dawkowanie preparatu

Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego przez mężczyzn w wieku powyżej 18 lat.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce zalecane dawkowanie Mensil to 1 tabletka (25 mg)  około godzinę przed planowanym współżyciem. Jeżeli tabletka zostanie połknięta w trakcie posiłku, to działanie będzie opóźnione w stosunku do przyjmowania na czczo.

Nie zaleca się stosowania leku częściej niż raz na dobę. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy decyzję o wdrożeniu leczenia podejmuje lekarz. Uwzględniając indywidualną sytuację pacjenta lekarz może również zalecić zwiększenie dawki do 50 mg. Dalsza modyfikacja dawki, także zwiększenie do 100 mg lub zmniejszenie do 25 mg, jest możliwa w zależności od reakcji pacjenta. Należy obserwować swoją tolerancję na lek i skuteczności działania preparatu.

Szczególne grupy pacjentów

Niektóre choroby towarzyszące powodują, że przed rozpoczęciem przyjmowaniania Mensil należy  skonsultować się z lekarzem. Lista takich schorzeń znajduje się w sekcji środki ostrożności.

U osób chorujących na zaburzenia czynności nerek lub wątroby maksymalna zalecana dawka leku to 1 tabletka 25 mg.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Preparat powinien być stosowany zgodnie z wytycznymi w ulotce lub wskazaniami lekarza. Nie zaleca się przyjmowania większej dawki, szczególnie, że nie ma to wpływu na zwiększenie działania leku na erekcję. U pacjentów stosujących większe dawki nie zaobserwowano szczególnych objawów przedawkowania Mensil. Pojawił się natomiast znaczny wzrost częstotliwości i intensywności działań niepożądanych opisanych w ulotce. Mężczyźni uskarżali się na:

 • bóle głowy o bardzo silnym natężeniu,
 • zawroty głowy,
 • uderzenia gorąca,
 • zaburzenia widzenia,
 • uczucie zatkanego nosa.

Przedawkowanie preparatu raczej nie wymaga szczególnej interwencji medycznej - zazwyczaj stosuje się leczenie objawowe.

Możliwe skutki uboczne

Jak każdy lek, tak również Mensil na erekcję może wywoływać skutki uboczne u niektórych pacjentów. 

 • Bardzo często po zażyciu preparatu występowały bóle głowy.
 • Często panowie stosujący tabletki uskarżali się na: zaburzenia widzenia barwnego objawiające się przewagą widzenia jednobarwnego (zielonego, niebieskiego, czerwonego lub żółtego), zaburzenia widzenia np. w postaci pogorszenia ostrości widzenia, uderzenia gorąca, nagłe zaczerwienienie, nudności, niestrawność.

 • Niezbyt często odnotowywano: niedoczulicę, nadwrażliwość, wzmożoną senność, zaburzenia łzawienia (w tym wystąpienie zespołu suchego oka lub wzmożone łzawienie), światłowstręt, fotopsję, ból oczu, przekrwienie gałki ocznej, zapalenie spojówek, widzenie jaskrawe, zawroty głowy o pochodzeniu ośrodkowym, tachykardię, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, kołatanie serca, przyspieszenie akcji serca, bóle w klatce piersiowej, uczucie gorąca, krwawienia z nosa, nieżyt nosa, zatkanie zatok, szumy uszne, chorobę refluksową przełyku, uczucie suchości w ustach, wymioty, ból górnej części jamy brzusznej, uczucie zmęczenia, bóle kończyn i mięśni, krwiomocz, wysypkę.

 • Rzadko występujące skutki uboczne Mensil to: udar naczyniowy mózgu, przemijający napad niedokrwienny, retinopatia miażdżycowa, omdlenia, drgawki, drgawki nawracające, zamknięcie naczyń siatkówki, zaburzenia siatkówki, krwotok siatkówkowy, przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego niezwiązana z zapaleniem tętnic (NAOIN), rozwój jaskry, ubytki pola widzenia, podwójne widzenie, krótkowzroczność, spadek ostrości widzenia, niedomoga widzenia, zmętnienie ciała szklistego, rozszerzenie źrenic, zaburzenia tęczówki, widzenie obwódek wokół źródeł światła, zaburzenia oka, podrażnienie oka, nieprawidłowe odczucia we wnętrzu oka, obrzęk oka bądź powieki, obrzmienie oka, przekrwienie spojówek, odbarwienie twardówki, utrata słuchu, suchość nosa, obrzęk nosa, niedoczulica jamy ustnej, priapizm, krwawa sperma, nasilona erekcja, krwawienia z prącia, drażliwość, uczucie ucisku w gardle, niestabilna dławica, nagła śmierć sercowa, zawał serca, migotanie przedsionków, arytmia komorowa, zespół Stevensa-Johnsona (SJS), toksyczna martwica naskórka (TEN).

Środki ostrożności

Niektóre choroby sprawiają, że wymagana jest dodatkowa ostrożność podczas stosowania leku. Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą zanim rozpocznie przyjmowanie Mensil 25 mg jeżeli cierpi na:

 • anatomiczne zniekształcenie prącia lub chorobę Peyroniego,
 • dolegliwości sercowe,
 • niedokrwistość sierpowatokrwinkową,
 • wrzody żołądka lub dwunastnicy,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • choroby nowotworowe jak białaczka lub szpiczak mnogi.

W razie nagłej utraty wzroku lub pogorszenia widzenia należy odstawić lek i niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej.

Leku na potencję nie należy stosować, jeśli pacjent nie cierpi na zaburzenia erekcji.

Tabletki Mensil nie są przeznaczone dla kobiet. Preparatu nie należy również stosować u chłopców i młodzieży poniżej 18 roku zycia.

W składzie tabletek znajdują aspartam oraz laktoza. Aspartam stanowi źródło fenyloalaniny, dlatego też preparat nie powinien być przyjmowany przez osoby chorujące na fenyloketonurię. Laktoza to cukier mleczny – pacjenci, którzy chorują na nietolerancję niektórych cukrów, powinni zasięgnąć opinii lekarza przed rozpoczęciem stosowania leku.

Niektóre skutki uboczne preparatu mogą obniżać sprawność psychomotoryczną pacjenta. Lek może powodować m. in. zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Zaleca się sprawdzić swoją reakcję na preparat przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn w ruchu.

Interakcje z innymi lekami

Stosowanie Mensil jednocześnie z lekami na tętnicze nadciśnienie płucne oraz z innymi inhibitorami PDE5 jest zabronione. Zawarty w tabletkach na potencje syldenafil mógłby nasilić działanie azotanów lub inhibitorów PDE5 i wywołać znaczne obniżenie ciśnienia, a w konsekwencji ciężkie działania niepożądane.

Tabletek Mensil nie należy łączyć z innymi doustnymi lekami na erekcję, a także z miejscowymi metodami leczenia zaburzeń wzwodu.

Interakcje z alkoholem

W badaniach interakcji między Mensil a alkoholem nie zaobserwowano, by u zdrowych osób alkohol nasilał działanie leku polegające na obniżeniu ciśnienia krwi. Osobom badanym podano 50 mg leku, a przeciętnie najwyższe stężenie alkoholu w ich krwi było równe 80 mg/dl.

Podczas stosowania preparatu nie zaleca się jednak picia dużych ilości napojów wyskokowych, ponieważ alkohol sam w sobie może utrudniać uzyskanie erekcji.

Dystrybutor na terenie Polski: Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Mensil
 • #