Kontracept

Nazwa handlowa

Kontracept

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki drażowane

Dawka

0,02 mg + 0,075 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Etynyloestradiol, gestoden

Opakowanie

21 sztuk, 63 sztuki

Działanie

Antykoncepcyjne

Ciąża

Stosowanie przeciwwskazane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Kontracept co to jest?

Kontracept to złożone tabletki antykoncepcyjne do stosowania doustnego. Preparat jest wydawany na receptę i występuje w dwóch wielkościach opakowań:

  • 21 sztuk,
  • 63 sztuki.

W składzie Kontracept znajdują się dwie substancje czynne etynyloestradiol oraz gestoden.  Podstawą działania antykoncepcyjnego leku jest zahamowanie owulacji oraz zmiany w zakresie cech wydzieliny w szyjce macicy. Preparat jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, dzięki wiązaniu gestodenu z albuminami i globuliną, wiążącą również hormony płciowe. Podobnie jak innych środków antykoncepcji doustnej, tak również Kontracept nie można kupić bez recepty.

Z informacji zawartych w ulotce Kontracept wynika, iż lek stosowany jest w terapii antykoncepcyjnej, jednak o bezpieczeństwie jego stosowania u konkretnej pacjentki decyduje lekarz, po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim oraz badaniu. Przed rozpoczęciem terapii należy ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia czynników ryzyka, w szczególności związanych z możliwością wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej, w tym również związanej z zastosowaniem preparatu.

Dawkowanie preparatu

Szczegółowe zasady jak stosować Kontracept określa lekarz, wskazując przede wszystkim pierwszy dzień kuracji.

Tutaj ważną kwestią jest fakt czy wcześniej stosowane były inne środki antykoncepcyjne czy nie, gdyż inaczej rozpoczyna się przyjmowanie preparatu gdy jest to pierwszy środek antykoncepcyjny, a inaczej gdy został on przepisany jako zamiennik dla wcześniej stosowanej antykoncepcji. Tabletki przyjmuje się zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez strzałki na blistrze przez kolejne, następujące po sobie 21 dni. Po ukończeniu blistra koniecznie jest zrobienie 7 dniowej przerwy przed przyjęciem następnej dawki.

Wiele pacjentek zastanawia się jak brać tabletki antykoncepcyjne? Bardzo ważna jest tu regularność, w tym także przyjmowanie leku o stałych porach. Skuteczność terapii zależy bowiem od utrzymania odpowiedniego poziomu hormonów w organizmie pacjentki. W przypadku pominięcia tabletki Kontracept duże znaczenie ma czas, jaki upłynął od momentu kiedy miał zostać podany lek. Szczegółowe postępowanie opisane zostało w ulotce dołączonej do opakowania.

Możliwe skutki uboczne

Jak wiele leków, tak również Kontracept, wywołuje skutki uboczne. Wśród najczęściej występujących wskazuje się bóle głowy, migrenę, podenerwowanie, podrażnienia oczu u osób, które noszą soczewki kontaktowe, nudności, trądzik, zaburzenia widzenia, zatrzymanie płynów, brak miesiączki lub nieregularne krwawienia, zmiany w zakresie libido, a także zwiększenie masy ciała, przez co wiele kobiet zastanawia się nad związkiem między lekiem Kontracept a tyciem. Możliwe jest wystąpienie także innych skutków ubocznych, jednak ich częstotliwość jest wyraźnie niższa.

Interakcje z alkoholem

Brak jest danych, które dowodziłyby występowaniu interakcji lub ich braku pomiędzy lekiem i alkoholem. W razie wątpliwości czy można spożywać alkohol podczas terapii lekiem Kontracept, należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Kontracept w ciąży

Antykoncepcyjnych leków złożonych nie należy stosować w okresie ciąży. Jeżeli mimo przyjmowania tabletek kobieta zajdzie w ciążę, wówczas lek należy natychmiast odstawić.

Kontracept a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią stosowanie leku Kontracept, jako złożonego preparatu nie jest zalecane. Może on bowiem wpływać na laktację, zarówno w zakresie zmian ilości pokarmu, jak też jego składu.

Dystrybutor na terenie Polski: Adamed Pharma S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Kontracept
  • #