Inventum

Postać

tabletki do rozgryzania i żucia

Dostępność

bez recepty

Substancja czynna

sildenafil

Wskazania

problemy z erekcją

Wiek

od 18 r.ż.

 1. Inventum co to jest
 2. Dawkowanie preparatu
 3. Możliwe skutki uboczne
 4. Interakcje z alkoholem
 5. Środki ostrożności
 6. Interakcje z innymi lekami

Inventum co to jest

Inventum 25 mg to lek na erekcję przeznaczony dla dorosłych mężczyzn, powyżej 18 roku życia. Produkt dostępny jest w aptekach bez recepty. W sprzedaży są opakowania zawierające:

 • 4 tabletki
 • 2 tabletki.

Preparat przeznaczony jest dla mężczyzn, u których występują problemy z zaburzeniami erekcji. Substancją czynną zawartą w leku jest sildenafil pod postacią cytrynianu. Tabletki Inventum wspomagają panów z całkowitą niezdolnością uzyskania erekcji lub z problemem utrzymania wzwodu na tyle długo, aby możliwe było odbycie stosunku płciowego. Skuteczność leku uzależniona jest od odpowiedniej stymulacji seksualnej. 

Panowie zastanawiają się jak długo działa Inventum? Producent podaje, że czas działania leku wynosić może nawet 5 godzin.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Inventum 25 mg zawiera 25 mg sildenafilu tworzącego się in situ z 35,12 mg cytrynianu sildenafilu.
Pozostałe składniki to: polakrylin potasu, woda oczyszczona, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, aspartam, kroskarmeloza sodowa, aromat mięty pieprzowej, laktoza jednowodna, powidon K-30.

Wskazania do stosowania

Preparat stosuje sie w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn, którzy ukończyli 18 lat. Wskazania to:

 • brak możliwości uzyskania erekcji,
 • niemożność utrzymania wzwodu przez czas wystarczający do odbycia stosunku płciowego.

Kiedy nie stosować tego leku

Przeciwwskazania do przyjmowania Inventum 25 mg stanowią:

 • nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze zawarte w preparacie,
 • przyjmowanie jednocześnie leków uwalniających tlenek azotu, np. azotynemu amylu, lub też azotanów w jakiejkolwiek postaci,
 • przyjmowanie jednocześnie preaparatów pobudzających cyklazę guanylową, jak np. riocyguat - może dojść do objawowego niedociśnienia tętniczego,
 • stany, gdy aktywność seksualna jest niewskazana , np. ciężkie schorzenia układu sercowo-naczyniowego, jak niestabilna dusznica bolesna lub ciężka niewydolność serca,
 • niedawno przebyty zawał serca,
 • ciężka niewydolność wątroby,
 • ciśnienie tętnicze krwi < 90/50 mmHg,
 • utrata wzroku w jednym oku na skutek nietętniczej przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego - przy czym nie ma znaczenia, czy istniał związek z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5,
 • dziedziczne zmiany degeneracyjne siatkówki, jak np. retinitis pigmentosa - nie wiadomo, czy stosowanie stosowania syldenafilu jest bezpieczne u tych pacjentów.

Dawkowanie preparatu

Zalecane dawkowanie Inventum to 1 tabletka (25 mg) na około godzinę przed stosunkiem, nie częściej niż raz na dobę. W razie potrzeby możliwe jest zwiększenie dawki do 50 mg lub nawet 100 mg maksymalnie raz na dobę. Tabletkę po rozgryzieniu należy żuć aż do całkowitego rozpuszczenia, dzięki czemu lek nie wymaga popijania. Jeśli preparat jest spożywany łącznie z posiłkiem, to rozpoczęcie działania może być późniejsze niż po zażyciu na czczo.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci cierpiący na zaburzenia czynności wątroby lub ciężkie zaburzenia czynności nerek (gdy klirens kreatyniny wynosi poniżej 30 ml/min) mają obniżony klirens sildenafilu. Z tego powodu zaleca się u nich rozpoczęcie stosowania leku od dawki 25 mg. Jeśli preparat będzie dobrze tolerowany i zachodzi taka potrzeba, można zwiększyć dawkę do 50 mg lub 100 mg. Przy łagodnych oraz umiarkowanych zaburzeniach czynności nerek (gdy klirens kreatyniny mieści się w przedziale 30-80 ml/min) można stosować dawki standardowe.

Pacjenci w podeszłym wieku mogą stosować ogólnie zalecane dawki leku.

Osoby, które jednocześnie przyjmują inhibitory CYP3A4, na początku stosowania sildenafilu powinny rozważyć przyjmowanie dawki 25 mg.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Przedawkowanie Inventum nie wpłynie na wzmocnienie erekcji, natomiast może mieć negatywne skutki dla pacjenta i nasilać objawy niepożądane. Pacjent powinien stosować dawki zgodne z zaleceniami zawartymi w ulotce lub według wytycznych lekarza lub farmaceuty.

Możliwe skutki uboczne

Przed rozpoczęciem stosowania należy zapoznać się z ulotką leku. U części mężczyzn stosujących tabletki na potencję mogą wystąpić skutki uboczne Inventum. Najczęściej mają one łagodny lub umiarkowany charakter i szybko mijają. Jednak zdarzają się również działania niepożądane, które mogą stanowić zagrożenie dla życia.

Należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej, jeśli po zastosowaniu leku wystąpią:

 • nagły świszczący oddech, trudności w oddychaniu lub zawroty głowy;
 • obrzęk twarzy, powiek, warg, języka lub gardła;
 • ciężkie reakcje skórne obejmujące ciężkie łuszczenie skóry, obrzęk skóry, gorączkę i/lub powstawanie pęcherzy na narządach płciowych, w jamie ustnej lub dookoła oczu;
 • napad padaczkowy lub drgawki;
 • nagłe pogorszenie lub utrata wzroku;
 • bolesny wzwód lub wzwód utrzymujący się powyżej 4 godzin;
 • ból w klatce piersiowej podczas lub po stosunku – w celu złagodzenia bólu należy zająć pozycję półsiedzącą i rozluźnić się, zabronione jest przyjmowanie azotanów.

Na podstawie badań określono, że bardzo często występującym skutkiem ubocznym są
bóle głowy.

Często po zażyciu leku pojawiały się: nudności, niestrawność, nagłe zaczerwienienie twarzy, uderzenia gorąca, zawroty głowy, widzenie z kolorową poświatą, niewyraźne widzenie, zaburzenia widzenia, uczucie zatkanego nosa,.

Niezbyt często u pacjentów występowały: wymioty, ból w górnej części brzucha, choroba refluksowa przełyku, wysypka skórna, wrażliwość na światło, podrażnienie oka, przekrwienie oczu, ból oczu, widzenie błysków światła, jaskrawe widzenie, łzawienie oczu, uczucie gorąca, kołatanie serca, szybkie bicie serca, nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie, zawroty głowy, senność, uczucie zmęczenia, osłabione czucie dotyku, bóle mięśni, ból rąk lub nóg, dzwonienie w uszach, suchość w jamie ustnej, zatkane lub niedrożne zatoki, zapalenie błony śluzowej nosa (objawiające się katarem, kichaniem i zatkanym nosem), krwawienie z nosa, krew w moczu.

Rzadko obserwowano działania niepożądane obejmujące: omdlenia, nieregularne bicie serca, zawał serca, udar, przemijające zmniejszenie przepływu krwi do części mózgu, uczucie ucisku w gardle, zdrętwienie ust, krwawienie do tylnej części oka, nieprawidłowe odczucia we wnętrzu oka, zmniejszoną ostrość widzenia, podwójne widzenie, niewielkie cząstki lub punkty w polu widzenia, widzenie obwódek wokół źródeł światła, rozszerzenie źrenicy, nieprawidłowe zabarwienie białka oka, obrzęk oczu lub powiek, nagłe osłabienie lub utratę słuchu, suchość nosa, obrzęk wewnątrz nosa, krwawienie z prącia, obecność krwi w spermie, drażliwość.

Po wprowadzeniu syldenafilu do obrotu zgłaszano również inne skutki uboczne. Były to m.in. przypadki niestabilnej dławicy piersiowej i nagłej śmierci. Większość mężczyzn, których dotyczyły te dolegliwości, cierpiała na zaburzenia czynności serca przed rozpoczęciem zażywania tabletek na erekcję Inventum 25 mg.

Interakcje z alkoholem

Łączenie leku Inventum z alkoholem nie jest wskazane, ponieważ alkohol może nasilać szkodliwe działanie substancji czynnej preparatu - sildenafilu.

Środki ostrożności

Wszyscy pacjenci przed rozpoczęciem przyjmowania leku na erekcję powinni poddać się badaniom, które pozwolą określić przyczyny ich problemów ze wzwodem. Ponadto przed zastosowaniem sildenafilu należy sprawdzić, czy u pacjenta nie występują choroby układu sercowo-naczyniowego lub czynniki ryzyka rozszerzenia naczyń krwionośnych. Do takich dolegliwości należą:

 • zespół atrofii wielonarządowej;
 • utrudniony odpływ krwi z lewej komory serca.

Ostrożność należy zachować stosując preparat, jeżeli u pacjenta występują następujące dolegliwości:

 • zaburzenia krzepnięcia lub czynna choroba wrzodowa - u tych osób nie oceniono profilu bezpieczeństwa syldenafilu, w związku z czym mogą oni stosować lek wyłącznie po dogłębnej analizie stosunku korzyści i ryzyka;
 • deformacje prącia, np. choroba Peyroniego, zagięcie prącia, zwłóknienie ciał jamistych;
 • schorzenia zwiększające ryzyko wystąpienia priapizmu, m.in. szpiczak mnogi, białaczka, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa.

W przypadku osób przyjmujących leki α-adrenolityczne po zażyciu syldenafilu, zwłaszcza przez pierwsze 4 godziny zachodzi podwyższone ryzyko niedociśnienia. Aby zminimalizować ryzyko znacznego spadku ciśnienia przed wdrożeniem leku na potencję u pacjenta stosującego α-adrenolityki należy upewnić się, że jego stan jest hemodynamicznie stabilny.

Tabletki Inventum 25 mg nie są przeznaczone dla chłopców i nastolatków poniżej 18 roku życia oraz dla dziewcząt i kobiet.

Jednym ze składników leku jest laktoza. Z tego powodu nie powinien być stosowany przez osoby z nietolerancją niektórych cukrów, tj. z dziedziczną nietolerancją galaktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem laktazy typu Lapp.

Jeśli po zastosowaniu syldenafilu nagle pojawią się zaburzenia widzenia, należy natychmiast zaprzestać przyjmowania preparatu i jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej. 

Interakcje z innymi lekami

Do tej pory nie prowadzono badań odnośnie stosowania sildenafilu na erekcje łącznie z:

 • pozostałymi inhibitorami PDE5,
 • innymi lekami na potencję,
 • preparatami z sildenafilem na tętnicze nadciśnienie płucne.

Z uwagi na nieznane bezpieczeństwo nie zaleca się takich połączeń.

Wiadomo z kolei, że substancja czynna nasila antyagregacyjne właściwości nitroprusydku sodu.

Podczas oceny interakcji z rytonawirem stwierdzono, że Inventum nie wpływa na jego farmakokinetykę. Mimo to połączenie sildenafilu z rytonawirem jest niezalecane.

Dystrybutor na terenie Polski: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

inventum-tabletki-opakowanie