Essentiale Forte

essentiale-forte-opis-leku

Nazwa handlowa

Essentiale Forte

Dostępność

Bez Recepty

Postać

Kapsułki

Dawka

300 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Fosfolipidy z nasion soi

Opakowanie

50 sztuk

Działanie

Wsparcie w regeneracji wątroby

Interakcje

Możliwe interakcje ze środkami przeciwzakrzepowymi

Ciąża

Stosowanie niezalecane ze względu na brak badań

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane ze względu na brak badań

Essentiale Forte co to jest?

Essentiale Forte to naturalny, ziołowy lek sprzedawany bez recepty, który stosuje się na dolegliwości wątrobowe. Dzięki zawartości fosfolipidów korzystnie wpływa na regenerację wątroby. Preparat niweluje uczucie ucisku w nadbrzuszu po prawej stronie oraz zmniejsza brak apetytu. Preparat ma postać kapsułek i występuje w opakowaniu zawierającym 50 sztuk.

Na co działa Essentiale Forte? Lek ma dobroczynny wpływ na uszkodzenia komórek wątroby wskutek niezdrowych nawyków, jak picie dużych ilości alkoholu czy spożywanie tłustych potraw. Jego właściwości znajdą również zastosowanie w regeneracji wątroby po przebyciu zapalenia wątroby oraz zażyciu toksycznych substancji. Zgodnie z ulotką, 90% fosfolipidów zawartych w Essentiale Forte jest wchłaniane w jelicie cienkim.

Jak działa Essentiale Forte?

Substancją czynną leku są fosfolipidy z nasion soi. Mają one właściwości wątroboochronne. Usprawniają regenerację wątroby oraz nadrabiają ubytki spowodowane przebytym procesem chorobowym. Swoje działanie wykazują w razie przewlekłego oraz ostrego uszkodzenia wątroby. Ponadto ograniczają powstawanie zwłóknień oraz stłuszczeń tego organu.

Ponad 90% fosfolipidów z ziaren soi podanych doustnie wchłania się w jelicie cienkim. Wydzielane do żółci wpływają na wzrost rozpuszczalności w niej cholesterolu, co pomaga w zapobieganiu kamicy żółciowej. Fosfolipidy są istotnym elementem w procesie trawienia tłuszczów oraz wchłaniania witamin. Ponadto uelastyczniają erytrocyty i usprawniają transport krwi w naczyniach. Wśród dobroczynnych właściwości fosfolipidów z ziaren soi, warto wymienić także wpływ na spadek poziomu cholesterolu i wyrównanie stężenia lipoprotein w surowicy, co ma znaczenie w profilaktyce miażdżycy.

Skład preparatu

Jedna kapsułka Essentiale Forte ma w składzie 300 mg fosfolipidów z ziaren soi z (3-sn-fosfatydylo)choliną.

Poza tym w skład leku wchodzą substancje pomocnicze:

 • trójglicerydy wyższych kwasów tłuszczowych;
 • uwodorniony olej rycynowy;
 • rafinowany olej sojowy;
 • uwodornione glicerydy roślinnego pochodzenia;
 • p-metoksyacetofenon;
 • a-tokoferol,
 • etanol.

W składzie otoczki znajduje się: czerwony tlenek żelaza, woda oczyszczona, żelatyna, laurylosiarczan sodu, czarny tlenek żelaza, żółty tlenek żelaza, dwutlenek tytanu.

Wskazania do stosowania

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12. roku życia. 

Na co pomaga Essentiale Forte? Kapsułki preparatu znajdują swoje wykorzystanie przy nieprawidłowej pracy wątroby. Jest on wskazany w przypadku dolegliwości takich jak:

 • brak apetytu;
 • uczucie ucisku po prawej stronie nadbrzusza wskutek nieodpowiedniej diety;
 • wpływ substancji toksycznych;
 • przebieg zapalenia wątroby.

W razie braku efektów leczenia bądź pogorszenia się stanu pacjenta i natężeniu objawów, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem w celu omówienia dalszego działania.

Przeciwwskazania

Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować ten preparat. Essentiale Forte nie jest wskazane:

 • jeśli pacjent jest nadwrażliwy na fosfolipidy z nasion soi, orzeszki ziemne, soją lub inny składnik kapsułek;
 • u dzieci poniżej 12 lat;
 • kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Essentiale Forte?

Dawkowanie preparatu jest identyczne dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 lat. Zalecana dawka leku to 2 kapsułki przyjmowane 3 razy w ciągu dnia. Kapsułki zaleca się przyjmować podczas posiłku połykając je w całości, nie wolno ich rozgryzać ani żuć. Zaleca się popić lek wodą.

Jak długo można przyjmować Essentiale Forte?

Jeśli chodzi o długość okresu, przez jaki powinno stosować się produkt, zgodnie z ulotką nie ma ograniczeń.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

W razie przedawkowania Essentiale Forte może dojść do pojawienia się skutków ubocznych, jak problemy ze strony układu trawiennego lub reakcje alergiczne.

Możliwe skutki uboczne

Jak wiele leków, tak też Essentiale Forte może wywoływać skutki uboczne. Możliwe działania niepożądane są wymienione w ulotce leku Essentiale Forte to:

 • zaburzenia ze strony układu pokarmowego, jak biegunka, wrażenie dyskomfortu w jamie brzusznej, luźne stolce, nudności,
 • reakcje alergiczne, np. pokrzywka, rumień, świąd, wysypka.

Niestety nie ma dostępnych danych, na podstawie których można ustalić częstość ich występowania.

Środki ostrożności

Zawarty w składzie leku olej sojowy może być przyczyną poważnych reakcji alergicznych. Niewskazane jest stosowanie produktu u osób z nadwrażliwością na orzeszki ziemne oraz soję.

 • Należy pamiętać, że przyjmowanie Essentiale Forte nie zastąpi wyłączenia z jadłospisu szkodliwych dla wątroby substancji, jak m.in. alkohol. Preparat posiada w składzie małe ilości alkoholu – mniej niż 100 mg na dzienną dawkę. Jeśli chodzi o Essentiale Forte i picie alkoholu, aktualnie nie ma informacji dotyczących interakcji między tymi substancjami.
 • W przypadku przewlekłego zapalenia wątroby preparat powinno się przyjmować jedynie, kiedy chorujący odczuwa po nim polepszenie samopoczucia. 
 • Z uwagi na brak potwierdzenia bezpieczeństwa stosowania u pacjentów poniżej 12. roku życia, dzieciom do tego wieku nie powinno się podawać leku.
 • Należy również zadbać, aby preparat był przechowywany w sposób niedostępny dla dzieci oraz w w temperaturze poniżej 25°C.
 • Jeśli chodzi o obsługę maszyn oraz prowadzenie pojazdów, substancje zawarte w kapsułkach nie wpływają na sprawność psychomotoryczną.

Interakcje z innymi lekami

W przypadku pacjentów jednocześnie stosujących środki działające przeciwzakrzepowo zażywanie leku należy uprzednio skonsultować z lekarzem. Przy równoczesnym zażywaniu preparatów przeciwdziałającym zakrzepom może dojść do interakcji z Essentiale Forte. W takiej sytuacji zalecane jest dopasowanie podaży ilości preparatów przeciwzakrzepowych.

Essentiale Forte w ciąży

Do tej pory nie odnotowano negatywnego oddziaływania preparatu na przebieg ciąży. Jednak z uwagi na brak badań klinicznych pod kątem bezpieczeństwa, nie zaleca się stosowania Essentiale Forte w ciąży.

Essentiale Forte a karmienie piersią

Przyjowanie leku przez kobiety karmiące piersią jest niewskazane ze względu na brak odpowiednich badań klinicznych.

 

Dystrybutor na terenie Polski: Sanofi-Aventis Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Essentiale Forte
 • #