Citrafleet

citrafleet-opis
  1. CitraFleet co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Interakcje z alkoholem
  5. CitraFleet w ciąży
  6. CitraFleet a karmienie piersią

CitraFleet co to jest

CitraFleet to produkt leczniczy o działaniu przeczyszczającym, który dostępny jest wyłącznie na receptę. Lek występuje w postaci proszku do sporządzenia roztworu doustnego i nie podlega refundacji. W aptekach dostępne są opakowania po 2 saszetki lub 50 saszetek. W każdej saszetce znajduje się substancje czynne pikosiarczan sodu, tlenek magnezu oraz kwas cytrynowy. Preparat zawiera także m.in. potas.

Każdy ze składników preparatu charakteryzuje się określonym działaniem. Pikosiarczan sodu to środek o działaniu przeczyszczającym, działający miejscowo w okrężnicy. Cytrynian magnezu wywołuje biegunkę osmotyczną, jednocześnie powodując zatrzymanie wody w okrężnicy. Połączenie obu substancji pozwala na osiągnięcie oczekiwanych wyników terapeutycznych, zapewniając dokładne wypłukanie zawartości wraz ze stymulacją ruchów perystaltycznych. Dużą zaletą obu substancji jest działanie miejscowe, co znaczy, że nie ulegają one wchłanianiu z układu pokarmowego do organizmu pacjenta.

Pełny skład preparatu

Każda saszetka CitraFleet zawiera 0,01 g pikosiarczanu sodu, 3,50 g lekkiego tlenku magnezu oraz  10,97 g kwasu cytrynowego.
Pozostałe składniki to: wodorowęglan potasu , sacharyna sodowa, aromat cytrynowy (aromat cytrynowy, maltodekstryna, tokoferol E307).

Wskazania do stosowania

Preparat jest stosowany u pacjentów, u których konieczne jest wykonanie badań obrazowych jelit. Lek przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 18 r.ż. Sprawdza się jako przygotowanie do kolonoskopii czy badania RTG, ponieważ pozwala na odpowiednie przygotowanie pacjenta. Oczyszczenie jelit jest podstawą podczas wykonywania tego typu badań. Nagromadzony pokarm mógłby zaburzyć czytelność badania, a tym samym sprawić, że wynik byłby bezużyteczny z punktu widzenia terapeutycznego.

Kiedy nie stosować tego leku

Pewne schorzenia powodują, że stosowanie CitraFleet jest przeciwwskazane. Leku nie zaleca się przyjmować pacjentom, u których występują:
  • nadwrażliwość na substancje czynne lub pozostałe składniki preparatu,
  • ciężkie odwodnienie,
  • zastoinowa niewydolność serca,
  • hipermagnezemia,
  • ciężką niewydolność nerek - lek może spowodować akumulację magnezu w osoczu, dlatego też pacjentom z ciężkimi zaburzeniami funkcjonowania nerek zaleca się stosowanie innych środków przeczyszczających,
  • opóźnione opróżnianie żołądka,
  • niedrożność jelit,
  • choroba wrzodowa żołądka i jelit,
  • czynna chorobą zapalna jelit, np. choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie okrężnicy,
  • toksyczne zapalenie okrężnicy,
  • toksyczne porażenie okrężnicy,
  • wodobrzusze,
  • nudności i wymioty,
  • ostre stany w obrębie jamy brzusznej, które wymagają leczenia chirurgicznego, jak np. ostre zapalenie wyrostka robaczkowego oraz niedrożność lub perforacja jelit (zarówno rozpoznana, jaki i podejrzewana),
  • rabdomioliza - środki przeczyszczające mogą indukować rabdomiolizę oraz nasilać objawy choroby.

 

Dawkowanie preparatu

Jak stosować lek CitraFleet? Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, może on być stosowany u osób dorosłych, w tym również u pacjentów w wieku podeszłym. Preparat przyjmowany jest doustnie, w jednym z kilku wariantów. Najczęściej saszetkę leku pacjent przyjmuje wieczorem, w dniu poprzedzającym, a kolejną w dniu badania rano. To, jak szybko zadziała lek, zależy od organizmu. Jeżeli badania lub zabieg wymagający oczyszczenia jelit zaplanowany został w godzinach porannych, należy przyjąć preparat po popołudniu oraz wieczorem w dniu poprzedzającym. W każdym przypadku należy pamiętać, że pomiędzy kolejnymi dawkami leku trzeba zachować co najmniej 5 godzinny odstęp.

Poza przyjęciem leku, przygotowanie do kolonoskopii lub innego badania obrazowego wymaga zastosowania odpowiedniej diety, która powinna zostać wdrożona w dniu poprzedzającym badanie. Dieta przed kolonoskopią to dieta ubogoresztkowa, w której podstawą jest przyjmowanie dużej ilości płynów, o klarownej konsystencji. Podczas przyjmowania preparatu należy zrezygnować ze spożywania pokarmów stałych.

Lek dostępny jest w postaci saszetek, których zawartość należy rozpuścić w filiżance wody. Co ważne, bezpośrednio po przyjęciu leku nie należy przyjmować żadnych innych płynów, ponieważ mogłyby one wpłynąć dodatkowo na rozcieńczenie preparatu, obniżając jego skuteczność. Po upływie co najmniej 10 minut pacjent powinien przyjąć od 1,5 do 2 l płynów o klarownym charakterze. Ważne jest, aby dostarczane do organizmu jednorazowe porcje nie były duże, optymalna ilość to ok. 250-400 ml w ciągu godziny. W okresie przygotowania do badania pacjentowi zaleca się spożywanie klarownych zup, a także płynów pozwalających na stabilizację gospodarki wodno- elektrolitowej. Podczas przyjmowania leku CitraFleet należy zrezygnować z czystej oraz zdemineralizowanej wody. W związku z charakterem produktu leczniczego i jego sposobu działania, zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu terapii u pacjenta powinno zostać wykonane badanie, w którym oznaczony zostanie poziom elektrolitów.

Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania. Jednakże ze względu na specyfikę działania leku przypuszcza się, że zbyt duża dawka może wywołać biegunkę o bardzo silnym natężeniu. Stan ten może doprowadzić w efekcie do odwodnienia pacjenta oraz dużej utraty elektrolitów. W konsekwencji duże odwodnienie spowodowane biegunką może wywołać wystąpienie niedociśnienia ortostatycznego i zawrotów głowy.

Możliwe skutki uboczne

Jak każdy lek, tak również CitraFleet może wywoływać pewne działania niepożądane. Najczęściej pacjenci zgłaszali występowanie bólów brzucha, a także bólów głowy, suchości w ustach, nudności, zaburzeń snu, uczucia dyskomfortu, a nawet bólu w okolicy odbytu. Odnotowano także przypadki reakcji alergicznych oraz nadwrażliwości, jak wysypka, świąd, plamica, pokrzywka, stany splątania, drgawki lub napady padaczkowe.

Interakcje z alkoholem

W przypadku alkoholu nie uzyskano dotąd wystarczających informacji, które świadczyłyby o ryzyku jego łączenia z preparatem CitraFleet. Należy pamiętać, że stosowanie leku ma na celu przygotowanie pacjenta do badań obrazowych. Należy poradzić się lekarza, czy spożycie alkoholu nie wzmocni działania preparatu, zwiększając intensywność biegunki, i tym samym narażając pacjenta na nadmierny ubytek elektrolitów.

CitraFleet w ciąży

Ze względu na fakt, iż substancje czynne zawarte w preparacie wywołują biegunkę, należy unikać stosowania preparatu CitraFleet u kobiet ciężarnych. Ponadto dotychczas nie przeprowadzono wystarczających badań, które pozwalałyby wnioskować o bezpieczeństwie stosowania leku i braku toksycznego lub szkodliwego działania na rozwijający się płód.

CitraFleet a karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania leku w okresie laktacji, jednak nie jest to niemożliwe. Kobiety karmiące piersią powinny zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego oraz zachować ostrożność podczas stosowania preparatu.

Dystrybutor na terenie Polski: Recordati Polska Sp. z.o.o

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #