Bilobil

bilobil-opis-leku

Nazwa handlowa

Bilobil

Dostępność

Bez recepty

Postać

Kapsułki

Dawka

40 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego

Opakowanie

60 sztuk, 90 sztuk

Działanie

Poprawa przepływu krwi w mózgu

Ciąża

Stosowanie niedopuszczone, przeciwwskazane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Bilobil co to jest?

Bilobil 40 mg to ziołowy lek dostępny bez recepty. Jest stosowany w zaburzeniach krążenia mózgowego oraz zaburzeniach ukrwienia kończyn.

Preparat ma postać kapsułek i jest dostępny w opakowaniach po 60 oraz 90 sztuk.

Działanie

Jak działa Bilobil? Choć dokładny mechanizm działania leku nie został poznany, to wiadomo, jakie właściwości posiada jego substancja czynna. Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego poprawia przepływ krwi w mózgu i tym samym usprawnia zaopatrzenie mózgu w tlen. Dzięki temu lek zapobiega osłabieniu sprawności umysłowej u pacjentów w podeszłym wieku. Dlatego też Bilobil jest stosowany w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego, które objawia się m.in. poprzez:

Ponadto wyciąg z liści miłorzębu japońskiego poprawia ukrwienie kończyn dolnych - zmniejsza uczucie chłodu oraz dolegliwości bólowe podczas poruszania się.

Wskazania do stosowania

Na co stosować Bilobil? Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, lek stosuje się na:

  • zaburzenia ukrwienia kończyn objawiające się bólem podczas chodzenia i uczuciem zimna;
  • zaburzenia ukrwienia i funkcji mózgu u pacjentów w podeszłym wieku objawiające się osłabieniem pamięci, pogorszeniem sprawności umysłowej i koncentracji, zawrotami głowy oraz szumem w uszach.

Przeciwwskazania

Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować ten preparat. Przede wszystkim należy pamiętać, że Bilobil może być stosowany wyłącznie przez osoby dorosłe. Nawet mimo wskazań nie należy przyjmować leku, jeśli pacjent jest nadwrażliwy na wyciąg z miłorzębu japońskiego lub jakikolwiek inny ze składników leku.

Pełny skład preparatu

1 kapsułka leku Bilobil zawiera 40 mg kwantyfikowanego, oczyszczonego suchego wyciągu z Ginkgo biloba L., folium (liści miłorzębu japońskiego) 35-67:1, co odpowiada:

  • 8,8 - 10,8 mg flawonoidów w przeliczeniu na glikozydy flawonowe;
  • 1,12 - 1,36 mg ginkgolidów A, B, C;
  • 1,04 - 1,28 mg bilobalidu.

Ekstrahentem jest aceton 60% (m/m).

Substancje pomocnicze to: ciekła suszona rozpyłowo glukoza, dwutlenek tytanu, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, stearynian magnezu, bezwodna krzemionka koloidalna, żelatyna, azorubina, czerwony tlenek żelaza, czarny tlenek żelaza, indygotyna.

Dawkowanie preparatu

Zalecane dawkowanie Bilobil u pacjentów dorosłych to 1 kapsułka przyjmowana 3 razy dziennie. Kapsułki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu – wskazana jest woda. Lek można stosować niezależnie od spożywanych posiłków.

Po jakim czasie lek zaczyna działać?

Pierwsze oznaki poprawy obserwuje się po kilku tygodniach zażywania leku. Zgodnie z ulotką, w celu uzyskania zauważalnej poprawy, szczególnie u osób w podeszłym wieku, wskazane jest przyjmowanie preparatu przez około 3 miesiące. Po tym czasie zaleca się kontakt z lekarzem w celu podjęcia decyzji co do dalszej terapii.

Jeśli zdaniem pacjenta leczenie nie przynosi poprawy lub preparat działa zbyt mocno, należy zasięgnąć opinii specjalisty.

Pominięcie dawki leku

Jeżeli pacjent zapomniał przyjąć kapsułkę, to nie powinien jej uzupełniać poprzez zastosowanie kolejnej dawki w podwójnej ilości. W takiej sytuacji zaleca się przyjęcie następnej kapsułki o zwykłej porze i kontynuowanie terapii jak dotychczas.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

W przypadku zażycia większej ilości leku, niż jest to zalecane, należy skontaktować się z lekarzem. Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania Bilobil.

Możliwe skutki uboczne

Wiele produktów leczniczych, w tym także Bilobil, może u niektórych osób powodować skutki uboczne. Podczas stosowania preparatu bardzo rzadko mogą pojawić się dolegliwości takie, jak:

W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów nadwrażliwości należy niezwłocznie zaprzestać przyjmowanie kapsułek leku i zasięgnąć porady lekarza. Kontakt z lekarzem jest wskazany również w przypadku zaostrzenia się jakiegokolwiek skutku ubocznego.

Środki ostrożności

  • Przyjmowanie leku należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą zwłaszcza, jeżeli pacjent cierpi na patologicznie zwiększoną tendencję do krwawień, jest poddawany terapii przeciwpłytkowej lub jest poddawany terapii przeciwzakrzepowej.
  • Wyciąg z miłorzębu japońskiego może wpływać na wzrost skłonności do krwawienia. Przed zabiegami operacyjnymi wskazane jest zaprzestanie przyjmowania leku na około 3-4 doby przed zabiegiem.
  • Kapsułki Bilobil zawierają glukozę i laktozę - pacjenci chorujący na niedobór laktazy, dziedziczną nietolerancją galaktozy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni stosować tego leku. W razie pojawienia się objawów nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu należy przerwać jego przyjmowanie.
  • Preparat nie ma wpływu na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn będących w ruchu.
  • Nie należy podawać leku Bilobil dzieciom ani młodzieży. Preparat jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych. Należy także mieć na uwadze, by przechowywać kapsułki w miejscu będącym poza zasięgiem dzieci.

Interakcje z innymi lekami

Zalecane się poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich środkach farmakologicznych, które pacjent przyjmował ostatnio, przyjmuje obecnie lub zamierza zacząć stosować. Dotyczy to także leków i suplementów dostępnych bez recepty.

  • Nie powinno się stosować leku jednocześnie z preparatami zawierającymi kwas acetylosalicylowy lub lekami przeciwzakrzepowymi. Takie połączenie może się wiązać z wydłużeniem czasu krzepnięcia krwi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed rozpoczęciem przyjmowania kapsułek należy zasięgnąć opinii lekarza.
  • Stosowanie leku może się wiązać z ryzykiem wystąpienia ataków u pacjentów chorujących na padaczkę. Przyjmowanie preparatu równocześnie z efawirenzem jest niewskazane.

Interakcje z alkoholem

Jednak zgodnie z informacją zamieszczoną w ulotce, nie powinno się stosować leku Bilobil z alkoholem. Dotychczas nie zebrano informacji, które pozwoliłyby jednoznacznie stwierdzić, czy spożywanie napojów alkoholowych podczas terapii jest bezpieczne.

Bilobil w ciąży

Nie zaleca się stosowania Bilobil w ciąży z uwagi na brak danych odnośnie ewentualnego wpływu leku na zarodek/płód i organizm ciężarnej kobiety.

Bilobil a karmienie piersią

Podczas laktacji nie powinno się przyjmować leku. Dotychczas nie przeprowadzono badań klinicznych, które pozwoliłyby określić, czy stosowanie preparatu przez matki karmiące piersią jest bezpieczne.

Dystrybutor na terenie Polski: Krka Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Bilobil
  • #