Apap Przeziębienie Junior proszek do sporz. roztw. doustnego(300 mg+20 mg+5 mg) - 6 saszetek

Opakowanie

6 saszetek

Producent

US Pharmacia

Opis

OTC

Refundowany

Nie

Rodzaj

proszek do sporz. roztw. doustnego

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci i młodzież w wieku 6-12 lat: w razie konieczności 1 saszetka nie częściej niż co 4-6 h (maksymalnie 4 saszetki na dobę). Maksymalna dawka dobowa paracetamolu stosowana u dzieci: 60 mg/kg masy ciała/24 h podawana w dawkach podzielonych do 4 razy na dobę po 15 mg/kg masy ciała. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: w razie konieczności 1-2 saszetki nie częściej niż co 4-6 h (maksymalnie 6 saszetek na dobę). Nie stosować dłużej niż 3 dni bez porady lekarskiej. Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów z niewydolnością nerek zaleca się redukcję dawki paracetamolu oraz wydłużenie odstępu czasowego pomiędzy kolejnymi dawkami (GFR 10-50 ml/min: dawka jednorazowa paracetamolu 500 mg co 6 h); nie stosować w przypadku ciężkiej niewydolności nerek (GFR: <10 ml in). U pacjentów z niewydolnością wątroby lub zespołem Gilberta należy zmniejszyć dawkę paracetamolu lub wydłużyć odstęp czasowy pomiędzy kolejnym dawkami; nie należy stosować w ciągu doby maksymalnej dawki dobowej paracetamolu większej niż 2 g. U pacjentów w podeszłym wieku dotychczasowe doświadczenie wskazuje, że zalecane dawkowanie paracetamolu dla dorosłych jest odpowiednie; stosowne może być jednak zmniejszenie dawki lub redukcja częstości dawkowania. Nie należy stosować maksymalnej dawki dobowej większej niż 2 g paracetamolu w następujących sytuacjach, jeśli lek nie jest stosowany pod kontrolą lekarza: masa ciała mniejsza niż 50 kg; niewydolność wątroby; choroba alkoholowa; odwodnienie; niedożywienie. Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Sposób podania. Zawartość saszetki należy wsypać do gorącej wody (100 ml) i dokładnie wymieszać aż do całkowitego rozpuszczenia proszku. Płyn należy spożyć w ciągu 15 min od momentu przygotowania.

Zastosowanie

Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia i grypy, takich jak gorączka i dreszcze, ból głowy, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, niedrożność przewodów nosowych i zatok przebiegająca z bólem, nieżyt błony śluzowej nosa (katar). Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci od 6 lat. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Treść ulotki

1. Co to jest lek APAP przeziębienie junior i w jakim celu się go stosuje

APAP przeziębienie junior jest lekiem złożonym, zawierającym paracetamol, fenylefrynę i kwas
askorbowy (witaminę C). Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, fenylefryna
zmniejsza obrzęk i przekrwienia błony śluzowej.

Lek wskazany jest do krótkotrwałego stosowania w leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich
jak: gorączka i dreszcze, ból głowy, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, niedrożność przewodów
nosowych i zatok przebiegająca z bólem, nieżyt błony śluzowej nosa (katar).

Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat.

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się
do lekarza.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku APAP przeziębienie junior

Kiedy nie stosować leku APAP przeziębienie junior
- Jeśli pacjent ma uczulenie na którąkolwiek substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych
  składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- Jeśli u pacjenta występuje którykolwiek z następujących stanów:
  - niestabilna choroba wieńcowa,
  - zaburzenia rytmu serca,
  - wysokie ciśnienie tętnicze,
  - wrodzony niedobór niektórych enzymów: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
    lub reduktazy methemoglobinowej,
  - ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
  - wirusowe zapalenie wątroby, 
  - choroba alkoholowa,
  - jaskra z wąskim kątem przesączania,
  - anatomicznie wąski kąt przesączania.

Leku APAP przeziębienie junior nie należy przyjmować w czasie stosowania leków z grupy
inhibitorów MAO i okresie do 2 tygodni od zaprzestania przyjmowania tych leków.
Leku APAP przeziębienie junior nie należy przyjmować w czasie leczenia zydowudyną (lek
stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV).
Nie należy stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub innymi lekami przeciw grypie,
przeziębieniu i lekami zmniejszającymi przekrwienie błony śluzowej (tak zwane
sympatykomimetyki).

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku APAP przeziębienie junior należy omówić to z lekarzem lub
farmaceutą, jeśli:
- u pacjenta występuje: niewydolność wątroby lub nerek, guz chromochłonny nadnerczy, astma
  oskrzelowa, rozrost gruczołu krokowego, nadczynność tarczycy, zespół Raynauda (zblednięcie,
  a następnie zasinienie palców rąk, stóp, brzegów płatków usznych i czubka nosa występujące często
  pod wpływem zimna lub emocji), choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca;
- pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe.

Przypadki wystąpienia niewydolności wątroby odnotowano u pacjentów ciężko niedożywionych,
cierpiących na anoreksję, mających niski wskaźnik masy ciała (BMI) i regularnie pijących alkohol.

W trakcie stosowania leku APAP przeziębienie junior należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli:
Jeśli u pacjenta występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica
(gdy we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadząc do uszkodzenia narządów) lub niedożywienie,
przewlekły alkoholizm lub gdy pacjent przyjmuje również flukloksacylinę (antybiotyk). W tych
sytuacjach notowano u pacjentów występowanie ciężkiej choroby o nazwie kwasica metaboliczna
(nieprawidłowość krwi i płynów ustrojowych), gdy stosowali oni paracetamol w regularnych dawkach
przez dłuższy czas lub gdy przyjmowali paracetamol wraz z flukloksacyliną. Objawy kwasicy
metabolicznej mogą obejmować: poważne trudności z oddychaniem, w tym przyspieszone głębokie
oddychanie, senność, uczucie mdłości (nudności) i wymioty.

Dzieci i młodzież
Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Lek APAP przeziębienie junior a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta
obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi:
- paracetamol (substancję czynną znajdującą się w wielu lekach stosowanych w przeziębieniu
  i grypie), dlatego że przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do niewydolności
  wątroby, co może zakończyć się koniecznością przeszczepienia wątroby lub zgonem;
- fenylefrynę lub pseudoefedrynę (leki z grupy tzw. sympatykomimetyków, stosowane
  w objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa, czyli kataru);
- inne sympatykomimetyki lub inhibitory MAO (stosowane w leczeniu niedociśnienia
  tętniczego lub depresji);
- zydowudynę (lek przeciwwirusowy stosowany w leczeniu zakażeń wirusem HIV).

Należy zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty przed równoczesnym zastosowaniem z następującymi
lekami:
- leki przeciwzakrzepowe (warfaryna, kumaryna);
- leki przeciwpadaczkowe;
- barbiturany (leki działające nasennie i uspokajająco); 
- inne leki indukujące enzymy mikrosomowe wątroby (np. izoniazyd, ryfampicyna leki
  przeciwgruźlicze);
- metoklopramid (lek przeciwwymiotny);
- cholinolityki (leki stosowane w astmie oskrzelowej, w leczeniu wrzodów żołądka i refluksu,
  jako leki przeciwwymiotne, w stanach skurczowych przewodu pokarmowego,
  w objawowym leczeniu choroby Parkinsona);
- leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi (guanetydyna, mekamylamina, metyldopa, rezerpina);
- antagoniści receptorów beta-adrenergicznych (leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym
  i chorobach układu krążenia);
- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne;
- pochodne alkaloidów sporyszu, np. bromokryptyna, kabergolina, lizuryd, pergolid (leki
  stosowane w leczeniu migreny);
- bromokryptyna i karbegolina (leki obniżające poziom hormonu prolaktyny);
- leki przyspieszające poród;
- salicylany (np. kwas acetylosalicylowy);
- leki zobojętniające sok żołądkowy;
- leki lub suplementy diety zawierające żelazo;
- leki pobudzające;
- leki zmniejszające apetyt;
- leki psychopobudzające z grupy pochodnych amfetaminy (np. stosowane w leczeniu
  nadpobudliwości z zaburzeniami uwagi).

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeżeli pacjent przyjmuje:
- flukloksacylinę (antybiotyk) ze względu na poważne ryzyko zaburzeń krwi i płynów ustrojowych
  (nazywanych kwasicą metaboliczną), które muszą być pilnie leczone (patrz punkt 2).

Jeśli pacjent nie jest pewien, czy stosuje którykolwiek z tych leków, powinien skonsultować się
z lekarzem lub farmaceutą.

Wpływ na wyniki testów laboratoryjnych
Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań
laboratoryjnych (np. oznaczania glukozy lub kwasu moczowego).

APAP przeziębienie junior z jedzeniem, piciem lub alkoholem
Lek można stosować niezależnie od posiłków.
Picie alkoholu w okresie przyjmowania leku jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko toksycznego
uszkodzenia wątroby.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
W czasie stosowania leku należy zachować ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów
i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Ostrzeżenia dotyczące substancji pomocniczych
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na saszetkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Lek zawiera nie więcej niż 0,005 mg alkoholu benzylowego w 1 saszetce. Alkohol benzylowy może
powodować reakcje alergiczne. Pacjenci z chorobami wątroby lub nerek oraz kobiety w ciąży lub
karmiące piersią powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku zawierającego kwas
benzylowy, gdyż duża ilość alkoholu benzylowego może gromadzić się w ich organizmie
i powodować działania niepożądane (tzw. kwasicę metaboliczną (patrz punkt 4)).

Lek zawiera glukozę (jako składnik dekstrozy i syropu glukozowego z aromatów). Jedna saszetka
zawiera 46 mg glukozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, 
pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Lek zawiera 1,83 g mannitolu (E 421) w 1 saszetce.

Lek może mieć lekkie działanie przeczyszczające.

3. Jak stosować lek APAP przeziębienie junior

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według
zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie u dzieci w wieku od 6 do 12 lat
W razie konieczności 1 saszetka, nie częściej niż co 4 do 6 godzin, do maksymalnie 4 saszetek na
dobę.
Maksymalna dawka dobowa paracetamolu stosowana u dzieci: 60 mg/kg masy ciała na 24 godziny
podawana w dawkach podzielonych do 4 razy na dobę po 15 mg/kg masy ciała.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
W razie konieczności 1 lub 2 saszetki, nie częściej niż co 4 do 6 godzin, do maksymalnie 6 saszetek
na dobę.

Sposób podawania
Lek stosować doustnie. Zawartość saszetki należy wsypać do gorącej wody (100 ml) i dokładnie
wymieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia proszku.
Płyn należy spożyć w ciągu 15 minut od momentu przygotowania.

Nie stosować dłużej niż 3 dni bez porady lekarskiej.

Dawkowanie leku APAP przeziębienie junior w szczególnych grupach pacjentów
Niewydolność nerek
U pacjentów z niewydolnością nerek zaleca się zmniejszenie dawki paracetamolu oraz wydłużenie
przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami jak podano poniżej:

Dorośli
Przesączanie kłębuszkowe (GFR) Dawka jednorazowa paracetamolu
10-50 ml/min                                  500 mg co 6 godzin

Leku nie stosować w przypadku ciężkiej niewydolności nerek (przesączanie kłębuszkowe: poniżej
10 ml/min, patrz „Kiedy nie stosować leku APAP przeziębienie junior”).

Niewydolność wątroby
U pacjentów z niewydolnością wątroby lub zespołem Gilberta należy zmniejszyć dawkę paracetamolu
lub wydłużyć odstęp czasowy pomiędzy kolejnym dawkami. Nie należy stosować w ciągu doby
maksymalnej dawki dobowej paracetamolu większej niż 2 g.

Osoby w podeszłym wieku
Dotychczasowe doświadczenie wskazuje, że dawkowanie paracetamolu zalecane dla dorosłych jest
odpowiednie w tej grupie pacjentów.
Jednak u osób w podeszłym wieku stosowne może być zmniejszenie dawki lub częstości podawania.
Jeśli lek nie jest stosowany pod kontrolą lekarza, nie należy stosować w ciągu doby dawki większej
niż 2 g u pacjentów:
- o masie ciała mniejszej niż 50 kg
- z niewydolnością wątroby (patrz też powyżej)
- z chorobą alkoholową
- odwodnionych
- niedożywionych.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku APAP przeziębienie junior
W razie zażycia dawki większej niż zalecana należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, nawet jeżeli
nie występują żadne objawy niepożądane.

Z powodu przedawkowania paracetamolu mogą wystąpić takie objawy jak: nudności, wymioty,
nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić samoistnie, co jednak
nie wyklucza możliwości rozwijania się uszkodzenia wątroby, które następnie może objawiać się
rozpieraniem w nadbrzuszu, nawrotem nudności i żółtaczką.
Warto podać doustnie 60-100 g węgla aktywnego, najlepiej rozmieszanego z wodą.

Przedawkowanie fenylefryny objawia się zaburzeniami układu krążenia (zbyt częste bicie serca,
podwyższone ciśnienie tętnicze), zapaścią naczyniową z zahamowaniem oddychania.

Pominięcie zastosowania leku APAP przeziębienie junior
Nie stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

4. Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia
któregokolwiek z następujących objawów: 

reakcje alergiczne (uczuleniowe) takie jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem
  połączone z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy;
  występują rzadko,
- ciężkie reakcje skórne objawiające się wysypką na całym ciele, nadżerkami w jamie ustnej,
  oczach, narządach płciowych i na skórze, czerwonymi plamkami na tułowiu, często
  z pęcherzami po środku, pękającymi olbrzymimi pęcherzami, złuszczaniem dużych płatów
  naskórka, osłabieniem, gorączką i bólami stawowymi; występują bardzo rzadko,
problemy z oddychaniem, jeśli podobne problemy występowały w przeszłości podczas
  stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków
  przeciwzapalnych;występują bardzo rzadko,
utrata widzenia, która może być spowodowana nadmiernie wysokim ciśnieniem
  śródgałkowym szczególnie u osób z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania; występuje
  rzadko,
- nietypowe szybkie tętno lub uczucie nieregularnego rytmu serca; występują z częstością
  nieznaną,
- trudności w oddawaniu moczu; występują z częstością nieznaną,
- żółtaczka, ostre uszkodzenie wątroby występującego najczęściej w wyniku przedawkowania,
  niewydolności wątroby (na co mogą wskazywać zażółcenie skóry i oczu, tkliwość wątroby),
  martwica wątroby; występują bardzo rzadko,
hipoglikemia (nadmierne zmniejszenie się stężenia cukru we krwi); występuje bardzo rzadko,
- poważne schorzenie, które może powodować zakwaszenie krwi (tzw. kwasica metaboliczna),
  u pacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol (patrz punkt 2); występuje z
  częstością nieznaną (nie może być określona na podstawie dostępnych danych),
- zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca, skłonność do występowania siniaków
  (zahamowanie czynności szpiku kostnego - zmniejszenie liczby komórek szpiku
  wytwarzających krwinki) i zaburzenia krzepnięcia; występują rzadko.

Działania niepożądane występujące rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1 000 pacjentów):
- depresja, splątanie;
- drżenie;
- rozszerzenie źrenic;
- obrzęki; 
- biegunka, bóle brzucha;
- zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (aminotransferaz), nieprawidłowa czynność
  wątroby;
- świąd, pocenie się;
- złe samopoczucie, gorączka, nadmierne uspokojenie.

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 000
pacjentów):

- niedokrwistość (zmniejszenie liczby krwinek czerwonych);
- leukopenia, neutropenia (zmniejszenie liczby jednego rodzaju krwinek białych we krwi –
  leukocytów lub neutrofili), agranulocytoza (brak jednego rodzaju krwinek białych we krwi),
  trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi);
- plamica barwnikowa;
- jałowy ropomocz (mętny mocz).

Działania niepożądane, występujące z nieznaną częstością (nie można jej określić na podstawie
dostępnych danych):

- lęk, nerwowość, niepokój, omamy;
- zawroty głowy, ból głowy, bezsenność;
- podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi;
- bladość skóry;
- nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, pieczenie w nadbrzuszu, suchość w jamie ustnej,
  ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki.

Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione
w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można
zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów
Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów
Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49 21 301,
faks: + 48 22 49 21 309,
strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat
bezpieczeństwa stosowania leku.

5. Jak przechowywać lek APAP przeziębienie junior

Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony
przed światłem i wilgocią.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i opakowaniu
bezpośrednim (miesiąc/rok). Zastosowane oznakowanie dla saszetki: EXP - termin ważności,
Lot - numer serii. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Leków nie należy wrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać
farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić
środowisko.

6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek APAP przeziębienie junior
Substancjami czynnymi leku sąparacetamol, kwas askorbowy i fenylefryny chlorowodorek. 
1 saszetka zawiera 300 mg paracetamolu, 20 mg kwasu askorbowego i 5 mg fenylefryny
chlorowodorku.

Pozostałe składniki leku to:mannitol (E421), kwas cytrynowy, sodu cytrynian dwuwodny, sodu
cyklaminian, sacharyna sodowa, wapnia glukonian, aromat pomarańczowy (zawiera m.in.: linalol,
citral, alkohol benzylowy, citronellol, dekstrozę (kukurydzianą/pszenną), syrop glukozowy
odwodniony (kukurydziany), butylohydroksyanizol (E320)) oraz aromat truskawkowy (zawiera m.in.:
syrop glukozowy odwodniony (kukurydziany)).

Jak wygląda lek APAP przeziębienie junior i co zawiera opakowanie
Proszek biały lub prawie biały o zapachu przypominającym truskawkowy.

Opakowanie zawiera: 6 lub 12 saszetek.

Podmiot odpowiedzialny
US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław

Wytwórca
Chemax Pharma Ltd.
8A, Goritsa Str.
Sofia 1618
Bułgaria

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat tego leku należy zwrócić się do:
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35
02-822 Warszawa
tel.+48 (22) 543 60 00.

Data ostatniej aktualizacji ulotki: wrzesień 2025 r.


Dane o lekach i suplementach diety dostarcza