Helicobacter pylori to bakteria gram-ujemna. Znajduje się ona w błonie śluzowej żołądka. Obserwuje się, że bakteria u wielu pacjentów może odpowiadać za wystąpienie wrzodów żołądka, powodując również stany zapalne. Kiedy należy wykonać badanie pozwalające wykryć Helicobacter i na czym ono polega?
Spis treści:
- Co to jest Helicobacter pylori?
- Kiedy należy zrobić badanie na H. pylori?
- Antygen Helicobacter w kale – co to za badanie?
- Przygotowanie próbki z kałem do badania Helicobacter
- Wyniki badania na Helicobacter
Co to jest Helicobacter pylori?
Helicobacter jest powszechnie występującą bakterią i szacuje się, że infekuje połowę światowej populacji. Częstość występowania zarażeń różni się jednak w zależności od regionu, najpowszechniej występuje ona w Afryce (szacuje się, że blisko 80 proc. mieszkańców tego kontynentu jest nią zarażona). Najwięcej zarażeń odnotowuje się w regionach, gdzie mieszkańcy mają ograniczony dostęp do czystej wody i dobrej jakości pożywienia.
Bakterią tą zarazić się można drogą pokarmową, spożywając zanieczyszczony nią pokarm lub wodę, a także poprzez kontakt z odchodami zawierającymi H. pylori. Bakteria wykształciła mechanizmy pozwalające jej przetrwać w kwaśnym środowisku żołądka i zasiedlić jego błonę śluzową.
Wiele osób zaraża się już w dzieciństwie i nie wie o zakażeniu przez całe swoje życie. Bez odpowiedniego leczenia H. pylori bytuje w organizmie przez wiele lat, często powodując szereg problemów zdrowotnych. Mimo że nie u wszystkich zarażonych rozwinie się infekcja, nieleczone zakażenie Helicobacter pylori pozostaje najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz raka żołądka. Najpowszechniejszym schorzeniem wywoływanym przez H. pylori jest jednak dyspepsja, objawiająca się bólem w górnej części brzucha i uczuciem pełności.
Kiedy należy zrobić badanie na H. pylori?
Badanie wykonywane jest na zlecenie lekarza. Najczęściej powodem jest występowanie u pacjenta objawów, które świadczyć mogą o obecności stanu zapalnego lub wrzodów żołądka i dwunastnicy. Na badanie mogą być również kierowane osoby, u których w wywiadzie rodzinnym stwierdzono obecność bakterii.
Wskazania do badania:
Infekcja Helicobacter powoduje występowanie charakterystycznych symptomów, wśród których wymienić należy:
- bóle brzucha,
- ból za mostkiem o piekącym charakterze,
- utrata masy ciała,
- obrzęk jamy brzusznej,
- krwawienia z przewodu pokarmowego,
- nieprawidłowości związane z wypróżnianiem (głównie, jeśli u pacjenta występują na przemian zaparcia i biegunki).
Antygen Helicobacter w kale – co to za badanie?
Jakie badanie na Helicobacter pylori? Prostym, bezbolesnym testem jest badanie próbki kału wykonywane metodą immunochromatograficzną wykrywające zakażenie H. pylori. Diagnozuje, czy w próbce jest antygen, czyli substancja produkująca przeciwciała przeciwko bakterii.
Poza stwierdzeniem zakażenia, wykonywane jest również w celu monitorowania skuteczności leczenia.
Przygotowanie próbki z kałem do badania Helicobacter
Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania, jednak jeśli pacjent jest w trakcie antybiotykoterapii, to trzeba odłożyć jego wykonanie, ponieważ przyjmowane leki mogą wpłynąć na wynik przeprowadzanej analizy.
Aby uzyskać rzetelny wynik należy pobrać próbkę kału zgodnie z obowiązującymi zasadami. Niezbędny będzie specjalny pojemniczek. Najlepiej, aby próbka została oddana do pojemnika bezpośrednio przed wizytą w laboratorium, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to próbka powinna być przechowywana w temperaturze od 2 do 6 stopni.
Wyniki badania na Helicobacter
Wynik prawidłowy jest wtedy, gdy pacjent uzyska wynik negatywny (ujemny). W takiej sytuacji interpretacja oznacza, że w próbce nie stwierdzono obecności antygenu bakterii. Należy pamiętać, że wynik ujemny nie pozwala jednoznacznie wykluczyć aktywnej infekcji H. pylori.
Jeśli test z kału będzie dodatni, to oznacza to, że w dostarczonej próbce stwierdzono obecność antygenów.
Opis badania należy skonsultować z lekarzem, który dokona oceny oraz wskaże dalsze postępowanie diagnostyczne.
Powiązane tematy: