Pierwszy raz - jak się przygotować, antykoncepcja

Seks jest czymś naturalnym. Zwierzętom pozwala na przedłużanie gatunku a dla ludzi dodatkowo jest źródłem przyjemności i sprzyja budowaniu relacji. Ważne jednak, żeby podchodzić do niego w sposób odpowiedzialny. Czyli dokładnie przemyśleć decyzję o rozpoczęciu współżycia i być do niego dobrze przygotowanym. O czym warto pomyśleć, kiedy podjęłaś dezycję o swoim pierwszym razie?
W jakim wieku rozpocząć aktywność seksualną? Kwestia wieku to sprawa indywidualnej dojrzałości, a nie granicy pełnoletności.

Jak się przygotować do pierwszego razu

Dlaczego chcesz rozpocząć współżycie? Bo bardzo się kochacie i chcecie być ze sobą na zawsze? A może z ciekawości? Albo koleżanki mają (lub mówią, że mają) to za sobą i nie chcesz być przez to „gorsza”? Czy może chłopak poprosił, abyś zrobiła to jako „dowód miłości” bądź powiedział, że bez seksu cię zostawi? A może są inne powody? Niezależnie od tego, które z tych pytań odnosi się do twojej sytuacji, przemyśl raz jeszcze czy to dobra motywacja.

Pierwszy raz to ważny moment dla młodej kobiety. Inicjacja seksualna wiąże się z przerwaniem błony dziewiczej. Utrata dziewictwa jest krokiem do rozwoju swojej seksualności. Warto zadbać, aby doświadczenia seksualne były dobre, przemyślane. Bliskość z partnerem pomaga. Szczera rozmowa na temat obaw i oczekiwań pomoże w podjęciu decyzji, czy jesteście na to gotowi.

Rozpoczęcie życia seksualnego to także ważny moment dla psychiki.

Prawo decydowania o pierwszym stosunku

Nie chodzi tutaj o czekanie z seksem „do ślubu” (chociaż to też jest fajne!), ale o pewność, że tego chcesz. Pamiętaj, że to twoje życie, twoje ciało i twoja decyzja. Masz prawo nie chcieć rozpoczynać współżycia i nikt nie powinien cię z tego powodu krytykować. Tak samo nikt nie ma prawa oczekiwać lub wymagać od ciebie seksu. Jeżeli tak robi, to raczej nie jest wart dalszego zainteresowania. Nie można pominąć faktu, że na współżycie seksusalne obie strony powinny wyrazić świadomą zgodę, niezależnie od okoliczności.

Doprowadzenie do zbliżenia lub innej czynności seksualnej (np. seksu oralnego masturbowania czy ocieranie się) bez takiej zgody jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia (mówi o tym artykuł 197. Kodeksu Karnego: „§ 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.; § 2. Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”).

Od kilku lat przestępstwo to jest ścigane „z urzędu”, tzn. niezależnie od woli pokrzywdzonego. Gdy tylko pojawi się podejrzenie popełnienia takiego przestępstwa. Sprawca ponosi odpowiedzialność za zgwałcenie niezależnie od:

  • płci (gwałcącymi mogą być również kobiety, do gwałtu może dojść również między osobami tej samej płci),
  • relacji z ofiarą (do przemocy seksualnej dochodzi też w małżeństwach i związkach nieformalnych),
  • tego, jak ofiara była ubrana,
  • czy piła alkohol lub spożywała inne środki odurzające.

Wbrew temu, co czasami się słyszy w przestrzeni publicznej, ofiara nie jest winna napaści i to nie ona powinna się wstydzić tego, co się stało.

Jeżeli padłaś ofiarą przemocy seksualnej, lub taką ofiarą jest bliska ci osoba, możecie uzyskać pomoc dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002 lub pod numer 112. 

W jakim wieku pierwszy seks

To o tyle ważna kwestia, że współżycie z osobą, która nie ukończyła 15 lat jest karalne. Reguluje to art. 200 Kodeksu Karnego: „Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze wolności od lat 2 do 12.” I nie ma tu znaczenia, czy ta osoba tego chciała. Jeżeli zostanie udowodnione, że miała mniej niż 15 lat, to sprawca zostanie ukarany.

Inną granicą wieku, którą warto wziąć pod uwagę przy rozpoczynaniu współżycia jest 18 lat. Ponieważ przed ukończeniem pełnoletniości na wizytę do lekarza trzeba przyjść z opiekunem prawnym, czyli najczęściej rodzicem. Osoba ta nie musi być obecna podczas badania, ale powinna zostać poinformowana o jego wyniku, oraz musi wyrazić zgodę na ewentualne leczenie i np. zlecenie antykoncepcji.

Niektórzy czują się gotowi w wieku 18 lat, a inni wolą poczekać dłużej. To kwestia dojrzałości, a nie pełnoletności. Niezależnie od wieku podjęcia współżycia, musisz być świadoma jego konsekwencji. Co zrobisz, jeśli zajdziesz w ciążę lub zrazisz się chorobą przenoszoną drogą płciową? Jeśli nie jesteś gotowa na konsekwencje płynące z uprawiania seksu, nie jesteś gotowa na seks. Tym bardziej jeśli pojawi się chwila zwątpienia, która może dotyczyć zarówno Twojego partnera, ale też miejsca, czasu, metody lub braku antykoncepcji. Warto wtedy na chwilę odpuścić i poczekać, aż będziesz tego na 100 proc. pewna. 

Jak nie zajść w ciążę - antykoncepcja

Pod kątem biologicznym seks uprawiamy tylko dla zajścia w ciążę i przedłużenia gatunku. W związku z tym nie ma większego znaczenia, czy to jest twój pierwszy, czy setny stosunek. Warto mieć świadomość tego, że może zakończyć się ciążą, pomimo zabezpieczenia się. Ponieważ żadna metoda nie daje 100 proc. ochrony (poza abstynencją). Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcyjnych. Każda ma swoje plusy i minusy. Decyzję o wyborze metody antykoncepcji warto jest podjąć po rozmowie z osobą dorosłą – mamą, lekarzem ginekologiem czy kimś innym, kto ma wiedzę na ten temat i wzbudza twoje zaufanie. Dokonując wyboru, miej na uwadze, że jedynie prezerwatywy chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Aby dobrze się przygotować się do pierwszego razu, zadbajcie z partnerem o antykoncepcję.

Jakie metody macie do wyboru? 

Prezerwatywy męskie

(Istnieją też prezerwatywy kobiece, ale są zdecydowanie mniej popularne) – czyli metoda tania, łatwo dostępna i całkiem skuteczna.. Na dodatek zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jej skuteczność nie jest bardzo wysoka, ale rośnie, jeżeli podczas stosowania będziecie przestrzegać kilku zasad:

  • między członkiem a prezerwatywą nie może znajdować się powietrze, ponieważ zwiększa to ryzyko jej pęknięcia lub zsunięcia się,
  • prezerwatywę zakłada się przed stosunkiem, a nie przed samym wytryskiem i penis powinien być w stanie wzwodu,
  • jest to środek jednorazowy, także przed następnym stosunkiem należy użyć nowej prezerwatywy.

Środki plemnikobójcze 

Są dostępne w formie pianek i globulek plemnikobójczych. Ich skuteczność jest średnia, dlatego poleca się ich używanie razem z prezerwatywami. Tym bardziej, że środki plemnikobójcze nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie są zbyt popularne, dlatego mogą być trudno dostępne.

Dowiedz się więcej na temat antykoncepcji niehormonalnej, porównaj skuteczność. 

Środki uwalniające dwa hormony, estrogen i progesteron

Są dostępne w formie tabletek antykoncepcyjnych, plastrów i krążków dopochwowych. To środki bardzo skuteczne, ale ich przyjmowanie może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Z tego względu środki te są na receptę i muszą być przepisane przez lekarza. Ich stosowanie nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego dodatkowo warto rozważyć użycie prezerwatyw.

Środki uwalniające tylko progesteron 

Występują w formie tabletek, wkładek domacicznych, implantów podskórnych i zastrzyków. Są to środki bardzo skuteczne, ale ich przyjmowanie może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Z tego względu środki te są na receptę i muszą być przepisane przez lekarza. Ich stosowanie nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego dodatkowo warto rozważyć użycie prezerwatyw.

Naturalna antykoncepcja

Oddzielnym tematem są naturalne metody planowania rodziny, które mogą nie być najlepszym wyborem dla młodych ludzi. Ponieważ wymagają żelaznej dyscypliny w prowadzeniu obserwacji, oraz nie uwzględniają nieregularnych cykli, które mogą pojawiać się u dojrzewających dziewcząt. Warto jednak, żeby każda kobieta znała swój cykl i umiała go obserwować.

Dowiedz się więcej

Brak orgazmu u kobiet - leczenie zaburzenia, przyczyny

Dyspareunia (ból podczas stosunku) – objawy, przyczyny i leczenie

Naturalne afrodyzjaki w kuchni - czy są skuteczne, jak wpływają na libido?

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 26.08.2022
Data ostatniej aktualizacji 29.11.2022