Zdjęcie szwów i zmiana opatrunku w Medicover

14.12.2020
W Medicover Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze, dlatego nie musisz już czekać ze zdjęciem szwów czy zmianą opatrunku na wizytę u chirurga! Żeby zapewnić Ci łatwy dostęp na wizytę w odpowiednim momencie, uruchomiliśmy specjalne wizyty u pielęgniarek.

Taka wizyta odbędzie się w gabinecie zabiegowym u wykwalifikowanej pielęgniarki. Pielęgniarstwo to samodzielny zawód, a jego wykonywanie wymaga ukończenia studiów wyższych. Wiedza, umiejętności i kompetencje pielęgniarek oraz pielęgniarzy wykraczają daleko poza asystowanie lekarzowi – mogą oni m.in. robić zastrzyki, wykonywać EKG, wypisywać recepty na niektóre leki… Mogą również zdejmować szwy i zmieniać opatrunki, na zlecenie chirurga lub samodzielnie, jeżeli skończyli odpowiedni kurs dodatkowy.

Kwestia posiadania skierowania od lekarza jest istotna przy zapisie na wizytę. Jeżeli nie masz skierowania od lekarza Medicover na zdjęcie szwów lub zmianę opatrunków, zapisując się na wizytę wybierz opcję „chirurgia – zdjęcie szwów” lub „chirurgia – zmiana opatrunku”. Wizyty te są dostępne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jeżeli masz skierowanie od lekarza Medicover, wybierz opcję „ze skierowaniem”.

Na wizytę zapisać się możesz w recepcji CM, na infolinii, w Medicover OnLine oraz w aplikacji mobilnej. Pamiętaj, żeby zapisać się na wizytę u pielęgniarki bezpośrednio po wykonaniu zabiegu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że odbędziesz wizytę w terminie zaleconym przez lekarza. Termin ten zależy od okolicy, w której był przeprowadzony zabieg. Najczęściej jest to:

  • 7 dni przy szyciu ran na głowie,
  • 7-9 dni przy ranach brzucha,
  • 10-12 dni przy ranach klatki piersiowej, szyi, kończyn (ale nie w okolicach stawów),
  • 14 dni przy zszywaniu ran na plecach i w okolicach stawów kończyn.

W trakcie wizyty pielęgniarka oceni stan wygojenia rany, sprawdzi czy występują ewentualne cechy zapalenia, wysięk lub zaczerwienienie oraz czy nie dochodzi do rozejścia się rany. Następnie, zgodnie z potrzebą, usunie szwy, zdezynfekuje ranę, założy opatrunek lub zaaplikuje lek. Na koniec przekaże odpowiednie zalecenia dotyczące postępowania z raną lub opatrunkiem.

autor Maria Kornacka-Wojtaś, Specjalistka ds. Informacji Medycznej
Data dodania 14.12.2020
Data ostatniej aktualizacji 14.12.2020