Badanie USG to jedna z obrazowych metod diagnostycznych, która wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów wnętrza ciała człowieka. Badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, może być wykonywane nawet u kobiet w ciąży. Z oferty Medicover skorzystać mogą wszyscy pacjenci, jednak osoby, które nie posiadają abonamentu opieki medycznej lub ich pakiet nie obejmuje badań ultrasonograficznych ponoszą pełny koszt wizyty - poniżej cena badania.


Spis treści: 

  1. USG jamy brzusznej w Krakowie
  2. Gdzie zrobić badanie?

USG jamy brzusznej w Krakowie

Badanie wykonywane jest przez lekarza za pomocą ultrasonografu. Dzięki ultradźwiękom, które przez głowicę posmarowaną specjalnym żelem przenikają przez skórę, a następnie odbijają się od narządów i tkanek, na monitorze wyświetlany jest przekrój wewnętrzny ocenianego narządu.

Badanie USG jamy brzusznej służy do diagnozowania m.in. przyczyn bólu, umożliwia ocenę położenia, wielkości i struktury narządów jamy brzusznej, m.in.: wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, trzustki, śledziony oraz pozwala wykryć nieprawidłowości czy monitorować terapię onkologiczną.

Przygotowanie do badania uzależnione jest od tego, które narządy będą podlegały ocenie.

Zwykle na badanie trzeba się zgłosić na czczo lub, co najmniej 6 godzin przed badaniem nie przyjmować pokarmów. Nie rzuć gumy, nie zaleca się palenia tytoniu. Nie należy pić napojów gazowanych. Dzień przed badaniem stosuje się leki eliminujące powietrze znajdujące się w jelitach oraz lekkostrawną dietę.

Więcej szczegółowych informacji na temat przygotowania znajdziesz w materiale: USG brzucha przygotowanie do badania

Podczas badania USG jamy brzusznej możliwa jest także ocena pęcherza moczowego (u mężczyzn także gruczołu krokowego) pod warunkiem, że pęcherz moczowy jest wypełniony. W takiej sytuacji przed badaniem należy zadbać o to, by przyjąć odpowiednią ilość płynów.

Gdzie zrobić badanie USG jamy brzusznej w Krakowie?

USG jamy brzusznej w Krakowie wykonać można w Centrum Medicover, znajdującym się przy ul. Podgórskiej 36. Wizytę należy wcześniej umówić najlepiej telefonicznie lub przez system rejestracji on-line, lub przy okazji wizyty w centrum medycznym.