Co to jest kresa biała?

Kresa biała to struktura anatomiczna, która łączy lewy i prawy mięsień prosty brzucha. Obciążenia lub naciski w obrębie jamy brzusznej mogą powodować jej rozejście.

Jest ono widoczne wzdłuż środkowej części brzucha - uwypuklenie szczególnie uwidacznia się w chwili, gdy leżymy i chcemy się podnieść, unosząc górną połowę ciała jak przy wykonywaniu tzw. brzuszków.

Rozejście kresy białej - czy warto operować?

Rozejście mięśni prostych brzucha nie tylko prowadzi do zmiany kształtu brzucha, ale również może powodować ból dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego, ponieważ wpływa negatywnie na statykę tułowia.

Operacja rekonstrukcji: 
- przywraca pozycję mięśni prostych brzucha (wraz z zaopatrzeniem przepukliny pępkowej)
- zabezpiecza kresę białą przed nawrotem rozejścia, poprzez wszczepienie implantu (siatki przepuklinowej)
- nie uszkadza pochewek mięśni prostych - nie stosujemy siatek w pozycji zamięśniowej (sub-lay), lecz naszywamy je na pochewkę przednią mięśnia (pozycja on-lay). Takie umiejscowienie implantu całkowicie chroni funkcję mięśni prostych.
- przeprowadzana jest z zachowaniem ciągłości otrzewnej (nieotwieranie brzucha) - jest to szczególnie ważne dla profilaktyki przeciwzrostowej
- jest zabiegiem jednorazowym


Skontaktuj się z nami aby poznać ofertę i dowiedzieć się więcej
Zadzwoń 500 900 900
lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie


Operacja rekonstrukcji rozejścia kresy białej - przebieg

Zabieg trwa około 2h. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Operacja polega na wykonaniu kilku (zwykle 3) niewielkich cięć skóry brzucha, w podbrzuszu. Podskórnie, ale powyżej powięzi, wprowadza się specjalne trokary (rurki) przez które wprowadza się kamerę i specjalistyczne narzędzia chirurgiczne. Chirurg patrząc na monitor przy użyciu specjalnych narzędzi wykonuje operację. Przeprowadza on rekonstrukcję kresy a następnie wszczepia implant, celem zabezpieczenia kresy przed ewentualnym nawrotem. Stosowana siatka zwykle wykonana jest z niewchłanialnego materiału syntetycznego (najczęściej polipropylen lub poliester). Wybór rodzaju i wielkości siatki zostanie dokonany przez chirurga. Siatka jest mocowana szwami niewchłanialnymi.

Zabieg rekonstrukcji rozejścia kresy białej w Szpitalu Medicover przeprowadza doświadczony operator
dr n. med. Andrzej Lehmann

Zalecenia po zabiegu: 

  • Pacjent przestrzega zakazu wysiłku fizycznego przez 6 tygodni.
  • Pacjent nosi pas przepuklinowy (30cm szerokości, zapinany na rzep) przez 6 tygodni (pierwsze 2 tygodnie non stop, kolejne 4 tygodnie do chodzenia).

Przeciwskazania do zabiegu rekonstrukcji rozejścia kresy białej

  • Głównym przeciwwskazaniem do operacji jest przeciwwskazanie do znieczulenia ogólnego. 
  • Przeciwwskazaniami są także: czynne choroby nowotworowe,
  • choroby nerek, wątroby, zaburzenia krzepnięcia,
  • Przed zabiegiem konieczne jest wyleczenie wszelkich infekcji
  • Ostateczną decyzję o operacji zawsze podejmuje lekarz

Po zabiegu - efekty i możliwe powikłania:

Ze względu na duże powierzchnie preparowania płatów skórnych oraz rekonstrukcję kresy białej, po zabiegu mogą pojawiać się dolegliwości bólowe. Podajemy silne środki przeciwbólowe, aby ten ból uśmierzyć.

Po zabiegu, ze względu na rekonstrukcję rozejścia kresy białej możemy się spodziewać wytaliowania, a także zniknięcia nieestetycznego wybrzuszenia - „namiotu” na brzuchu. Po zabiegu pozostają niewielkie blizny w podbrzuszu. Efekty są naturalne i estetyczne. Efekt operacji widoczny jest od razu, jednak końcowy efekt widoczny jest po całkowitym wygojeniu się rany, czyli po około dwóch miesiącach.

Ewentualne powikłania po zabiegu mogą być związane ze znieczuleniem oraz z samą operacją.
Ryzyko nawrotu rozejścia kresy białej przy zastosowaniu siatki jest niskie i wynosi 1-10%.
Ryzyko powstania krwiaka wynosi 1-15%; zazwyczaj leczy się zachowawczo; duże krwiaki po operacjach obserwuje się rzadko; mogą im towarzyszyć́ rozległe zasinienia skóry brzucha i okolicy krocza utrzymujące się̨ nawet kilka dni.
Surowiczak – to zbiornik płynu surowiczego w ranie, ryzyko powstania surowiczaka waha się od 0,5% do 12,2%; większość́ surowiczaków wchłania się spontanicznie w ciągu 6-8 tygodni, zatem nie wymaga interwencji chirurgicznej; niekiedy może być potrzebne nakłucie i opróżnienie surowiczaka;

Czy zabieg trzeba powtarzać?

Zabieg jest jednorazowy. Należy mieć na uwadze jednak, że przybranie masy ciała, nieodpowiednia dieta, czy zajście w ciążę, może spowodować że problem powróci.

 


Skontaktuj się z nami aby poznać ofertę i dowiedzieć się więcej
Zadzwoń 500 900 900
lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie


Klinika Chirurgii
Szpital Medicover
Aleja Rzeczypospolitej 5
02-972 Warszawa 

Klinika Chirurgii Warszawa Szpital Medicover

Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Andrzej Lehmann