Gdy zawiodą inne sposoby leczenia zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych kolana, ostatecznym wyborem jest endoprotezoplastyka. Polega ona na usunięciu uszkodzonej tkanki i zastąpieniu jej implantem. Kluczem do przywrócenia sprawności i pozbycia się bólu jest jednak dobór materiałów i odpowiednie dopasowanie. Dlatego w Szpitalu Medicover dajemy Pacjentom możliwość  indywidualnego dobrania endoprotezy.

Problemem, z którym borykają się Pacjenci po operacji wstawienia endoprotezy jest ich zużywanie się. Tarcie o siebie jej dwóch powierzchni sprawia, że z czasem pojawiają się na nich zadrapania, spiłowania i nieregularności. Alternatywą dla klasycznego implantu z chromu i kobaltu może być proponowany przez ortopedów Rehasport Oxinium. Wykonany ze stopu cyrkonu charakteryzuje się dużo większą odpornością na ścieranie. Zużycie takiego implantu jest o 85% niższe, niż w przypadku powszechnego stopu kobaltowo-chromowego. Dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo dla Pacjentów z alergią na metale.

Idealne dopasowanie endoprotezy

Im lepiej dopasowana endoproteza, tym większa szansa na sprawność stawu. Dlatego w Szpitalu Medicover używamy nowoczesnych narzędzi ortopedycznych, takich jak system Visionaire, który pozwala na optymalne dopasowanie protezy.

Na podstawie obrazu rezonansu magnetycznego i modelowania 3D, implant jest kształtowany w sposób, który odzwierciedla naturalny kształt zdrowego kolana Pacjenta. Ponieważ każde kolano jest inne, prowadnica dedykowana jest wyłącznie dla danego Pacjenta. Dzięki temu można uniknąć złożonego, inwazyjnego i czasochłonnego procesu dopasowywania. Łatwa aplikacja skraca czas operacji i zmniejsza związane z tym ryzyko. Narzędzie umożliwia mniejsze naruszenie tkanek miękkich podczas operacji, co ma pozytywny wpływ również na proces rekonwalescencji.

Przebieg procesu dopasowania idealnej endoprotezy kolana

  • Ortopeda Rehasport w Szpitalu Medicover kieruje Pacjenta na badanie rezonansem magnetycznym, które pozwoli na stworzenie obrazu operowanego kolana.
  • Niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowego zdjęcia rentgenowskiego, które pozwoli na wykluczenie nieprzewidzianych problemów.
  • Dane z badania trafiają do Smith & Nephew, producenta prowadnic Visionaire, gdzie rozpoczyna się proces projektowania.
  • Producent konsultuje szczegóły z ortopedą, który musi zatwierdzić projekt.
  • Po akceptacji, prowadnice trafiają na produkcję i są dostarczane na miejsce – do Szpitala Medicover, gdzie odbywa się operacja wszczepienia endoprotezy.
  • Po zabiegu, ortopeda przekazuje Pacjentowi szczegóły dotyczące rehabilitacji.

Zabiegi wszczepienia endoprotezy kolana w Szpitalu Medicover wykonują:


Skontaktuj się z nami aby poznać ofertę i dowiedzieć się więcej
Zadzwoń 500 900 900
lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie


Szpital Medicover
Aleja Rzeczypospolitej 5
02-972 Warszawa