Nifuroksazyd

  1. Nifuroksazyd co to jest
  2. Dawkowanie
  3. Interakcje z alkoholem
  4. Nifuroksazyd w ciąży
  5. Nifuroksazyd a karmienie piersią

Nifuroksazyd co to jest

Nifuroksazyd to lek na biegunkę, który w zależności od dawki jest dostępny bez recepty lub za jej okazaniem. Lek występuje w kilku postaciach:

  • tabletki powlekane,
  • kapsułki twarde,
  • zawiesina doustna.

Nifuroksazyd jest pochodną 5 –nitrofuranu o właściwościach przeciwbakteryjnych. Mechanizm działania leku polega na zahamowaniu aktywności dehydrogenaz oraz obniżeniu poziomu syntezy białek komórkach bakteryjnych. Jednocześnie lek nie zaburza równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym człowieka.

Wskazania do stosowania

Lek nifuroksazyd stosowany jest u pacjentów z chorobami jelit, w przebiegu których występuje biegunka. Lek ma działanie przeciwbiegunkowe, ale także przeciwzapalne i przeciwzakaźne. Charakteryzuje się także działaniem przeciwbakteryjnym ponieważ zwalcza większość bakterii, które wywołują zakażenia w jelitach.

Dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a jeśli jest wydawany bez recepty, wówczas przed zastosowaniem trzeba zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce. W przypadku tabletek, osoby dorosłe powinny przyjmować nie więcej niż 800 mg leku na dobę, w 2-4 dawkach podzielonych. Możliwe jest zastosowanie leku w postaci tabletek również u dzieci, które ukończyły 6 rok życia. Wówczas dawkowanie powinno zawierać się w granicach 600-800 mg na dobę w dawkach podzielonych. W przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze lat 6 należy zastosować lek nifuroksazyd dla dzieci, który dostępny jest w postaci zawiesiny, dużo łatwiejszej do połknięcia. Wielkość dawki zależy wówczas od wieku dziecka. Leku nie wolno natomiast stosować u dzieci, które nie ukończyły pierwszego miesiąca życia.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

W przypadku gdy pacjent przyjął większą niż zalecana dobowa dawka leku należy wówczas spowodować wymioty, a następnie jak najszybciej udać się do lekarza lub na szpitalny oddział ratunkowy.

Interakcje z alkoholem

Połączenie leku z alkoholem nie jest wskazane. Alkohol może bowiem wpływać negatywnie na prawidłowe działanie leku, wywołując nasilenie objawów ze strony układu pokarmowego, doprowadzając do bólów brzucha, wymiotów lub intensywniejszej biegunki.

Nifuroksazyd w ciąży

U kobiet ciężarnych nie zaleca się stosowania leku nifuroksazyd, gdyż nie są znane dokładne dane dotyczące wpływu substancji czynnej na rozwijający się płód. Dotyczy to również leku sprzedawanego bez recepty.

Nifuroksazyd a karmienie piersią

Dotychczas nie przeprowadzone zostały badania kliniczne, które dostarczyłyby informacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku i jego przenikania do mleka matki. W związku z tym nie zaleca się, aby stosować kurację podczas karmienia piersią.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.