Chwilowy trend na bycie „fit” przekształcił się w świadomy wybór dużej części społeczeństwa. Wraz z tym zmieniło się także podejście do kultury fitnessu – już nie chodzi tylko o piękne ciało i zajęcia na siłowni, a o faktyczne korzyści, jakie idą za zmianą diety oraz zwiększonym wysiłkiem fizycznym.

Teoria i praktyka często nie idą w parze, a gdy dodamy do całości ośmiogodzinny etat, nie można się dziwić, że wielu z nas kończy na chęci zmiany swoich nawyków. Wyniki raportu Sedlak & Sedlak nie powinny być żadnym zaskoczeniem – pracownicy doceniają benefity pozapłacowe, które umożliwiają im pozytywną zmianę nawyków.

I choć trudno pilnować zawartości talerzy pracowników, jest kilka możliwości, które możesz wdrożyć w swojej firmie i które pozytywnie wpłyną na zdrowie zatrudnionych.

Dbanie o zdrowie

Na zdrowie wpływa wiele czynników: od odpowiedniej ilości ruchu, przez dietę po stosowanie się do zaleceń lekarskich.

Dostęp do konsultacji lekarskich w teorii jest bardzo łatwy. W praktyce niestety może to wyczyścić portfel i zająć cenny czas. Ale bez nich można wpaść w kłopoty, jak np. zbyt późno wykryć poważne choroby.

Jednak o ile zaspany pracownik może poratować się mocną kawą, tak przeoczone schorzenia oznaczają zwolnienia lekarskie. A te, według danych z ZUS-u, są wśród polskich pracowników bardzo częste.

Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest nie wykonywanie zaleconych przez lekarza badań profilaktycznych, odkładanie wizyt u specjalistów w nieskończoność, czy niedoleczone choroby.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Na samopoczucie pracowników wpływa jednak nie tylko zdrowie ogólne, ale także ich aktywność sportowa. Można by pomyśleć, że naprawdę przydatna jest tylko w przypadku pracowników fizycznych. Bo po co zatrudnionemu za biurkiem umiejętność przebiegnięcia maratonu, skoro przez osiem godzin „tylko” siedzi i uderza w klawisze?

Jednak, jak alarmują specjaliści – kondycja fizyczna ma wpływ na wszystko. Nawet na nasz układ odpornościowy! Co prowadzi do prostego rachunku: im bardziej wysportowany jest pracownik, tym rzadziej choruje. Siedzący tryb życia jest również bardzo szkodliwy dla naszego organizmu i to niezależnie od masy ciała. Jesteśmy przystosowani do życia w ruchu, a przez wielogodzinne siedzenie nabywamy różnego rodzaju schorzeń, jak choroby układu krążenia, otyłość czy cukrzycę typu B.

Korzyści z uprawiania sportów jednak nie kończą się tylko na zdrowym ciele. Każda aktywność pozwala na zmniejszenie poziomu codziennego stresu, tym samym podnosząc ogólne zadowolenie z życia. Dlatego także sprawia, że pracownicy lepiej wykonują swoje obowiązki.

Badania pokazują, że pracownicy, którzy regularnie uprawiają sport, są bardziej wydajni – średnio aż o 5 godzin w tygodniu, w porównaniu do mniej aktywnych kolegów. Przyczyna jest bardzo prosta, wysportowane ciało może poradzić sobie ze zwiększonym wysiłkiem przez długi czas – zarówno fizycznym, jak i umysłowym.

Co możesz zrobić?

Na szczęście jako pracodawca możesz wspomóc swoich pracowników dzięki świadczeniom pozapłacowym. A jak pokazuje raport Sedlak & Sedlak pracownicy bardzo doceniają benefity, które niosą dla nich realne korzyści.

Zatrudnieni zapytani, jakich benefitów pożądają najbardziej, wskazali na pierwszym miejscu rozszerzony pakiet medyczny, na trzecim opiekę stomatologiczną, a na czwartym pakiety sportowe. Jedyną materialną korzyścią, jaka uplasowała się na drugim miejscu, był samochód służbowy do użytku prywatnego.

Pracownicy sami więc odpowiedzieli jak możesz wpłynąć na ich zdrowie oraz wydajność pracy.

Zapewniając pakiety medyczne, ułatwiasz im dostęp nie tylko do regularnych badań profilaktycznych, ale także prywatne wizyty u lekarzy specjalistów. W zależności od potrzeb oraz budżetu wybrać możesz podstawowy lub rozszerzony pakiet medyczny.

Doskonałym pomysłem są także karnety sportowe. Ich popularność w obiektach sportowych jest ogromna. Twoi pracownicy nie będą mieli problemu ze znalezieniem takiej aktywności, jaka im najbardziej odpowiada. Pakiety sportowe często mają w swoim zakresie wstęp na siłownię i basen, zajęcia grupowe, a nawet saunę.

Wybierz sprawdzoną platformę benefitową

Niezależnie od tego, na które ze świadczeń się zdecydujesz, wybierz starannie platformę benefitową. To za jej pośrednictwem będziesz zarządzać świadczeniami pozapłacowymi.

Kompleksowe rozwiązanie zapewnia platforma Medicover Benefits. Można dzięki nim zarządzić zarówno pakietem opieki medycznej jak i kartami sportowymi.

Ogromnym udogodnieniem jest także szeroka gama benefitów jednorazowych. Możesz je wykorzystać np. jako prezenty świąteczne dla pracowników w postaci biletów do kina czy teatru.

Twoi pracownicy starają się prowadzić zdrowy tryb życia i z pewnością docenią przełożonego, któremu nie jest to obojętne. Wręczając im benefity, które to umożliwiają, zwiększysz ich zaangażowanie oraz lojalność wobec firmy. A w przyszłości zaprocentuje to jeszcze bardziej efektywnym zespołem.

Sukces Twojej firmy to ludzie! Postaw na indywidualną motywację >> Dowiedz się więcej