Pierwsza wizyta u psychiatry - przebieg, co mówić

Decyzja o umówieniu pierwszej konsultacji u psychiatry z reguły jest decyzją dość trudna. Pierwsze spotkanie bywa stresujące, ponieważ nie wiesz, czego się spodziewać, w jaki sposób opowiedzieć o swoich problemach, czasem się wstydzisz. Warto pamiętać, że psychiatra jest lekarzem, który - tak samo jak inni specjaliści - podejmuje działania, aby poprawić kondycję i zdrowie, w tym przypadku psychiczne.
Jak przebiega pierwsza wizyta u psychiatry?

 

Co powinno skłonić do wizyty u psychiatry?

Dolegliwości, które powinny zostać skonsultowane ze specjalistą w zakresie psychiatrii, są dość szerokie. Lekarz psychiatra zajmuje się diagnostyką i leczeniem, ale także profilaktyką zaburzeń psychiatrycznych. Pomocy u specjalisty często szukają osoby znajdujące się w sytuacji kryzysowej, trudnej, z którą nie potrafią sobie poradzić samodzielnie i potrzebują wsparcia specjalisty.
Zakres chorób, które diagnozuje i leczy psychiatra jest bardzo szeroki.
Specjalista zajmuje się m.in.:

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Jeśli czeka cię pierwsze spotkanie u lekarza psychiatry, pamiętaj, że jest to porada wyglądająca nieco inaczej niż klasyczna konsultacja u lekarza innej specjalności. Polega bowiem przede wszystkim na rozmowie, podczas której lekarz będzie chciał poznać pacjenta oraz problemy, które sprawiły, że zdecydował się na wizytę.
Opowiadanie o swoich osobistych sprawach komuś, kogo nie znamy, często jest bardzo trudne, dlatego warto wcześniej przygotować się do takiej rozmowy i zastanowić, jakie kwestie są najistotniejsze. Lekarza należy poinformować od kiedy pojawiły się problemy i jak wpływają na codzienne funkcjonowanie.

Rozmowa z psychiatrą

W trakcie pierwszej wizyty lekarz pozwoli na swobodną wypowiedź, ale z całą pewnością będzie także zadawał pytania dotyczące życia pacjenta, które umożliwią mu szerokie poznanie problemu. Możesz odnosić wrażenia, że pytania są nie na temat, jednak nawet pozornie niezwiązane z sytuacją informacje mogą dać lekarzowi dużą wiedzę na temat sytuacji życiowej. Z reguły są to informacje dotyczące m.in. dzieciństwa, domu rodzinnego, relacji zawieranych w szkole oraz w późniejszym okresie.

Na pierwszą wizytę u psychiatry warto zapisać się, gdy czujesz, że problemy cię przerastają.

Pierwsza wizyta w sprawie depresji

Zaburzenia o podłożu depresyjnym niestety w dalszym ciągu często są bagatelizowane, a pacjent trafia do specjalisty późno, kiedy choroba jest już w dość zaawansowanym stadium i ma ogromny wpływ na codzienne życie. Należy pamiętać, że depresja jest ciężką chorobą, w której osoba potrzebuje fachowego wsparcia, aby przezwyciężyć trudności. Lekarz po konsultacji psychiatrycznej zaproponuje właściwy sposób leczenia depresji: psychoterapię lub środki farmakologiczne.

Co mówić na pierwszym spotkaniu z psychiatrą?

Podczas wizyty należy powiedzieć lekarzowi o swoich problemach. Konsultacja, szczególnie, gdy jest to pierwsza porada, bywa stresująca, należy jednak pamiętać, że psychiatra to lekarz, który pomoże przezwyciężyć trudności.
Nie musisz się jednak stresować, jeśli nie wiesz, od czego zacząć. Specjalista będzie kierował rozmową i zadawał odpowidenie pytania. Pomocne może okazać się wypisanie na kartce listy swoich problemów, wtedy mamy pewność, że nie pominiemy żadnej istotnej sprawy.

Jak zapisać się na pierwszą wizytę u lekarza psychiatry?

Na konsultację u psychiatry nie potrzebujesz skierowania.
Jeśli zdecydujesz się skorzystać z konsultacji psychiatrycznej prywatnie, możesz umówić się na wizytę w placówkach Centrum Medicover w dogodny dla siebie sposób: osobiście, telefonicznie bądź za pośrednictwem systemu rejestracji on-line, który dostępny jest na stronie internetowej. Podczas rejestracji pacjent decyduje, u którego z naszych specjalistów umówi wizytę.

Często zadawne pytania

Czy psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie?

Specjalista jest tak samo lekarzem medycyny jak inni. Jeśli będzie konieczność, podczas takiej wizyty może również wystawić zwolnienie.

Ile trwa wizyta u psychiatry

Konsultacja trwa zwykle ok 20 minut.

Ile kosztuje pierwsza wizyta u psychiatry?

Cennik zależy od miasta, w którym zdecydujesz się na konsultację. Koszt prywatnej wizyty wynosi ok ok. 190 zł np. w Szczecinie, po 240 zł w Warszawie (stan na dzień 2022-05-30).

Czy psychiatra może wypisać receptę?

Jeśli lekarz zdecyduje, że zaburzenia psychiczne wymagają leczenia farmakologiczne, wypisze receptę.


Podobne artykuły związane ze zdrowiem psychicznym i dotyczące stanu psychicznego: 

Choroba psychiczna - dlaczego obawiamy się wizyty u psychiatry?

Zespół Aspergera - zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD)

Lęk, zaburzenia lękowe - objawy, przyczyny, leczenie


 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 22.07.2021
Data ostatniej aktualizacji 10.05.2023