Pierwsza wizyta u psychiatry

Decyzja o umówieniu pierwszej wizyty u psychiatry z reguły jest decyzją dość trudną. Pierwsze spotkanie bywa stresujące, ponieważ nie wiesz, czego się spodziewać, w jaki sposób opowiedzieć o swoich problemach, czasem się wstydzisz. Warto pamiętać, że psychiatra jest lekarzem, który - tak samo jak inni specjaliści - podejmuje działania, aby poprawić kondycję i zdrowie, w tym przypadku psychiczne, pacjenta.
Psychiatra pierwsza wizyta.

Co powinno skłonić do wizyty u psychiatry?

Dolegliwości, które powinny zostać skonsultowane ze specjalistą w zakresie psychiatrii, są dość szerokie. Lekarz psychiatra zajmuje się diagnostyką i leczeniem, ale także profilaktyką zaburzeń psychiatrycznych. Pomocy u specjalisty często szukają osoby znajdujące się w sytuacji kryzysowej, trudnej, z którą nie potrafią sobie poradzić samodzielnie i potrzebują wsparcia specjalisty.

Zakres chorób, które diagnozuje i leczy psychiatra jest bardzo szeroki. Specjalista zajmuje się m.in. pacjentami z

WIZYTA U PSYCHIATRY 
Cena od: 200 zł

SPRAWDŹ

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Jeśli czeka na ciebie pierwsza wizyta u lekarza psychiatry, pamiętaj, że jest to porada wyglądająca nieco inaczej niż klasyczna konsultacja u lekarza innej specjalności. Polega bowiem przede wszystkim na rozmowie z pacjentem, podczas której lekarz będzie chciał poznać pacjenta oraz problemy, które sprawiły, że zdecydował się na wizytę.

Opowiadanie o swoich osobistych sprawach komuś, kogo nie znamy, często jest bardzo trudne, dlatego warto wcześniej przygotować się do takiej rozmowy i zastanowić, jakie kwestie są najistotniejsze. Lekarza należy poinformować od kiedy pojawiły się problemy i jak wpływają na codzienne funkcjonowanie.

Rozmowa z psychiatrą

W trakcie pierwszej wizyty lekarz psychiatra pozwoli na swobodną wypowiedź, ale z całą pewnością będzie także zadawał pytania, które umożliwią mu szerokie poznanie problemu. Pacjent może odnosić wrażenia, że pytania są nie na temat, jednak nawet pozornie niezwiązane z sytuacją informacje mogą dać lekarzowi dużą wiedzę na temat pacjenta. Z reguły są to informacje dotyczące m.in. dzieciństwa, domu rodzinnego, relacji zawieranych w szkole oraz w późniejszym okresie.

Na pierwszą wizytę u psychiatry warto zapisać się, gdy czujesz, że problemy cię przerastają.

Pierwsza wizyta u psychiatry z depresją

Zaburzenia o podłożu depresyjnym niestety w dalszym ciągu często są bagatelizowane, a pacjent trafia do specjalisty późno, kiedy choroba jest już w dość zaawansowanym stadium i ma ogromny wpływ na codzienne życie. Należy pamiętać, że depresja jest ciężką chorobą, w której osoba potrzebuje fachowego wsparcia, aby przezwyciężyć trudności. Lekarz psychiatra po konsultacji psychiatrycznej zaproponuje właściwy sposób leczenia depresji: psychoterapię lub środki farmakologiczne.

Co mówić na pierwszej wizycie u psychiatry?

Podczas pierwszej wizyty należy powiedzieć lekarzowi o swoich problemach. Konsultacja, szczególnie, gdy jest to pierwsza porada, bywa stresująca, należy jednak pamiętać, że psychiatra to lekarz, który pomoże przezwyciężyć trudności.

Nie musisz się jednak stresować, jeśli nie wiesz, od czego zacząć. Lekarz psychiatra będzie kierował rozmową i zadawał odpowidenie pytania. Pomocne może okazać się wypisanie na kartce listy swoich problemów, wtedy mamy pewność, że nie pominiemy żadnej istotnej sprawy.

Jak zapisać się na pierwszą wizytę u lekarza psychiatry?

Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z konsultacji psychiatrycznej prywatnie, możesz umówić się na wizytę w placówkach Centrum Medicover w dogodny dla siebie sposób: osobiście, telefonicznie bądź za pośrednictwem systemu rejestracji on-line, który dostępny jest na stronie internetowej. Podczas rejestracji pacjent decyduje, u którego z naszych specjalistów umówi wizytę.

Podobne artykuły związane ze zdrowiem psychicznym i dotyczące stanu psychicznego: 

Choroba psychiczna - dlaczego obawiamy się wizyty u psychiatry?

Objawy depresji? Sprawdź, gdzie się zgłosić, jaki lekarz

Zespół Aspergera - zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD)

Lęk, zaburzenia lękowe - objawy, przyczyny, leczenie

Depresja u mężczyzn

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.
Data dodania 22.07.2021
Data ostatniej aktualizacji 16.05.2022