Zyrtec

lek-zyrtec

Postać

tabletki powlekane, roztwór doustny, krople doustne

Dostępność

na receptę

Substancja czynna

dichlorowodorek cetyryzyny

Wskazania

objawy alergii

  1. Zyrtec co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Zyrtec a alkohol
  5. Zyrtec w ciąży i okresie laktacji
  6. Środki ostrożności
  7. Interakcje z innymi lekami

Zyrtec co to jest

Zyrtec to przeciwhistaminowy lek na alergię dostępny na receptę. Preparat występuje w kilku postaciach, a niektóre z nich są refundowane. W aptekach sprzedawane są:

  • tabletki powlekane 10 mg,
  • krople doustne 10 mg/ml,
  • roztwór doustny 1 mg/ml.

Refundacja Zyrtec wynosi 30 % i obejmuje tabletki powlekane w opakowaniu 30 sztuk, krople doustne w butelce o pojemności 20 ml oraz roztwór doustny w butelce 75 ml. Z refundacji mogą skorzystać wszyscy pacjenci chorujący na atopowe zapalenie skóry, a także pacjenci dorośli i dzieci od 6 miesiąca życia, u których zdiagnozowano alergię pokarmową lub wystąpienie reakcji anafilaktycznej z pokrzywką lub obrzękiem naczynioruchowym.

 

Substancją czynną leku jest dichlorowodorek cetyryzyny. Cetyryzyna oddziałuje na obwodowe receptory histaminowe H1 – jest ich silnym antagonistą. Jej działanie przeciwalergiczne polega na hamowaniu napływu eozynofili do spojówek oraz skóry, dzięki czemu lek powstrzymuje wystąpienie zaczerwienienia i pokrzywki. Ponadto Zyrtec łagodzi objawy zapalenia błony śluzowej nosa, które często pojawia się w alergii.

Pełny skład preparatu

1 ml, czyli 20 kropli Zyrtec 10 mg/ml zawiera 10 mg dichlorowodorku cetyryzyny.
Substancje pomocnicze: glicerol, glikol propylenowy, sacharyna sodowa, parahydroksybenzoesan metylu E 218, parahydroksybenzoesan propylu E 216, octan sodu, kwas octowy lodowaty, woda oczyszczona.

1 tabletka powlekana Zyrtec 10 mg zawiera 10 mg dichlorowodorku cetyryzyny.
Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu.
Skład otoczki Opadry Y-1-7000: hypromeloza E 46, dwutlenek tytanu E 171, makrogol 400.

1 ml roztworu doustnego Zyrtec 1mg/ml zawiera 1 mg dichlorowodorku cetyryzyny.
Substancje pomocnicze: niekrystalizujący sorbitol ciekły 70% E 420, glicerol, glikol propylenowy, sacharyna sodowa, parahydroksybenzoesan metylu E 218, parahydroksybenzoesan propylu E 216, aromat bananowy 54.330/A Firmenich, octan sodu, kwas octowy lodowaty, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

Tabletki przeznaczone są dla osób dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia, natomiast roztwór oraz krople doustne Zyrtec można stosować u dorosłych i dzieci po ukończeniu 2 lat. Lek jest zalecany do łagodzenia objawów alergii takich jak:

  • dolegliwości ze strony oczu i nosa spowodowane sezonowym lub przewlekłym
    alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa;
  • przewlekła pokrzywka idiopatyczna.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie powinno się stosować żadnej postaci leku, jeśli pacjent:

  • jest nadwrażliwy na jakikolwiek jego składnik,
  • jest nadwrażliwy na hydroksyzynę lub pochodne piperazyny,
  • choruje na zaburzenia czynności nerek o ciężkim nasileniu (Ccr < 10 ml/min).

Dawkowanie preparatu

Lek należy przyjmować doustnie. Szybkość wchłaniania jest wolniejsza, jeśli przyjmuje się Zyrtec w trakcie lub po posiłku. Jedzenie nie zmienia jednak ilości wchłanianej substancji czynnej. Zalecane dawkowanie Zyrtec zależy od formy preparatu oraz wieku pacjenta.

Tabletki powlekane 10 mg

Jak stosować tabletki Zyrtec? Należy połykać je popijając szklanką wody. Tabletkę można podzielić na pół uzyskując 2 równe dawki. Jeśli chodzi o dawkowanie, osoby dorosłe oraz młodzież powyżej 12 roku życia powinni przyjmować 1 tabletkę na dobę. Stosując Zyrtec u dzieci w wieku 6-12 lat należy podawać im pół tabletki 2 razy na dobę. U młodszych pacjentów nie zaleca się stosowania leku w formie tabletek, ponieważ nie jest dostępna odpowiednia dawka.

Krople doustne 10 mg/ml

Krople Zyrtec można przyjmować bez rozcieńczania, odmierzając odpowiednią ilość na łyżkę i połykając. Można również rozcieńczyć lek w niewielkiej ilości wody (takiej, by pacjent był w stanie ją przełknąć) – wówczas sporządzoną mieszaninę trzeba zażyć doustnie od razu po przygotowaniu. Zalecane dawkowanie dla dorosłych i młodzieży od 12 lat wynosi 20 kropli raz dziennie. U dzieci w wieku 6-12 lat należy stosować 10 kropli 2 razy na dobę, a u dzieci w wieku 2-6 lat – 5 kropli 2 razy na dobę.

Roztwór doustny 1 m/ml

Roztwór Zyrtec stosować można bez rozcieńczania. Dawka zalecana dla osób dorosłych i młodzieży od 12 roku życia to 10 ml raz na dobę. Dzieci między 6 a 12 lat powinny zażywać 5 ml roztworu 2 razy na dobę; a dzieci w przedziale wiekowym 2-6 lat - 2,5 mg 2,5 ml 2 razy na dobę. 

Szczególne grupy pacjentów

Modyfikacja dawkowania jest konieczna u pacjentów, którzy chorują na niewydolność nerek. W przypadku osób dorosłych należy obliczyć dawkę leku według klirensu kreatyniny i stosować:

  • przy CCr w przedziale 50-79 ml/min: 10 mg raz dziennie;
  • przy CCr w przedziale 30-49 ml/min: 5 mg raz dziennie;
  • przy CCr w przedziale 10-30 ml/min: 5 mg co drugi dzień;
  • przy CCr poniżej 10 ml/min: lek jest przeciwskazany.

Dawkowanie Zyrtec u dzieci i młodzieży z zaburzeniami czynności nerek ustala się indywidualnie. Pod uwagę należy wciąć wysokość klirensu kreatyniny oraz wagę ciała i wiek pacjenta.

U seniorów oraz pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, którzy mają prawidłową czynność nerek nie trzeba modyfikować dawki leku. Dostosowanie dawkowania zaleca się natomiast osobom z zaburzeniami czynności wątroby, u których współistnieją zaburzenia czynności nerek.

Możliwe skutki uboczne

Skutki uboczne Zyrtec, które mogą stanowić zagrożenie dla pacjenta to różnego rodzaju reakcje alergiczne. Zdarzają się one rzadko lub bardzo rzadko, jednak mogą pojawić się zarówno po przyjęciu pierwszej dawki, jak i później. Jeśli wystąpią charakterystyczne objawy, np. obrzęk gardła i twarzy (obrzęk naczynioruchowy), to należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zgłosić się do lekarza.

Wszystkie znane efekty niepożądane leku uszeregowano według częstości występowania. Podczas terapii zgłaszano:

  • często: zawroty głowy, bóle głowy, senność, zmęczenie, zapalenie gardła, uczucie suchości w jamie ustnej, zapalenie błony śluzowej nosa (u dzieci), nudności, biegunkę;
  • niezbyt często: świąd, wysypkę, złe samopoczucie, astenię, pobudzenie, parestezje, bóle brzucha;
  • rzadko: reakcje alergiczne, obrzęk, pokrzywkę, bezsenność, dezorientację, omamy, agresywne zachowanie, depresję, drgawki, tachykardię, zaburzenia czynności wątroby, przyrost masy ciała;
  • bardzo rzadko: ciężkie reakcje alergiczne, obrzęk naczynioruchowy, wysypkę polekową, omdlenia, tiki, dyskinezy (ruchy mimowolne), dystonię (długotrwałe skurcze mięśni), drżenie, trombocytopenię, niewyraźne widzenie, zaburzenia akomodacji oka, rotację gałek
    ocznych, utrudnione lub bolesne oddawanie moczu, moczenie nocne, zaburzenia smaku;
  • z częstością niemożliwą do określenia na podstawie dostępnych danych: wysypkę z ropnymi pęcherzami, utratę pamięci, zaburzenia pamięci, koszmary senne, próby samobójcze (nawracające myśli lub zainteresowania samobójcze), zawroty głowy, zapalenie wątroby, wzrost apetytu, bóle stawów, zatrzymanie moczu, a także świąd i/lub pokrzywkę po odstawieniu leku.

Zyrtec a alkohol

Połączenie leku Zyrtec z alkoholem nie jest zalecane. Podczas badań u osób stosujących cetyryzynę w standardowych dawkach przy stężeniu alkoholu 0,5 promila (g/l) we krwi nie zauważono interakcji o znaczeniu klinicznym. Stwierdzono również, że cetyryzyna nie nasiliła działania alkoholu. Jednak nie wiadomo, jaki efekt może wywołać połączenie z większą ilości leku. Zakłada się, że u wrażliwych pacjentów może wystąpić nałożenie działania Zyrtec i alkoholu na spadek koncentracji i zdolność reakcji. 

Zyrtec w ciąży i okresie laktacji

Jeśli lekarz uzna to za konieczne, to można stosować Zyrtec w ciąży. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach nie zaobserwowano, by preparat miał szkodliwy wpływ rozwój zarodka lub płodu, przebieg ciąży czy porodu ani na rozwój noworodka po jego narodzinach. Jednakże ogólnie należy unikać stosowania cetyryzyny u kobiet ciężarnych.

W trakcie karmienia piersią Zyrtec nie powinien być stosowany, ponieważ zawarta w nim cetyryzyna przenika do mleka kobiecego. Przyjmowanie leku podczas laktacji jest możliwe tylko na wyraźne zalecenie lekarza.

Środki ostrożności

W niektórych sytuacjach konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas przyjmowania Zyrtec. Do takich przypadków zalicza się pacjentów, u których stwierdzono:

  • czynniki ryzyka zatrzymania moczu, np. rozrost prostaty lub uszkodzenie rdzenia kręgowego;
  • padaczkę lub ryzyko wystąpienia drgawek,
  • stosowanie leku w skojarzeniu z alkoholem.

Po odstawieniu Zyrtec może pojawić się świąd i/lub pokrzywka. Zdarza się, że te objawy przybierają duże nasilenie – wówczas konieczne może być ponowne wdrożenie cetyryzyny. Po wznowieniu leczenia świąd i pokrzywka zazwyczaj mijają.

Jeśli pacjent ma mieć wykonane alergiczne testy skórne, należy odstawić lek 3 dni przed planowanym terminem badań.

U dzieci poniżej 6 roku życia nie należy stosować tabletek powlekanych, natomiast u dzieci poniżej 2 roku życia nie powinno się stosować żadnej formy leku.

Ze względu na zawartość p-hydroksybenzoesanów, Krople oraz roztwór doustny Zyrtec zawierają , parahydroksybenzoesan metylu E 218 oraz parahydroksybenzoesan propylu. Z tego powodu mogą wywoływać reakcje alergiczne, także typu późnego.

Osoby cierpiące na rzadką dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp lub zespół złego wchłaniania glukozo-galaktozy nie powinny stosować leku w formie tabletek, ponieważ znajduje się w nich laktoza.

Osoby z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinny przyjmować preparatu w postaci roztworu doustnego, ponieważ zawarto w nim sorbitol.

W badaniu u osób dorosłych podanie cetyryzyny w ilości 10 mg nie miało znaczącego wpływu na umiejętność prowadzenia pojazdów, ogólną sprawność psychofizyczną i senność. Senność należy jednak do możliwych skutków ubocznych leku – jeżeli wystąpi, pacjent powinien zachować ostrożność i powstrzymać się od prowadzenia pojazdów, obsługiwania maszyn i innych czynności, które wymagają skupienia i mogą być niebezpieczne.

Interakcje z innymi lekami

Do tej pory nie zgłaszano, by lek wchodził w jakiekolwiek interakcje farmakodynamiczne lub interakcje farmakokinetyczne o istotnym znaczeniu. Szczegółowo badano jednoczesne stosowanie z pseudoefedryną lub teofiliną w ilościach 400 mg dziennie. Jednak u pacjentów wrażliwych połączenie Zyrtec z lekami o działaniu hamującym OUN może, tak jak w przypadku alkoholu, wzmacniać trudności z koncentracją i reagowaniem

Dystrybutor na terenie Polski: UCB Pharma Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #