Zoxin-med

Postać

szampon leczniczy

Substancja czynna

ketokonazol

Wskazania

łupież, łojotokowe zapalenie skóry

 1. Zoxin-med co to jest
 2. Sposób stosowania
 3. Skutki uboczne leku
 4. Zoxin-med w ciąży i okresie karmienia piersią
 5. Środki ostrożności
 6. Interakcje z innymi lekami

Zoxin-med co to jest

Zoxin-med to leczniczy szampon przeciwłupieżowy do stosowania miejscowego na skórę. Jego substancją czynną jest ketokonazol. Preparat dostępny jest bez recepty i w aptekach można go kupić w trzech pojemnościach:

 • opakowanie zawierające 6 saszetek po 6 ml,
 • tuba zawierająca 60 ml,
 • tuba zawierająca 100 ml.

Jak działa Zoxin-med? Zawarty w leku ketokonazol jest pochodną imidazolu. Wykazuje działanie przeciwgrzybicze, dzięki czemu hamuje rozwój grzybów na skórze. Lek jest skuteczny w eliminacji dermatofitów, drożdżaków i grzybów dimorficznych. Szampon nie tylko zwalcza grzyby, ale również redukuje łupież skóry głowy oraz związane z nim miejscowe swędzenie.

Wskazania do stosowania

Kiedy stosować Zoxin-med szampon leczniczy? Lek polecany jest w profilaktyce i leczeniu miejscowym zakażeń grzybiczych skóry spowodowanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia. Szczegółowe wskazania stanowią:

 • łupież pstry, objawiający się niewielkimi, białymi bądź różowo-beżowymi plamkami;
 • łupież skóry głowy, czyli złuszczanie się naskórka w postaci białych, łatwo oddzielających się cienkich płatków skóry;
 • łojotokowe zapalenie skóry, objawiające się brązowo-czerwonymi plamami na twarzy oraz klatce piersiowej, które ulegają złuszczeniu w postaci białych lub żółtych łusek.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie każdy pacjent może stosować ten preparat. Przeciwwskazaniem do terapii jest nadwrażliwość na ketokonazol lub jakikolwiek inny ze składników leku.

Pełny skład preparatu

1 ml szamponu leczniczego Zoxin-med zawiera 20 mg ketokonazolu. Substancje pomocnicze to: glikozydy kwasów oleju kokosowego i oleinian glicerolu, all-rac-α-tokoferol, betaina kokosowa, dietanoloamid kwasów oleju kokosowego, imidomocznik, polisorbat  20, lauryloeterosiarczan sodu, chlorek sodu, woda oczyszczona, czerwień koszenilowa, kwas solny, kompozycja zapachowa 60910.

Sposób stosowania

Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami zwartymi w ulotce lub według informacji przekazanych przez lekarza. Szampon przeciwłupieżowy jest przeznaczony dla osób dorosłych. Dotychczas nie określono bezpieczeństwa oraz skuteczność stosowania tego leku u dzieci.

Jak stosować Zoxin-med? Szampon leczniczy nakłada się miejscowo na skórę. Na wcześniej zwilżone wodą włosy oraz skórę należy nanieść odpowiednią ilość preparatu, a następnie delikatnie rozmasować do momentu utworzenia się piany. Po 5 minutach szampon należy dokładnie spłukać. Zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce leku, włosy można również wstępnie umyć zwykłym szamponem.

Dawkowanie i czas stosowania Zoxin-med zależą od przyczyny podania. Według zaleceń producenta:

 • przy łupieżu pstrym – zalecane dawkowanie lecznicze to stosowanie szamponu 1 raz na dobę przez 5 kolejnych dni, a w celu profilaktycznym przed okresem letnim 1 raz na dobę przez kolejne 3 dni;
 • przy łupieżu skóry głowy lub łojotokowym zapalenie skóry głowy – w celu leczniczym zaleca się stosowanie szamponu 2 razy na tydzień przez okres od 2 do 4 tygodni. Następnie lek należy nakładać profilaktycznie raz na 2 tygodnie.

Jeśli zdaniem pacjenta leczenie nie przynosi poprawy lub preparat działa zbyt mocno, należy zasięgnąć opinii specjalisty.

Zastosowanie większej ilości leku od zalecanej

Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania szamponu Zoxin-med przy prawidłowym stosowaniu. Należy pamiętać, że spożywanie leku jest zabronione. Jeśli dojdzie do przypadkowego połknięcia produktu leczniczego, konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza lub najbliższego szpitala. Znaczne przedawkowanie ketokonazolu daje objawy takie jak:

 • bóle głowy,
 • nudności,
 • wymioty,
 • znużenie,
 • szum w uszach.

Pominięcie dawki preparatu

Jeśli pacjent zapomni zastosować lek, to nie powinien uzupełniać pominiętej aplikacji przez podwajanie kolejnej dawki.

Skutki uboczne leku

Szampon leczniczy przeciwłupieżowy Zoxin-med, tak jak i inne leki, może u niektórych osób powodować skutki uboczne. Podczas stosowania preparatu występowały następujące działania niepożądane:

Rzadko, u 1 do 10 na 10 000 osób pojawiały się:

 • przesuszenie włosów,
 • przetłuszczanie włosów,
 • miejscowe swędzenie,
 • pieczenie,
 • kontaktowe zapalenie skóry,
 • podrażnienie.

Bardzo rzadko, u mniej niż 1 osoby na 10 000 osób wystąpiły:

 • zmiana koloru włosów,
 • uszkodzenie i siwienie włosów.

Zoxin-med w ciąży i okresie karmienia piersią

Kobiety ciężarne, pacjentki starające się o dziecko oraz matki karmiące piersią przed zastosowaniem szamponu leczniczego powinny zapytać lekarza o opinię. Zoxin-med w okresie ciąży oraz w trakcie laktacji można stosować tylko wtedy, gdy lekarz prowadzący uzna, że jest to bezwzględnie konieczne.

Prowadzono badania nad toksycznością leku u zwierząt. Stwierdzono wówczas, że u myszy i szczurów dawka ketokonazolu 10-krotnie wyższa dawka od zalecanej dla ludzi (tj. 80 mg/kg na dobę) ma działanie teratogenne, czyli uszkadzające płód

Środki ostrożności

Zgodnie z informacją zawartą w ulotce, należy zachować szczególną ostrożność oraz zasięgnąć opinii lekarza, jeżeli:

 • przed rozpoczęciem stosowania szamponu przeciwłupieżowego Zoxin-med pacjent długotrwale stosował miejscowe kortykosteroidy. Szampon można wdrożyć dopiero po około 2-3 tygodniach od zakończenia leczenia kortykosteroidami;
 • podczas stosowania leku dojdzie do wystąpienia reakcji uczuleniowej, np. w postaci swędzenia lub zaczerwienienia skóry w miejscu aplikacji. Wówczas konieczne jest odstawienie preparatu i konsultacja z lekarzem;
 • łupieżowi i łojotokowemu zapaleniu skóry towarzyszy zwiększone wypadanie włosów. Podczas stosowania szamponu Zoxin-med wypadanie włosów może się nasilić.

Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem, ponieważ może nastąpić podrażnienie narządu wzroku. W razie ewentualnego dostania się produktu do oczu należy przemyć je dokładnie dużą ilością wody.

Lek zawiera w składzie czerwień koszenilową, która może powodować reakcje alergiczne.

Szamponu nie należy stosować w przypadku, gdy zmieni kolor z czerwonego na brunatny oraz po upływie terminu ważności wskazanego na opakowaniu.

Preparat należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz o temperaturze poniżej 25°C. Zalecane jest przechowywanie leku w oryginalnym opakowaniu.

Interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem stosowania Zoxin-med wskazane jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie i w ostatnim okresie, a także o tych, które pacjent planuje zacząć stosować. Dotyczy to również suplementów i leków dostępnych bez recepty.

Aktualnie nie ma dostępnych informacji, by szampon wchodził w interakcje z innymi lekami. Substancja czynna ketokonazol przenika przez skórę w niewielkich ilościach. Jednakże po długotrwałym, miejscowym stosowaniu kortykosteroidów podanie Zoxin-med może spowodować podrażnienie skóry. Dlatego też pacjentom przed rozpoczęciem stosowania szamponu z ketokonazolem zaleca się stopniowe odstawianie kortykosteroidów przez ok. 2-3 tygodnie. Gwałtowna rezygnacja z terapii mogłaby wywołać zaczerwienienie i swędzenie skóry

Dystrybutor na terenie Polski: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Zoxin-med
×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #