Validol

validol-opis-leku

Postać

tabletki do ssania

Substancja czynna

mentol, izowalerianian metylu

Dostępność

bez recepty

Wskazania

niepokój, stany napięcia nerwowego
 1. Validol co to jest
 2. Dawkowanie preparatu
 3. Możliwe skutki uboczne
 4. Interakcje z alkoholem
 5. Validol w ciąży
 6. Validol a karmienie piersią
 7. Środki ostrożności
 8. Interakcje z innymi lekami

Validol co to jest

Validol 60 mg to lek o działaniu uspokajającym dostępny bez recepty. Ma postać tabletek do ssania i sprzedawany jest w opakowaniach po 10 sztuk. Każda tabletka preparatu w swoim składzie posiada substancje czynne mentol oraz izowalerianian mentylu. Produkt zawiera także sacharozę.

Skuteczność leku jest osiągana dzięki skojarzeniu odpowiednich składników. Wykazano, że kwas izowalerianowy hamuje czynność kory mózgowej, a więc wywołuje działanie uspokajające oraz nasenne. Z tego powodu Validol postrzegany jest jako lek na sen. Mentol wywiera z kolei działanie na receptory zimna - daje uczucie świeżości i hiperwentylacji. Dzięki temu preparat wykazuje działanie lekko tonizujące.

Wskazania do stosowania

Na co pomagają tabletki do ssania Validol? Wśród wskazań do stosowania preparatu, jakie wymienia ulotka wyróżniono:

 • łagodzenie stanów napięcia nerwowego,
 • obniżanie uczucia niepokoju.

Należy pamiętać, że lek nie powinien być zażywany doraźnie, ponieważ optymalny efekt działania osiągany jest po terapii wynoszącej od 2 do 4 tygodni. Dwutygodniowy okres stosowania powinien przynieść zauważalną poprawę stanu pacjenta. Jeżeli po tym czasie dolegliwości utrzymują się lub nawet nasilają, należy skonsultować się z lekarzem.

Kiedy nie stosować tego leku

Preparatu nie należy stosować u osób, które są uczulone lub wykazują nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Ponadto tabletek nie można przyjmować w trakcie terapii inhibitorami MAO.

Pełny skład preparatu

1 tabletka do ssania Validol zawiera 60 mg mieszaniny mentolu i izowalerianianu mentylu.
Substancje pomocnicze leku to sacharoza i wapnia stearynian.

Dawkowanie preparatu

Preparat przeznaczony dla osób dorosłych. Należy przyjmować 1 tabletkę do ssania 3 razy w ciągu doby. Nie zaleca się stosowania leku Validol u dzieci, ponieważ nie ma wystarczających informacji dotyczących bezpieczeństwa przyjmowania izowalerianianu mentylu w tej grupie wiekowej.

Możliwe skutki uboczne

U niektórych pacjentów długotrwałe stosowanie leku może powodować działania niepożądane. Zaobserwowano następujące skutki uboczne Validol:

 • miejscowy odczyn alergiczny w obrębie jamy ustnej (tzw. alergia kontaktowa),
 • reakcję nadwrażliwości na mentol objawiającą się: bólem głowy, bradykardią, wysypką na skórze, drżeniem mięśniowym, ataksją, wstrząsem anafilaktycznym.

Producent leku zaznacza, że wymienione działania niepożądane ustępowały samoistnie po odstawieniu preparatu.

Interakcje z alkoholem

Połączenie leku Validol i alkoholu powinno zostać skonsultowane z lekarzem, który określi bezpieczeństwo w indywidualnej sytuacji pacjenta. W ulotce nie zostały zamieszczone ogólne informacje dotyczące interakcji preparatu z alkoholem bądź jej braku.

Validol w ciąży

Lek nie powinien być stosowany u kobiet w okresie ciąży.

Validol a karmienie piersią

W okresie laktacji należy zwrócić szczególną uwagę na przyjmowane preparaty, ponieważ niektóre leki mogą przenikać do mleka kobiecego, a wraz z nim do organizmu dziecka. Validol nie jest zalecany kobietom karmiącym.

Środki ostrożności

U osób z pewnymi schorzeniami należy zachować ostrożność podczas stosowania leku. Dotyczy to pacjentów chorujących na:

 • chorobę wrzodową lub zmiany zapalne przewodu pokarmowego,
 • zgagę lub przepuklinę rozworu przełykowego, ponieważ może dojść do nasilenia objawów na skutek działania mentolu. W przypadku ich wystąpienia pacjent powinien odstawić lek.

Tabletki do ssania Validol sacharozę. Pacjenci cierpiący na zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, z niedoborem sacharazy-izomaltazy lub z dziedzicznymi zaburzeniami dotyczącymi nietolerancji fruktozy nie powinni stosować produktu leczniczego.

Z uwagi na zawartość izowalerianianu mentylu lek może wywierać niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i zdolność obsługi maszyn.

Interakcje z innymi lekami

W sytuacji, gdy pacjent zażywa już inne leki uspokajające, lek Validol 60 mg może nasilać ich działanie.

Dystrybutor na terenie Polski: Farmak Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #