Valerin Max

Postać

tabletki

Substancja czynna

wyciąg wodno-alkoholowy z korzenia kozłka lekarskiego

Wskazania

problemy z zasypianiem, stany napięcia nerwowego

 1. Valerin Max co to jest
 2. Dawkowanie Valerin Max
 3. Skutki uboczne leku
 4. Interakcje z alkoholem
 5. Valerin Max w ciąży i okresie laktacji
 6. Środki ostrożności
 7. Interakcje z innymi lekami

Valerin Max co to jest

Valerin Max to naturalny, roślinny lek o działaniu uspokajającym oraz ułatwiającym zasypianie. Ma postać tabletek powlekanych i jest dostępny w aptekach bez recepty. W leku wykorzystano wyciąg wodno-alkoholowy z korzenia kozłka lekarskiego.

Jak działa Valerin Max? Kozłek lekarski, zwany także walerianą działa wyciszająco na organizm, łagodzi uczucie napięcia, niepokoju i rozdrażnienia Zioło znajduje także swoje zastosowanie w trudnościach z zasypianiem na tle nerwowym. Waleriana może mieć również wpływ na poprawę samopoczucia. Roślina jest znana także ze swoich właściwości rozkurczających. Jej zastosowanie może być korzystne przy problemach żołądkowych i bolesnych miesiączkach.

Skład preparatu

W składzie 1 tabletki Valerin Max znajduje się 360 mg substancji czynnej - suchego wyciągu wodno-alkoholowego z korzenia kozłka lekarskiego (Valerianae radicis extractum hydroalcoholicum siccum, 8-11:1) w połączeniu z nośnikami (30%): maltodekstryną (29%) i krzemionką koloidalną bezwodną (1%). Ekstrahentem jest etanol 60% (v/v).

Substancje pomocnicze to: bezwodna krzemionka koloidalna, hydroksypropyloceluloza, wosk biały pszczeli i wosk carnauba, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, laurylosiarczan sodu, hypromeloza, bezwodny wodorofosforan wapnia, brąz HT E155, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, mannitol.

Wskazania do stosowania

Na co stosować Valerin Max? Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, wskazaniami do zastosowania leku Valerin Max są:

 • lekkie stany napięcia nerwowego, stresu,
 • uczucie niepokoju,
 • problemy z zasypianiem.

Przeciwwskazania

Tabletki nie powinny być stosowane:

 • jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na korzeń kozłka lekarskiego lub jakikolwiek inny składnik leku,
 • u dzieci przed ukończeniem 12 roku życia.

Dawkowanie Valerin Max

Lek przyjmuje się doustnie. Zalecane dawkowanie Valerin Max u pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia to 1 tabletka do 3 razy dziennie. U młodszych dzieci preparat nie powinien być stosowany. Maksymalna dopuszczalna dobowa dawka wynosi 4 tabletki.

Jak długo stosować Valerin Max i kiedy zaczyna działać? Zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, produkt powinno się zażywać przez okres 2 do 4 tygodni. Zaleca się konsultację z lekarzem, jeżeli po upływie 14 dni stosowania leku nie nastąpi poprawa lub objawy ulegną nasileniu.

Przyjęcie większej ilości preparatu od zalecanej

Nie należy przekraczać zalecanych dobowych dawek leku. W przypadku przyjęcia więcej niż 7 tabletek mogą wystąpić objawy przedawkowania Valerin Max takie jak:

 • drżenie rąk;
 • rozszerzenie źrenic;
 • uczucie zmęczenia;
 • zawroty głowy;
 • skurcze brzucha;
 • ucisk w klatce piersiowej.

Zwykle tego typu objawy ustępują w ciągu doby., Jeśli jednak utrzymują się przez dłuższy czas, to należy skontaktować się z lekarzem.

Pominięcie dawki preparatu

Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę preparatu, to nie powinien jej uzupełniać poprzez stosowanie kolejnej dawki w podwójnej ilości. W takiej sytuacji zaleca się przyjęcie następnej dawki o zwykłej porze i kontynuowanie terapii jak dotychczas.

Skutki uboczne leku

Tak każdy lek, tak też Valerin Max może wywoływać u niektórych pacjentów występowanie działań niepożądanych. Wśród zgłaszanych dolegliwości wskazywano nietolerancję na substancję czynną zawartą w leku, co objawiało się problemami ze strony układu pokarmowego, jak nudności czy skurcze brzucha. Częstotliwość występowania tych skutków ubocznych nie jest jednak możliwa do określenia. W razie wystąpienia jakichkolwiek reakcji niepożądanych należy poinformować o tym fakcie lekarza.

Interakcje z alkoholem

Nie są dostępne informacje, czy pomiędzy Valerin Max a alkoholem dochodzi do interakcji.

Valerin Max w ciąży i okresie laktacji

Do tej pory nie przeprowadzono badań nad bezpieczeństwem stosowania preparatu Valerin Max w ciąży i podczas karmienia piersią. Ze względu na brak informacji o wpływie preparatu na przebieg ciąży, rozwój zarodka/płodu oraz na karmione piersią niemowlę, nie zaleca się przyjmowania tabletek kobietom ciężarnym ani matkom w trakcie laktacji.

Środki ostrożności

Leku nie powinni przyjmować pacjenci, u których istnieje ryzyko pogorszenia samopoczucia po zażyciu wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego.

Nie zaleca się stosować preparatu w przypadku interwencyjnego leczenia ostrych stanów napięcia nerwowego z uwagi na stopniowość uwalniania substancji czynnej. Jeśli dolegliwości nasilą się podczas stosowania leku, to konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Nie należy stosować Valerin Max u dzieci poniżej 12. roku życia. Trzeba również zwrócić uwagę, aby miejsce, w którym produkt jest przechowywany było niedostępne dla dzieci.

W tabletkach znajduje się laktoza - z tego powodu osoby z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, dziedziczną nietolerancją galaktozy bądź niedoborem laktazy nie powinny przyjmować leku.

Valerin Max jest uważany za „wolny od sodu”, ponieważ zawartość tego pierwiastka w 4 tabletkach preparatu wynosi 3,16 mg. Lek może wpływać na sprawność psychomotoryczną pacjenta, dlatego nie jest wskazane przyjmowanie go w przypadku prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych. 

Interakcje z innymi lekami

Stosowanie Valerin Max jednocześnie z niektórymi środkami farmakologicznymi wymaga szczególnego nadzoru i poinformowania lekarza. Należą do nich:

 • preparaty nasenne z grupy benzodiazepin,
 • preparaty stosowane w leczeniu padaczki oraz leki nasenne – barbiturany,
 • pozostałe syntetyczne leki uspokajające.

Nie odnotowano interakcji o znaczeniu klinicznym pomiędzy suchym wyciągiem wodno-alkoholowym z korzenia kozłka lekarskiego a lekami, które są metabolizowane przez cytochromy CYP 1A2, CYP3A4, CYP2D6 oraz CYP2E2.

Dystrybutor na terenie Polski: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Valerin Max
×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #