uroFuraginum

uroFuraginum

Postać

Tabletki

Substancja czynna

Furazydyna (furagina)

Wskazania

Zakażenie dróg moczowych

  1. uroFuraginum co to jest
  2. Zalecane dawkowanie
  3. Skutki uboczne preparatu
  4. uroFuraginum w ciąży
  5. uroFuraginum a karmienie piersią
  6. Interakcje z alkoholem
  7. Środki ostrożności
  8. Interakcje z innymi lekami

uroFuraginum co to jest

uroFuraginum to lek bez recepty wykorzystywany w leczeniu zakażenia dróg moczowych. Preparat ma postać tabletek i sprzedawany jest w opakowaniach zawierających 30 sztuk.

Na co pomaga uroFuraginum? Substancją czynną leku jest furazydyna, znana także pod nazwą furaginą. Jest to pochodna nitrofuranu o działaniu antybakteryjnym, dlatego też preparat stosuje się ją w przypadku infekcji dolnych dróg moczowych, jak np. zapalenie cewki moczowej lub zapalenie pęcherza. Furagina hamuje rozwój bakterii takich jak Salmonella spp., Shigella spp., Escherichia spp., Proteus spp. czy Staphylooccus aureus. Ma również właściwości antygrzybicze oraz przeciwdziała pierwotniakom. Nie jest natomiast skuteczna w zwalczaniu szczepów Proteus vulgaris i Pseudomonas aeruginosa.

Jak szybko działa uroFuraginum? Substancja czynna preparatu jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie w krwi osiąga w ciągu poł godziny po podaniu doustnym. Jest wydalana z organizmu wraz z moczem. Dodatkowo stosowanie preparatu wraz z posiłkiem z dużą zawartością białka wzmaga jego przyswajalność i wpływa na wzrost stężenia leku w moczu.

Skład uroFuraginum

Jedna tabletka uroFuraginum zawiera 50 mg furaginy.
Substancje pomocnicze to: sacharoza, kwas stearynowy, skrobia kukurydziana i krzemionka koloidalna bezwodna.

Wskazania do stosowania

Kiedy stosować uroFuraginum? Wskazaniem do przyjmowania jest zakażenie dolnych dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza czy cewki moczowej.

Przeciwwskazania do przyjmowania leku

Lek nie może być stosowany u wszystkich pacjentów. Zgodnie z ulotką, do chorób i stanów, które stanowią przeciwwskazania do przyjmowania preparatu należą:

  • niewydolność nerek, stwierdzony klirens kreatyniny poniżej 60 ml/min lub przekroczony poziom kreatyniny w surowicy;
  • polineuropatia np. cukrzycowa;
  • niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej;
  • nadwrażliwość na furaginę, pochodne nitrofuranu bądź jakąkolwiek substancję będącą w składzie leku;
  • I trymestr ciąży;
  • okres od 38 tygodnia ciąży i porodu;
  • dzieci i młodzież.

Zalecane dawkowanie

Preparat przeznaczony jest jedynie dla dorosłych pacjentów, dzieci oraz młodzież nie powinny go stosować. Zalecane dawkowanie uroFuraginum pierwszego dnia leczenia to 2 tabletki 4 razy dziennie. Przez kolejne dni należy zażywać 2 tabletki 3 razy dziennie. Preparat zaleca się przyjmować wraz z posiłkiem bogatym w białko, ponieważ wpływa ono na wzrost biodostępności substancji czynnej zawartej w leku. Tabletki przyjmuje się doustnie, są one podzielne. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Jak długo stosować uroFuraginum? Tabletki powinno się przyjmować przez 7-8 dni. W ulotce zaznaczono, że jeśli po tym czasie leczenie nie przyniesie efektów lub stan pacjenta się pogorszy, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem w celu podjęcia dalszych decyzji.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Jeżeli dojdzie do zażycia większej ilości leku, niż jest to zalecane, pacjent powinien jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej. W niektórych przypadkach konieczne będzie podjęcie dalszych kroków, jak dożylna podaż płynów, płukanie żołądka, w skrajnych przypadkach dializa pozaustrojowa. Zgodnie z zawartymi w ulotce uroFuraginum, prawdopodobieństwo przedawkowania leku wzrasta u osób ze stwierdzonym zaburzeniem czynności nerek, ponieważ proces wydalania preparatu odbywa się z udziałem nerek.

Przedawkowanie uroFuraginum może wiązać się z wystąpieniem różnych skutków ubocznych. Należą do nich m.in.:

  • wymioty;
  • nudności;
  • ból głowy;
  • zawroty głowy;
  • niedokrwistość;
  • reakcja alergiczna.

Pominięcie dawki leku

Jeżeli pacjent zapomni o przyjęciu tabletki, nie zalecane jest stosowanie podwójnej dawki w celu jej uzupełnienia. W takim przypadku powinno się przyjąć kolejną dawkę o odpowiedniej porze.

Skutki uboczne preparatu

Tak jak inne leki, tak również uroFuraginum może wywoływać skutki uboczne u części pacjentów. Zgodnie z informacją zawartą w ulotce leku, podczas przyjmowania preparatu mogą pojawić się następujące działania niepożądane:

Często, u 1-10 na 100 osób przyjmujących preparat pojawiały się:

  • bóle głowy;
  • nudności;
  • nadmierne oddawanie gazów.

Nie częściej niż u 1 na 100 osób przyjmujących lek pojawiły się:

  • bóle brzucha, zapalenie trzustki, wymioty, zaparcia, objawy dyspeptyczne, jak wzdęcia czy uczucie pełności po posiłku, biegunka, zapalenie trzuski, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, zapalenie ślinianek;
  • senność, zawroty głowy, uszkodzenia nerwów obwodowych, w tym o ostrym bądź nieodwracalnym przebiegu;
  • niedokrwistość hemolityczna, sinica, niedokrwistość megaloblastyczna;
  • reakcje z nadwrażliwości w obrębie układu oddechowego, w tym ostre (zwykle ustępują zaprzestaniu przyjmowania leku, ich objawy to ból w klatce piersiowej, kaszel, wysięk do przestrzeni w klatce piersiowej, zmiany w obrazie radiologicznym płuc, duszności, gorączka, wzrost liczby krwinek białych, dreszcze) oraz przewlekłe (ich natężenie oraz odwracalność jest uzależniona od okresu przyjmowania preparatu od momentu wystąpienia pierwszych skutków ubocznych, należą do nich rozsiane rozsiane śródmiąższowe zapalenie płuc i zwłóknienie płuc, upośledzenie czynności płuc może nie być odwracalne);
  • zakażenie drobnoustrojami opornymi na furaginę, np. grzybami z rodzaju Candida;
  • gorączka, złe samopoczucie, dreszcze;
  • zespół Stevensa-Johnsona, łysienie, rumień wielopostaciowy, złuszczające zapalenie skóry;
  • objawy polekowego zapalenia wątroby, martwica miąższu wątroby, żółtaczka cholestatyczna;
  • wysypka, pokrzywka, świąt, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne.

Ponadto substancja czynna uroFraginum może mieć niekorzystny wpływ na czynność jąder, zmniejszać ruchliwość plemników, powodować negatywne zmiany w budowie plemników i zmniejszać wydzielanie spermy.

uroFuraginum w ciąży

Kobiety ciężarne lub planujące mieć dziecko przed zastosowaniem preparatu powinny zapytać lekarza o opinię.

Nie należy stosować leku uroFuraginum w I trymestrze ciąży, od 38. tygodnia ciąży, a także w okresie porodu. Szczególną ostrożność przy zażywaniu preparatu powinny zachować pacjentki w zaawansowanej ciąży. Stosowanie leku w III trymestrze ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej u noworodka.

uroFuraginum a karmienia piersią

Przyjmowane leku uroFuraginum w okresie karmienia piersią jest niewskazane. Zgodnie z danymi substancja czynna preparatu przenika do mleka matki, co może mieć negatywny wpływ na dziecko.

Interakcje z alkoholem

Zgodnie z informacją zawartą w ulotce spożywanie alkoholu podczas przyjmowania uroFuraginum nie jest zalecane.

Środki ostrożności

Podczas przyjmowania leku uroFuraginum, u niektórych pacjentów mogą wystąpić skutki uboczne wpływające na zdolność prowadzeniu pojazdów i obsługi urządzeń. Objawy, które mogą oddziaływać na sprawność psychomotoryczną to np. problemy ze wzrokiem, senność czy zawroty głowy.

Zażywanie furaginy może wpływać także na wyniki badań obecności glukozy w moczu z wykorzystaniem roztworów Benedicta i Fehlinga. Oznaczenia mogą okazać się fałszywie dodatnie.

Należy poinformować lekarza oraz zachować szczególną ostrożność, w przypadku:

  • zmagania się z zaburzeniami neurologicznymi, niedokrwistością, chorobami płuc, niedoborem witamin z grupy B, zaburzeniami czynności nerek, zaburzeniami czynności wątroby, zaburzeniami elektrolitowymi;
  • cukrzycy, gdyż furagina może być przyczyną uszkodzenia nerwów obwodowych, co w skrajnych przypadkach może nie być odwracalne oraz bezpośrednio zagrażać życiu pacjenta. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek reakcji neurologicznych, jak uczucie przebiegających prądów, mrowienie, drętwienie, konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie przyjmowania leku;
  • wystąpienia ostrych reakcji płucnych, jak duszności, kaszel, ból w klatce piersiowej, dreszcze i gorączka, a także przewlekłych reakcji płucnych. W razie pojawiania się objawów, lek należy niezwłocznie odstawić. W niektórych przypadkach upośledzenie czynności płuc może nie być odwracalne. Przewlekle reakcje zwykle pojawiały się u osób stosujących preparat przez okres dłuższy niż pół roku. Ich ryzyko wzrasta u osób w podeszłym wieku,
  • długookresowego przyjmowania leku. Wówczas wskazana jest stała kontrola morfologii krwi oraz parametrów czynności nerek oraz wątroby.

Lek zawiera w składzie sacharozę, dlatego też nie powinien być przyjmowany przez osoby z dziedziczną nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharozy-izomaltazy oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Zgodnie z ulotką nie zaleca się spożywać alkoholu podczas przyjmowania leku. Nie powinno się stosować tabletek uroFuraginum u dzieci i młodzieży.

Interakcje z innymi lekami

Jeśli chodzi o zażywanie uroFuraginy z innymi lekami, konieczne jest poinformowanie lekarza o preparatach przyjmowanych w ostatnim okresie, aktualnie oraz o tych, które planuje się stosować. Preparat może wchodzić w interakcje z innym przyjmowanymi substancjami, dlatego zalecane jest zachowanie ostrożności w razie jednoczesnego stosowania:

  • witamin z grupy B, ponieważ powodują wzrost wchłanianie się furaginy;
  • preparatów zobojętniających kwas z zawartością trójkrzemianu magnez, gdyż powodują spadek wchłaniania się substancji czynnej uroFuraginum;
  • kwasu nalidyksowego, ponieważ furagina antagonistycznie wpływa na jego działanie hamujące rozwój bakterii;
  • atropiny, gdyż wpływa na opóźnienie wchłaniania furaginy;
  • chloramfenikolu i rystomycyny, ponieważ przyczyniają się do wzrostu toksycznego oddziaływania furaginy na krwinki;
  • aminoglikozydów i tetracyklin, gdyż natężają antybakteryjne właściwości furaginy;
  • dużych dawek probenecydu oraz sulfinpirazonu, ponieważ mogą zmniejszać stężenie furaginy w moczu i powodować jej nagromadzanie się w organizmie, tym samym obniżać jej skuteczność.

Dystrybutor na terenie Polski: Adamed Pharma S.A.

 

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #