Triderm

Triderm

  1. Triderm co to jest
  2. Triderm stosowanie 
  3. Triderm skutki uboczne
  4. Triderm w ciąży
  5. Triderm a karmienie piersią
  6. Triderm a alkohol

Triderm jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę. Występuje zarówno w postaci kremu jak i maści. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, ale także obkurczające.

Triderm co to jest

Triderm krem oraz triderm maść jest lekiem złożonym, w którego składzie znajdują się substancje: betametazon pod postacią dipropionianu, klotrymazol oraz gentamycyna w postaci siarczanu. Ponadto lek zawiera również alkohole, alkohol cetostearylowy i glikol propylenowy. Krem oraz maść triderm skuteczność działania zawdzięcza specyficznemu składowi. Dipropionian betametazonu należy do silnych kortykosteroidów, które stosowane miejscowo na skórę działają przeciwzapalnie, przeciwświądowo, ale także obkurczają naczynia krwionośne. Zaletą jest tu szybka reakcja, gdyż lek powoduje szybkie ustąpienie objawów a jego działanie ma charakter długotrwały. Z kolei gentamycyna należy do grupy antybiotyków aminoglikozydowych, który charakteryzuje się szerokim spektrum działania. Antybiotyk doskonale radzi sobie z zakażeniami bakteryjnymi. Natomiast klotrymazol oddziałuje na skórę przeciwgrzybicznie, hamując rozwój grzybów. Należy pamiętać, że triderm jest lekiem, zawierającym antybiotyk, w związku z czym nie można kupić go bez recepty.

Triderm stosowanie

Pacjenci zastanawiają się na co pomaga triderm? Lek zalecany jest przede wszystkim w leczeniu objawowym zmian skóry o cechach zapalnych. Szczególnie skutecznie lek sprawdza się w leczeniu grzybicy pachwin i krocza, a także stóp oraz nieowłosionej części głowy.

Triderm skutki uboczne

Triderm należy stosować miejscowo na skórę, zgodnie z zaleceniami lekarza. W ulotce wskazane zostało, że należy nakładać cienką warstwę maści lub kremu na skórę. Zabieg ten powinno wykonywać się dwa razy dziennie, rano oraz wieczorem. Skuteczne działanie uzależnione jest od regularnego stosowania preparatu, a długość kuracji zależy głównie od wielkości zmiany, ale także jej umiejscowienia. W innym tempie mogą goić się zmiany w obrębie stóp, a inaczej gdy maść zostanie zastosowana na miejsca intymne. Duże znaczenie ma także indywidualna reakcja pacjenta na zastosowane leczenie. Maści oraz kremu triderm nie da się przedawkować. Lek stosowany jest miejscowo i charakteryzuje się nikłym stopniem wchłaniania do organizmu. W przypadku zmian o dość dużym rozmiarze może zostać wchłonięty dipropionian betametazonu, który po przedostaniu się do surowicy krwi łączy się z albuminami. Dzięki temu ulega on procesom metabolizmu, do których dochodzi w wątrobie, a następnie jest wydalany wraz z żółcią i moczem.

Triderm w ciąży

Nie ma jednoznacznego zakazu stosowania preparatu u kobiet ciężarnych. Jednak lek należy stosować wyłącznie wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Producent zaznacza, że stosowanie leku w ciąży powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, a czas stosowania terapii powinien być jak najkrótszy. Ponadto maść nie powinna być stosowana na dużych, lecz na małych powierzchniach skóry.

Triderm a karmienie piersią

Podczas laktacji stosowanie maści jest dozwolone, ale wyłącznie wtedy, gdy jest ono niezbędne dla matki. Warto jednak rozważyć odstawienie dziecka od piersi na czas stosowania leku. Producent zaznacza, że u kobiet karmiących nie wolno stosować preparatu na skórę piersi.

Triderm a alkohol

Podczas leczenia maścią lub kremem triderm nie ma przeciwwskazań do spożywania alkoholu. Lek stosowany jest bowiem miejscowo na skórę, a jego wchłanianie do organizmu nie jest duże.

 

Dystrybutor na terenie Polski: MSD Polska Sp. z o.o.