Tramal

tramal-opis-leku
 1. Tramal co to jest
 2. Tramal stosowanie 
 3. Tramal skutki uboczne
 4. Tramal w ciąży
 5. Tramal a karmienie piersią
 6. Tramal a alkohol

Tramal co to jest

Tramal to lek przeciwbólowy o bardzo silnym działaniu wydawany wyłącznie na receptę. Występuje w kilku formach:

 • kapsułki twarde,
 • krople doustne,
 • czopki doodbytnicze,
 • roztwór do wstrzykiwań.

Substancją czynną leku jest tramadol w postaci chlorowodorku. Jest on klasyfikowany jako lek opioidowy. Oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, a jego przeciwbólowe właściwości wynikają z hamowania wychwytu zwrotnego noradrenaliny na poziomie neuronalnym oraz zwiększenia uwalniania serotoniny. Lek Tramal działa także przeciwkaszlowo.

Tramal stosowanie

Lek stosowany jest w leczeniu bólu u pacjentów o silnym lub umiarkowanym natężeniu. Lek należy stosować ściśle według wskazań lekarza. Lek przyjmuje się doustnie, niezależnie od posiłków. Ważne jest, aby kapsułki połykać w całości. Nie wolno ich rozgryzać ani dzielić. W przypadku kropli, tramal należy przyjąć z niewielką ilością płynu bądź cukru.

Tramal skutki uboczne

Lek tramal  powinien być przyjmowany ściśle według wskazań lekarza. Zaleca się, aby stosować najniższą skuteczną dawkę leku, nie przekraczając dawki 400 mg na dobę. Dawkowanie leku tramal uzależnione jest od indywidualnej sytuacji pacjenta, w szczególności od tego, w związku z jaką chorobą jest on przyjmowany. Lek w postaci kropli może być stosowany już u dzieci poniżej pierwszego roku życia. W przypadku kapsułek, ze względu na wysokie stężenie leku, nie zaleca się aby preparat podawany był dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 12 roku życia. Tramal stosowany w długim okresie czasu oraz w dużych dawkach, podobnie jak narkotyk, może uzależnić. Jak szybko uzależnia tramal?

Mimo że jest on lekiem, to uzależnia tak samo szybko jak każdy narkotyk. Osoby uzależnione często przyjmują większe niż zalecana dawka, tym samym narażając swój organizm na negatywne działanie skutków ubocznych. W ulotce zaznaczono, że nadużywanie leku może doprowadzić do zaburzeń krążenia, śpiączki, a także do psychoz. O uzależniającym działaniu leku często mówi się w kontekście tramal hyperreal.

Tempo uzależnienia od leku związane jest z cechami osobniczymi, jak waga, zażywana dawka, a także psychika osoby uzależnionej. Pacjenci nadużywający leku zastanawiają się jak skutecznie odstawić tramal? Trudność zależy od tego, jak dużo, jak często i jak długo lek był stosowany. Warto w pierwszej kolejności poprosić o pomoc lekarza, który pokieruje procesem odstawienia tak, aby zminimalizować negatywne skutki odstawienia.

Tramal w ciąży

Lek tramal silnie przenika przez łożysko dlatego nie zaleca się stosowania leku w ciąży, a jeśli jest to konieczne, to ważne, aby okres kuracji był jak najkrótszy. Decyzję o podjęciu bądź kontynuowaniu terapii podejmuje zawsze lekarz w oparciu o indywidualną sytuację pacjentki. Należy pamiętać, że jeśli ciężarna stosowała terapię przez dłuższy okres, wówczas u noworodka może wystąpić uzależnienie od substancji czynnej, a tym samym, już po porodzie mogą wystąpić objawy odstawienia.

Tramal a karmienie piersią

Lek przenika do mleka matki. Decyzja dotycząca możliwości karmienia dziecka piersią uzależniona jest od rozpoczętej terapii. Jeśli matka przyjęła dawkę leku jednorazowo, wówczas z reguły nie trzeba przerywać karmienia piersią. Jednak jeśli lek ma być stosowany w dłuższym okresie czasu, należy rozważyć albo zaprzestanie kuracji, albo odstawienie dziecka od piersi na czas jej trwania.

Tramal a alkohol

Leku tramal nie należy łączyć z alkoholem, ponieważ alkohol może nasilać niepożądane działania leku, w szczególności wzmagać senność oraz działać uspokajająco. W połączeniu z alkoholem nasila się działanie leku podobne do narkotyków.

Dystrybutor na terenie Polski: STADA Poland Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #