Tormentiol

tormentiol-masc

Postać

maść

Dostępność

bez recepty

Wiek

od 12 r.ż.

Substancja czynna

tlenek cynku, wyciąg płynny z kłącza pięciornika, ichtamol, boraks

Wskazania

niewielkie uszkodzenia skóry, stany zapalne i ropne

 1. Tormentiol co to jest
 2. Dawkowanie preparatu
 3. Tormentiol u dzieci
 4. Możliwe skutki uboczne
 5. Tormentiol w ciąży i okresie laktacji
 6. Środki ostrożności
 7. Interakcje z innymi lekami

Tormentiol co to jest

Tormentiol maść jest dostępna bez recepty. Preparat przeznaczony jest do stosowania na skórę z niewielkimi uszkodzeniami. Posiada właściwości ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pojedyncza tuba zawiera 20 g maści.

Podstawowym składnikiem maści jest tlenek cynku o działaniu ściągającym, wysuszającym oraz przeciwbakteryjnym. Ponadto ma właściwości wybielające. Inną z substancji czynnych preparatu jest boraks, czyli sól sodowa kwasu borowego, która również posiada właściwości ściągające i  wysuszające oraz daje słaby efekt antyseptyczny.

Pełny skład preparatu

1 g Tormentiol zawiera substancje czynne w następujących ilościach:

 • 2 mg tlenku cynku (Zincum oxydatum),
 • 0,2 mg płynnego wyciągu z kłącza pięciornika (Tormentillae rhizomae extractum fluidum),
 • 0,2 mg ichtamolu (Ichthammolum),
 • 0,1 mg boraksu (Borax),

Substancje pomocnicze: wazelina biała, lanolina, wanilina.

Wskazania do stosowania

Na co stosować Tormentiol maść 20 g? Produkt przeznaczony jest do nakładania na otarcia, zadrapania itp. niewielkie uszkodzenia skóry u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 lat. Preparat można stosować pomocniczo w zmianach ropnych i stanach zapalnych skóry.

Kiedy nie stosować tego preparatu

Nie należy stosować preparatu w następujących sytuacjach:

 • pacjent jest nadwrażliwy na jakąkolwiek substancje czynną lub pomocniczą maści,
 • pacjent jest nadwrażliwy/źle toleruje kwasu borowy i jego pochodne,
 • u noworodków, niemowląt i dzieci poniżej 12 roku życia,
 • na znacznie uszkodzoną skórę,
 • na rany,
 • na miejscowych odczynach poszczepiennych.
 • w zmianach skórnych w ospie wietrznej,

Dawkowanie preparatu

Zalecana pojedyncza dawka Tormentiol maść to ilość maści o wielkości ziarna grochu. Zmienioną chorobowo skórę należy pokryć cienką warstwą maści kilka razy na dobę, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Czas stosowania powinien wynosić od 7 do 10 dni.

Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Podczas aplikacji trzeba uważać, by nie dostał się do oczu. Należy pamiętać, by nie aplikować maści Tormentiol na rany ani na rozległe powierzchnie skóry.

Tormentiol u dzieci

Nie należy stosować leku Tormentiol u dzieci poniżej 12 roku życia oraz u noworodków i niemowląt. W tej grupie wiekowej nie potwierdzono bezpieczeństwa preparatu. U pacjentów poniżej 12 lat ryzyko wystąpienia toksycznego działania kwasu borowego jest podwyższone, ponieważ wchłanianie preparatu przez skórę jest większe niż u młodzieży i osób dorosłych. Do możliwych skutków ubocznych należy szkodliwy wpływ boru na płodność w przyszłości.

Możliwe skutki uboczne

U części pacjentów po zastosowaniu preparatu mogą wystąpić działania niepożądane Tormentiol maść obejmujące pieczenie, podrażnienie skóry i/lub zaczerwienienie skóry. Dokładne dane dotyczące działań niepożądanych zawiera ulotka leku.

Tormentiol w ciąży i okresie laktacji

Brak jest danych odnośnie stosowania leku Tormentiol w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Dlatego też kobiety ciężarne i panie w okresie laktacji powinny stosować maść tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że korzyści z użycia preparatu dla pacjentki przewyższają ewentualne ryzyko dla dziecka/płodu.

Środki ostrożności

Maść Tormentiol zawiera kwas borowy. Aby ograniczyć ryzyko jego kumulacji w organizmie i wystąpienia szkodliwego działania, należy przestrzegać zalecanego czasu stosowania preparatu oraz nie aplikować maści na rany ani rozległe powierzchnie skóry. Należy także uważać, by preparat nie dostał się do oczu.

Lanolina, jedna z substancji pomocniczych preparatu, może być przyczyną skórnych reakcji miejscowych, jak np. np. kontaktowe zapalenie skóry.

Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze nieprzekraczającej 25°C oraz poza zasięgiem dzieci.

Tormentiol maść 20 g może brudzić ubranie i tkaniny z powodu swojej ciemnej barwy.

Preparat nie osłabia zdolności psychomotorycznych pacjenta, w związku z tym nie zmienia zdolności do prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn w ruchu.

Interakcje z innymi lekami

Dotychczas nie odnotowano, by maść wchodziła w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. Mimo to podczas jej stosowania nie należy aplikować jednocześnie innych leków na skórę.

Dystrybutor na terenie Polski: Omega Pharma Poland Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #