Syrop prawoślazowy

 1. Syrop prawoślazowy co to jest
 2. Dawkowanie syropu prawoślazowego
 3. Skutki uboczne leku
 4. Syrop prawoślazowy w ciąży
 5. Syrop prawoślazowy a karmienie piersią
 6. Interakcje z alkoholem
 7. Syrop prawoślazowy opinie

Syrop prawoślazowy co to jest

Syrop prawoślazowy to ziołowy produkt leczniczy zalecany do łagodzenia kaszlu i stanów zapalnych gardła. Jest dostępny w opakowaniach po 125 lub 350 ml i można zakupić go bez recepty.

Substancją czynną zawartą w preparacie jest macerat z korzenia prawoślazu lekarskiego. Skuteczność leku osiągana jest dzięki naturalnym właściwościom substancji śluzowych w nim zawartych. Wykazują one działanie powlekające i osłaniające oraz łagodzą podrażnienia i stany zapalne gardła i błony śluzowej jamy ustnej.

Ponadto w składzie znajdują się etanol, sacharoza oraz kwas benzoesowy. Zawartość alkoholu w produkcie jest niewielka i nie przekracza 1% objętości. Kupując syrop prawoślazowy należy dokładnie sprawdzić jego ulotkę lub zasięgnąć porady farmaceuty, gdyż nie każdy z nich jest przeznaczony dla dzieci.

Istnieje także syrop prawoślazowy złożony, który zawiera efedrynę, sacharozę i benzoesan sodu. Jest dostępny jedynie za okazaniem recepty. Zawartość efedryny pozwala na rozkurczenie mięśni gładkich oskrzeli i działa obkurczająco na naczynia krwionośne, jednocześnie umożliwiając zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa.

Wiele osób zastanawia się na jaki kaszel stosować syrop prawoślazowy? Preparat  dostępny bez recepty jest przeznaczony na kaszel suchy i chrypkę. Zaleca się jego zażywanie w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz w podrażnieniach błony śluzowej gardła i jamy ustnej. Produkt złożony zaleca się natomiast u osób z chorobami górnych dróg oddechowych, w przebiegu których doszło do obrzęku błony śluzowej nosa.

Dawkowanie syropu prawoślazowego

Dawkowanie preparatu, a także wiek, od którego można go stosować, zależą od producenta leku. To dlatego, że poszczególne produkty różnią się zawartością etanolu.

Syrop Amara zalecany jest jedynie osobom dorosłym. Dawkowanie określone w ulotce to 1 łyżka stołowa 3 razy na dobę.

Preparat Aflofarm może być stosowany już od 3 roku życia. Dzieciom w wieku od 3 do 6 lat należy podawać 2,5-5 ml syropu 3 razy na dobę. Dzieci w wieku 6-12 lat powinny przyjmować 5-10 ml produktu 3 lub 4 razy na dobę. Dorosłym i młodzieży >12 r.ż. zaleca się 10-15 ml, 3 lub 4 razy na dobę.

Produkt Hasco-Lek może być stosowany przez dzieci w wieku 6-12 lat w ilości 5 ml 3 razy na dobę. Starsze dzieci i osoby dorosłe powinny stosować 15 ml syropu 3 razy na dobę.

Syrop prawoślazowy alte oraz alte forte 6 przeznaczony jest już dla dzieci powyżej 3 roku życia. Pacjenci od 3 do 6 lat powinni stosować dawkę 5 ml maksymalnie 3 razy na dobę. Dzieci z przedziału wiekowego 6-12 lat: 5 ml do 5 razy na dobę. Osobom dorosłym i młodzieży powyżej 13 roku życia zaleca się stosowanie dawki 10 ml maksymalnie 6 razy na dobę.

Syrop prawoślazowy złożony na bazie efedryny przeznaczony jest jedynie dla dorosłych. Zalecana dawka to 1 miarka, tj. 10 ml, 2 razy w ciągu doby.

Skutki uboczne leku

Nie odnotowano skutków ubocznych zażywania preparatu dostępnego bez recepty. Producent syropu prawoślazowego alte ostrzega jednak, że produkt, u osób bardzo wrażliwych na kwas benzoesowy, może wywołać podrażnienie żołądka i zwiększone wydzielanie śliny.

W przypadku preparatu na bazie efedryny opisano przypadki, w których występowały dolegliwości ze strony układu krążenia:

 • podwyższone ciśnienie tętnicze,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • tachykardia,

a także w obrębie ośrodkowego układu nerwowego:

 • pobudzenie,
 • drżenie mięśni,
 • bezsenność.

Syrop prawoślazowy w ciąży

Stosowanie preparatu przez kobiety ciężarne nie jest zalecane. Syrop bez recepty zawiera etanol (alkohol) i nie zgromadzono wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania dla płodu. Produktu na receptę również nie powinno się stosować w ciąży.

Syrop prawoślazowy a karmienie piersią

W przypadku kobiet karmiących piersią nie zaleca się stosowania produktu. Nie zebrano wystarczających informacji odnośnie oddziaływania lub jego braku na dziecko.

Interakcje z alkoholem

Połączenie syropu prawoślazowego i alkoholu nie zostało opisane przez producenta w ulotce. Dlatego też należy zachować szczególną ostrożność, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Syrop prawoślazowy opinie

Opinie o syropie prawoślazowym to pozytywne oceny. Lek cieszy się zaufaniem pacjentów ze względu na skuteczność działania oraz szybko występującą poprawę stanu pacjenta. Dodatkową zaletą wskazywaną przez pacjentów jest przystępna cena.

Dystrybutorzy na terenie Polski:

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
Zakład Farmaceutyczny "Amara" Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.
Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej "Gemi"