Syrop prawoślazowy

syrop=prawoslazowy-opis-leku

Postać

syrop

Dostępność

bez recepty

Substancja czynna

prawoślaz lekarski

Wskazania

kaszel suchy, chrypka

  1. Syrop prawoślazowy co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Syrop prawoślazowy w ciąży
  5. Syrop prawoślazowy a karmienie piersią
  6. Środki ostrożności

Syrop prawoślazowy co to jest

Syrop prawoślazowy to ziołowy produkt leczniczy zalecany w celu łagodzenia kaszlu i stanów zapalnych gardła. Produkt dostępny jest bez recepty. Można go nabyć w opakowaniach po 125 g lub 350 ml.

Jako substancję czynną lek zawiera macerat z korzenia prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis L.). Zawarte w nim substancje śluzowe wykazują działanie powlekające i osłaniające oraz łagodzą podrażnienia i stany zapalne błony śluzowej górnych dróg oddechowych - jamy ustnej i gardła. Ponadto w składzie znajdują się substancje pomocnicze takie jak etanol (ekstrahent mieszanina wody i etanolu), sacharoza oraz kwas benzoesowy. Zawartość etanolu w produkcie jest niewielka i nie przekracza 1% objętości. Kupując syrop należy dokładnie sprawdzić jego ulotkę lub zasięgnąć porady farmaceuty, gdyż nie każdy z nich jest przeznaczony dla dzieci.

Istnieje także syrop prawoślazowy złożony, który zawiera nie tylko macerat z korzenia prawoślazu lekarskiego, alerównież chlorowodorek efedryny. Jest on dostępny jedynie za okazaniem recepty. Zawartość efedryny pozwala na rozkurczenie mięśni gładkich oskrzeli i działa obkurczająco na naczynia krwionośne, jednocześnie umożliwiając zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa.

Wskazania do stosowania

Wiele osób zastanawia się na jaki kaszel stosować syrop prawoślazowy? Bez recepty jest przeznaczony na kaszel suchy i chrypkę. Zaleca się jego zażywanie w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz w podrażnieniach błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Złożony syrop prawoślazowy zaleca się natomiast u osób z chorobami górnych dróg oddechowych, w przebiegu których doszło do obrzęku błony śluzowej nosa.

Kiedy nie stosować tego leku

Leku nie mogą stosować:

  • osoby z nadwrażliwością na którykolwiek ze składników syropu,
  • pacjenci uczuleni na pochodne benzoesanu sodu.

Ponadto złożony syrop zawierający efedrynę jest przeciwwskazany u osób, które cierpią na:

  • chorobę niedokrwienną serca i inne schorzenia układu krążenia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • chorobę wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy,
  • jaskrę z zamkniętym kątem przesączania.

Należy również pamiętać, że złożony syrop prawoślazowy nie może być stosowany u dzieci.

Dawkowanie preparatu

Jak brać syrop prawoślazowy? Dawkowanie preparatu, a także wiek, od którego można go stosować, zależą od producenta leku. To dlatego, że w poszczególnych produktach zawartość etanolu jest różna.

Syrop Amara zalecany jest jedynie osobom dorosłym. Dawkowanie określone w ulotce to 1 łyżka stołowa 3 razy dziennie.

Syrop prawoślazowy Aflofarm może być stosowany już od 3 roku życia. Jego dawkowanie zależy od wieku małego pacjenta:

  • U dzieci w wieku od 3 do 6 lat: 2,5-5 ml syropu 3 razy dziennie;
  • U dzieci w wieku 6-12 lat: 5-10 ml produktu 3 lub 4 razy na dobę;
  • U dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia: 10-15 ml syropu, 3 lub 4 razy na dobę.

Syrop prawoślazowy Hasco-Lek może być stosowany w dawce:

  • U dzieci w wieku 6-12 lat: 5 ml 3 razy na dobę;
  • U starszych dzieci i osób dorosłych: 15 ml syropu 3 razy na dobę.

Syrop prawoślazowy alte oraz alte forte 6 przeznaczony jest już dla dzieci powyżej 3 roku życia. Zalecane dawkowanie to:

  • U dzieci od 3 do 6 lat: 5 ml maksymalnie 3 razy na dobę;
  • U dzieci z przedziału wiekowego 6-12 lat: 5 ml do 5 razy na dobę;
  • U osób dorosłych i młodzieży powyżej 13 roku życia: 10 ml maksymalnie 6 razy na dobę.

Syrop prawoślazowy złożony na bazie efedryny przeznaczony jest jedynie dla dorosłych. Zalecana dawka to 1 miarka, tj. 10 ml, 2 razy w ciągu doby.

Żadnego z wymienionych leków nie można stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.

Możliwe skutki uboczne

Nie odnotowano działań niepożądanych zażywania preparatu dostępnego bez recepty. Producent syropu prawoślazowego alte ostrzega jednak, że produkt, u osób bardzo wrażliwych na kwas benzoesowy, może wywołać podrażnienie żołądka i zwiększone wydzielanie śliny.

W przypadku preparatu na bazie efedryny opisano przypadki, w których występowały dolegliwości ze strony układu krążenia:

  • podwyższone ciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • tachykardia.

Obserowano także działania niepożądane w obrębie ośrodkowego układu nerwowego:

  • pobudzenie,
  • drżenie mięśni,
  • bezsenność.

Syrop prawoślazowy w ciąży

Stosowanie preparatu przez kobiety ciężarne nie jest zalecane. Syrop bez recepty zawiera etanol (alkohol) i nie zgromadzono wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania dla płodu. Produktu na receptę również nie powinno się stosować w ciąży.

Syrop prawoślazowy a karmienie piersią

W przypadku kobiet karmiących piersią nie zaleca się stosowania produktu leczniczego. Nie zebrano wystarczających informacji odnośnie oddziaływania lub jego braku na dziecko.

Środki ostrożności

Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeżeli w trakcie leczenia pojawi się gorączką, uczucie duszności lub ropna wydzielina z dróg oddechowych.

Syrop prawoślazowy zawiera etanol – należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z padaczką, chorobami wątroby lub osób z chorobą alkoholową, a także u kobiet ciężarnych i karmiących piersią.

Z uwagi na zawartość w składzie kwasu benzoesowego, osoby z astmą oskrzelową powinny zachować szczególną ostrożność stosując ten lek.

Ze względu na obecność w leku sacharozy, syrop nie powinien być stosowany u osób z nietolarancją niektórych cukrów, np. z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Zawartość w syropie sacharozy należy także uwzględnić u cukrzyków.

Syrop prawoślazowy złożony zawiera efedrynę – powinien być stosowany bardzo ostrożnie przez pacjentów cierpiących na niewydolność wątroby lub nerek lub nadczynność tarczycy.

Dystrybutorzy na terenie Polski:

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
Zakład Farmaceutyczny "Amara" Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.
Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej "Gemi"

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed przyjęciem leku zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #