Strepsils z miodem i cytryną

Strepsils z miodem i cytryna

Postać

Pastylki do ssania

Substancja czynna

Amylometakrezol; alkohol 2,4-dichlorobenzylowy

Dostępność

Bez recepty

Wskazania

Stan zapalny i ból jamy ustnej i gardła

 1. Strepsils z miodem i cytryną co to jest
 2. Dawkowanie preparatu
 3. Interakcje z alkoholem
 4. Możliwe skutki uboczne
 5. Ciąża i karmienie piersią
 6. Interakcje z innymi lekami
 7. Środki ostrożności

Strepsils z miodem i cytryną co to jest

Strepsils z miodem i cytryną to lek w postaci twardych pastylek do ssania, które mają miodowo-cytrynowy smak. Zawiera substancje czynne o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym. Jest wykorzystywany w celu objawowego leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła oraz towarzyszących im dolegliwości bólowych. Może być stosowany u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.  Preparat dostępny jest bez recepty i sprzedawany w opakowaniach po:

 • 24 sztuki,
 • 36 sztuk.

Jak działa Strepsils z Miodem i Cytryną? Substancje czynne leku to amylometakrezol i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy. Mają one działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ponadto wykazują właściwości znieczulające oraz łagodzące - nawilża podrażnioną błonę śluzową i przynosi ulgę w bólu gardła. Dodatkowo zawiera w składzie miód i substancje aromatyczne, dzięki czemu działa w kojący sposób na gardło.

Preparat przynosi szybką ulgę w bólu. Działanie zwalczające wirusy rozpoczyna się już po 1 minucie. Z kolei zmniejszenie trudności z przełykaniem oraz dolegliwości bólowych zaobserwowano po 5 minutach. Efekt leczniczy utrzymuje się do 2 godzin po zakończeniu ssania tabletki.

Wskazania do stosowania

Na co stosować lek Strepsils z miodem i cytryną? Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, produkt stosuję u dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia w objawowym leczeniu stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej, w tym towarzyszącym im dolegliwości bólowych.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować ten preparat. Przeciwwskazaniami do stosowania tabletek są:

 • nadwrażliwość na substancje czynne lub jakąkolwiek z substancji pomocniczych zawarte w składzie leku;
 • wiek poniżej 6 lat.

Pełny skład preparatu

Jedna pastylka twarda Strepsils z miodem i cytryną zawiera 2 substancje czynne: 0,6 mg amylometakrezolu i 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego.
Substancje pomocnicze to: syrop z sacharozy, olejek cytrynowy, miód, syrop z glukozy, żółcień chinolinowa, olejek miętowy, kwas winowy.

Dawkowanie preparatu

Zalecane dawkowanie produktu Strepsils z miodem i cytryną u pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej 6 lat to 1 pastylka co 2-3 godziny. Nie należy stosować dawki większej niż 8 pastylek na dobę.

Lek przyjmuje się doustnie, pastylki twarde zaleca się ssać powoli. Preparat należy stosować w zgodzie z informacjami zawartymi w ulotce bądź według zaleceń przekazanych przez lekarza lub farmaceutę. Nie powinno się spożywać większej dawki, niż jest to zalecane.

Wskazane jest stosowanie skutecznej dawki produktu leczniczego przez najkrótszy możliwy do zmniejszenia objawów okres, nie przekraczający 3 dni. Zaleca się konsultację z lekarzem, jeżeli po tym czasie nie nastąpi poprawa lub objawy ulegną nasileniu. W przypadku osób w podeszłym wieku dostosowywanie dawki nie jest wymagane.

Przyjęcie większej ilości leku niż zalecana

Zastosowanie zbyt dużej dawki leku może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wówczas należy wdrożyć leczenie objawowe.

Pominięcie przyjęcia dawki

Jeżeli pacjent zapomniał przyjąć lek, to nie powinien stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętych pastylek.

Interakcje z alkoholem

Nie ma danych dotyczących interakcji między Strepsils z miodem i cytryną a alkoholem.

Możliwe skutki uboczne

Tak jak i inne leki, tak również pastylki do ssania Strepsils z miodem i cytryną mogą powodować działania niepożądane. U niektórych pacjentów mogą wystąpić takie dolegliwości, jak:

 • ból brzucha,
 • wysypka,
 • nudności,
 • bolesność języka,
 • uczucie dyskomfortu w jamie ustnej,
 • reakcje nadwrażliwości.

Częstotliwość występowania tych skutków ubocznych nie jest jednak możliwa do określenia. Preparat stosowany w czasie leczenia schorzeń o charakterze przewlekłym może powodować dodatkowe skutki uboczne.

Ciąża i karmienie piersią

Dotychczas nie przeprowadzono badań nad bezpieczeństwem stosowania leku Strepsils z miodem i cytryną w ciąży i w okresie karmienia piersią. Ze względu na brak informacji o wpływie na przebieg ciąży oraz na karmione piersią niemowlę, jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią powinna zachować szczególną ostrożność oraz skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.

Interakcje z innymi lekami

Do tej pory nie odnotowano, by między lekiem Strepsils z miodem i cytryną a innymi lekami dochodziło do istotnych klinicznie interakcji.

Środki ostrożności

Zgodnie z ulotką podczas przyjmowania preparatu mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.

Lek zawiera glukozę oraz sacharozę, dlatego pacjenci z niedoborem sacharozy-izomaltazy, nietolerancją fruktozy, a także zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni go stosować. Jeśli pacjent choruje na cukrzycę, zażywanie leku należy wcześniej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Z uwagi na możliwość przypadkowego zakrztuszenia się, pastylki twarde Strepsils z miodem i cytryną nie powinny być stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Niewskazane jest przekraczanie dobowych dawek leku. W razie braku poprawy bądź pogorszenia się samopoczucia pacjenta po 3 dniach przyjmowania preparatu, wskazane jest zasięgnięcie porady lekarza.

Nie ma informacji na temat wpływu preparatu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn w ruchu.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać:

 • w temperaturze poniżej 25°C,
 • w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Dystrybutor na terenie Polski: Reckitt Benckiser Poland S.A. 

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #