Solcoseryl

solcoseryl-lek
  1. Solcoseryl co to jest
  2. Dawkowanie
  3. Skutki uboczne leku

Solcoseryl co to jest

Solcoseryl to lek ułatwiający procesy regeneracyjne. Występuje w kilku postaciach przeznaczonych do różnych miejsc ciała. Postaci Solcoseryl dostepne bez recepty to:

  • maść,
  • pasta do stosowania w jamie ustnej,
  • żel.

Na receptę wydawane są natomiast:

  • roztwór do wstrzykiwań,
  • żel do oczu.

Lek zawiera bezbiałkowy dializat z krwi cieląt. Pozwala on przyspieszyć odnowę uszkodzonych tkanek pod warunkiem, że komórki zostały uszkkodzone przez niedobór tlenu lub substancji odżywczych w sposób odwracalny.

Wskazania do stosowania

Maść oraz żel Solcoseryl zaleca się jako środek wspomagający przy leczeniu różnorodnych ran źle się gojących. Wskazania stanowią niewielkie rany, wrzody pochodzenia żylnego, troficzne zmiany towarzyszące schorzeniom zarostowym tętnic, oparzenia I i II stopnia oraz blizny po oparzeniach, odmrożenia, odleżyny, powierzchnie skóry po pobraniu do przeszczepów, rozległe przeszczepy siatkowe skóry, uszkodzenia skóry spowodowane przez promieniowanie. Zaleca się, by żel stosować na rany sączące się, a maść na rany suche.

Pasta dentystyczna Solcoseryl wykorzystywana jest w leczeniu zmian zapalnych i bólowych zlokalizowanych w obrębie jamy ustnej, dziąseł oraz warg. Można więc stosować Solcoseryl na afty, opryszkę wargową i ragady, bóle powodowane przez wyrzynanie się zębów mądrości, w leczeniu bólów uciskowych powodowanych przez noszenie protez dentystycznych. Stomatolodzy używają preparatu także jako opatrunek po niektórych zabiegach, np. usunięciu zęba.

Roztwór do wstrzykiwań na receptę jest wskazany w leczeniu: oparzeń, popromiennych uszkodzeń skóry i błon śluzowych, stopy cukrzycowej, skóry po przeszczepach, trudno gojących się ran - np. odleżyn lub żylakowatych owrzodzeń podudzi, miażdżycy zarostowej tętnic obwodowcy w stadiach II-IV, naczyniopochodnych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego o charakterze ostrym i przewlekłym, zespołu psychoorganicznego.

Żel Solcoseryl do oczu przeznaczony jest do leczenia uszkodzeń rogówki różnego rodzaju. Mogą to być uszkodzenia spowodowane przez soczewki kontaktowe lub ciało obce w oku, owrzodzenia rogówki (spowodowane przez wirusy, bakterie, grzyby, zaburzenia troficzne), oparzenia przez kwasy lub zasady, zapalenie rogówki (nitkowate, degeneracyjne i dystroficzne).

Dawkowanie

Solcoseryl żel oraz maść dostępne są bez recepty. Sposób stosowania został dokładnie opisany w dołączonej do leku solcoseryl ulotce. Można także zasięgnąć rady farmaceuty. Preparat stosuje się miejscowo, nakładając cienką warstwę leku na miejsce zmienione chorobowo. Zaleca się powtarzanie czynności od 2 do 5 razy w ciągu doby. Lek należy używać do momentu ustąpienia wszystkich objawów, a szczególną rolę terapeutyczną wskazuje się w korzystaniu z preparatu przed snem. Maść stosować należy na oczyszczoną ranę. Wystarczy, jeśli czynność będzie wykonywana 2 razy na dobę. W przypadku roztworu do wstrzyknięcia dawkowanie ustalane jest przez lekarza. Ważną kwestią jest tu przyczyna podania leku oraz ogólny stan zdrowia pacjenta.

Skutki uboczne leku

Maść oraz żel

Po zastosowaniu maści lub żelu Solcoseryl bardzo rzadko pojawiały się reakcje nadwrażliwości. Jeśli wystąpią takie objawy, należy zaprzestać stosowania leku i zasięgnąć pomocy medycznej. Ponadto 2 substancje pomocnicze - parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu mogą wywoływać reakcje alergiczne, również późnego typu. Z nieznaną częstością występowały bóle w miejscu aplikacji, co nie jest wskazaniem do rezygnacji z terapii.

Pasta do stosowania w jamie ustnej

Pasta Solcoseryl bardzo rzadko powodowała nadwrażliwość, skurcz oskrzeli i/lub duszność. Z nieznaną częstością pacjenci zgłaszali reakcje w miejscu aplikacji i zaburzenia smaku, a w przypadku dzieci i niemowląt poniżej 2 lat także skurcz krtani.

Roztwór do wstrzykiwań

Rzadko po podaniu tej formy leku występowało uczulenie oraz reakcje anafilaktyczne. Przy ich objawach pacjent powinien odstawić lek i niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej. Ponadto substancje pomocnicze parahydroksybenzoesan etylu, parahydroksybenzoesan metylu oraz propylu mogą być przyczyną reakcji alergicznych, również późnego typu. Niekiedy mogą doprowadzić nawet do skurczu oskrzeli. Z kolei z nieznaną częstością zastrzyk może powodować ból w miejscu wstrzyknięcia związany z zawartością potasu w składzie.

Żel do oczu

Po użyciu Solcoseryl żel do oczu skutki uboczne występowały bardzo rzadko. Może pojawić się nadwrażliwość - w razie zauważenia objawów uczulenia zaleca się przerwanie leczenia i zasięgnięcie porady lekarza. Pacjenci uskarżali się również na przejściowe uczucie podrażnienia oczu, co nie stanowi konieczności odstawienia preparatu.

Dystrybutor na terenie Polski: Mylan Healthcare Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #