Smecta

Smecta

  1. Smecta co to jest
  2. Smecta stosowanie
  3. Smecta skutki uboczne
  4. Smecta w ciąży
  5. Smecta a karmienie piersią
  6. Smecta a alkohol

Smecta jest lekiem, który dostępny jest w każdej aptece bez recepty w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Ma zastosowanie w leczeniu biegunki oraz dolegliwości związanych z układem trawiennym.

Smecta co to jest

Na rynku dostępne są preparaty o dawce zawierającej 3,76 g. W skład leku smecta wchodzi diosmektyt, a także glukoza oraz sacharoza. Jak działa lek smecta? Mechanizm działania opiera się na specyficznej konsystencji przygotowanego preparatu. Po rozpuszczeniu w wodzie przybiera on konsystencję dość lepką, która powleka błonę śluzową w układzie pokarmowym. Następnie wchodzi w reakcję z glikoproteinami występującymi w śluzie, dzięki czemu podnosi wytrzymałość śluzu w układzie pokarmowym na negatywne działanie czynników drażniących, jednocześnie chroniąc błonę śluzową. Działanie leku polega na zmniejszeniu ilości wody w wydalanym kale, dlatego wpływa korzystnie na skrócenie czasu występowania biegunki, jednocześnie ograniczając liczbę stolców.

Smecta stosowanie

Na co stosowany jest lek smecta? Lek wykorzystywany jest w leczeniu dolegliwości związanych z układem trawiennym. Sprawdza się doskonale zarówno w leczeniu dorosłych jak i dzieci, gdy pojawia się biegunka lub wymioty. Na co jeszcze pomaga smecta? Z leku można skorzystać także w leczeniu objawowym, jako preparat na ból brzucha. Lek ten jest w sposób szczególny dedykowany dla dzieci. Jak podawać smectę? Lek ten dostępny jest pod postacią proszku, który należy rozpuścić w wodzie, a następnie wypić. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce należy zachować szczególne środki ostrożności podając lek pacjentom, szczególnie dzieciom i niemowlętom, u których zaobserwowano odwodnienie. W takim przypadku należy rozważyć włączenie terapii polegającej na podawaniu doustnych płynów nawadniających lub rozpoczęcie alternatywnych sposobów nawadniania organizmu, jak nawadnianie dożylne. Leku nie należy stosować dłużej niż 2-3 dni. Jeśli przez ten czas objawy nie ustąpią lub do biegunki bądź wymiotów dołączą nowe, jak np. gorączka, wówczas należy zasięgnąć porady lekarza.

Smecta skutki uboczne

Dawkowanie leku uzależnione jest od wieku pacjenta. Zaleca się, aby dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia przyjmowały 1 saszetkę na dobę. U maluchów między 1 a 2 rokiem życia zalecana dawka dobowa to od 1 do 2 saszetek na dobę. U dzieci, które skończyły 2 lata należy stosować preparat 2 do 3 razy na dobę. W przypadku osób dorosłych powinni przyjmować 3 saszetki w ciągu doby. Na co należy uważać przyjmując preparat? Leku nie wolno stosować u pacjentów, u których stwierdzono alergię na którykolwiek składnik leku. Ponadto nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z zaburzeniami o charakterze dziedzicznym w zakresie nietolerancji fruktozy. Istotną dla lekarza informacją, która może wpływać na prawidłowe działanie leku jest informacja dotycząca wszystkich przyjmowanych przez pacjenta leków. Także tych, które dostępne są bez recepty. Jest to o tyle istotne, że smecta może osłabiać bądź nasilać działanie niektórych leków. Przyjmowanie większej niż zalecana dawka leku smecta może doprowadzić do wystąpienia objawów przedawkowania leku, które polegać będzie na wystąpieniu zaparć.

Smecta w ciąży

Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań, które wykluczałyby kobiety ciężarne z terapii lekiem. Jednak należy pamiętać, że będąc w ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Smecta a karmienie piersią

W przypadku karmienia piersią, podobnie jak u ciężarnych, nie wskazuje się istotnych powodów, które wykluczałyby tę grupę pacjentów z możliwości korzystania z leku. Przed zastosowaniem preparatu warto skorzystać z porady lekarza.

Smecta a alkohol

W związku z tym, że lek smecta przyjmowany jest w związku z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, nie należy łączyć go z alkoholem, który stanowi czynnik drażniący dla błony śluzowej układu pokarmowego człowieka.

 

Dystrybutor na terenie Polski: Ipsen Poland Sp. z o.o.