Sinupret

lek-sinupret

Nazwa handlowa

Sinupret

Dostępność

Bez recepty

Postać

Tabletki drażowane, krople doustne

Podanie

Doustne

Substancja czynna

kwiat pierwiosnka z kielichem, ziele szczawiu, kwiat bzu czarnego, ziele werbeny, korzeń goryczki

Opakowanie

Tabl. drażowane: 50 sztuk, 100 sztuk; Krople doustne: butelka 100 ml

Działanie

Upłynnianie i zwiększanie ilości wydzieliny zelegającej w drogach oddechowych

Ciąża

Stosowanie możliwe, gdy korzyści przekraczają ryzyko

Karmienie piersią

Stosowanie niewskazane

Sinupret co to jest?

Sinupret to ziołowy lek stosowany na stany zapalne zatok. Jest sprzedawany bez recepty i występuje w dwóch postaciach:

  • tabletki drażowane,
  • krople dosutne.

Preparat ma działanie sekretolityczne, czyli powodujące upłynnienie wydzieliny i zwiększenie jej ilości. Rozrzedza zalegający w zatokach śluz, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk błon śluzowych w górnych drogach oddechowych. Substancje zawarte w leku mają również właściwości przeciwzapalne i wirusostatyczne.

Pełny skład preparatu

1 tabletka drażowana (drażetka) Sinupret zawiera substancje czynne w następujących ilościach:

  • 18 mg kwiatu pierwiosnka z kielichem,
  • 18 mg ziela szczawiu,
  • 18 mg kwiatu bzu czarnego,
  • 18 mg ziela werbeny,
  • 6 mg korzenia goryczki.

Substancje pomocnicze to: laktoza, sorbitol, sacharoza, glukoza.

100 g Sinupret krople zawiera jako substancję czynną 29 g ekstrahowanego na etanolu (59% v/v) wyciągu z kwiatu pierwiosnka z kielichem, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny i korzenia goryczki w stosunku 3:3:3:3:1.
Ponadto lek zawiera etanol 19% (v/v).

Wskazania do stosowania

Tradycyjnie zaleca się przyjmowanie Sinupret na zatoki w przewlekłych stanch zapalnych lub stanach zapalnych o ostrym charakterze. Należy pamiętać, że jest to lek wspomagający, a podstawą jego skuteczności jest doświadczenie i długotrwałość w stosowaniu.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować ten preparat. Do chorób i stanów, które stanowią przeciwwskazanie do stosowania należą:

  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leki,
  • nadkwasota żołądka,
  • choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Sinupret tabletki i krople? Obie postaci leku przyjmuje się doustnie. Tabletki najlepiej zażywać po posiłku. Należy połykać je w całości i popić wodą. Krople można przyjmować w formie prosto z opakowania lub rozpuścić w małej ilości płynu.

Dawkowanie Sinupret zależy od wieku pacjenta. U osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia najczęściej stosuje się po 2 tabletki lub 50 kropli 3 razy na dobę. Z kolei zalecana dawka u dzieci od 6 do 11 roku życia wynosi 1 tabletkę lub 25 kropli 3 razy na dobę. U młodszych dzieci nie powinno się stosować leku, ponieważ nie ma odpowiednio dużo danych odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności. Jeśli zalecana ilość leku nie jest wystarczająca, to w wyjątkowych przypadkach można podwoić stosowaną dawkę.

Jeśli chodzi o to, jak długo stosować Sinupret, to skuteczność leku opiera się na długotrwałym przyjmowaniu. Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, jeśli po 7 - 14 dniach nie uda się złagodzić objawów lub dojdzie do ich pogorszenia.

Możliwe skutki uboczne

Powodowane przez lek Sinupret skutki uboczne niezbyt często obejmowały zaburzenia żołądka i jelit oraz reakcje nadwrażliwości o charakterze miejscowym. Pacjenci zgłaszali:

  • bóle żołądka,
  • nudności,
  • rumień,
  • świąd,
  • osutkę.

Ponadto z nieznaną częstością występowały układowe reakcje alergiczne, tzn. na podstawie dostępnych danych nie można dokładnie określić, jak często się pojawiają. Wśród nich znajdują się:

  • duszności,
  • obrzęk twarzy,
  • obrzęk naczynioruchowy.

Środki ostrożności

Należy zasięgnąć pomocy lekarskiej, jeżeli:

  • mimo stosowania leku objawy utrzymują się ponad 7 - 14 dni lub nasilają się,
  • objawy ze strony zatok nawracają okresowo,
  • pojawia się silny ból, gorączka lub inne dolegliwości o nieznanej przyczynie.

Pacjenci, którzy mają problemy z zaburzeniami żołądka lub wrażliwym żołądkiem muszą stosować lek bardzo ostrożnie.

Drażetki Sinupret zawierają cukry -  laktozę, glukozę, sacharozę oraz sorbitol. Z tego powodu nie są odpowiednie dla osób cierpiących na: niedobór laktazy typu Lapp, rzadką dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką dziedziczną nietolerancję galaktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedobór sacharazy-izomaltazy. Zawartość węglowodanów w 1 tabletce wynosi ok. 0,1 g i są to węglowodany łatwo przyswajalne.

Sinupret krople zawierają etanol (alkohol) w ilości 19% (v/v). Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z chorobą wątroby, chorobą lub urazem mózgu, padaczką, u kobiet ciężarnych, matek karmiących piersią oraz szczególnie u osób uzależnionych od alkoholu.

Lek w tabletkach nie wpływa na sprawność psychomotoryczną pacjenta, w tym zdolność do kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn w ruchu. W przypadki Sinupret krople taki wpływ jest mało prawdopodobny, ponieważ ilość etanolu, która znajduje się w pojedynczej dawce, u zdrowych osób jest katabolizowana w zaledwie kilka minut.

Interakcje z innymi lekami

Lek może wchodzić w interakcje z innymi preparatami o działaniu wykrztuśnym.

Sinupret w ciąży

U pacjentek w ciąży Sinupret można stosować tylko wtedy, gdy lekarz prowadzący uzna, że korzyści przewyższają ewentualne ryzyko.

Sinupret a karmienie piersią

W trakcie karmienia piersią preparat jest niewskazany.

 

Dystrybutor na terenie Polski: Bionorica Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Sinupret
  • #