Sinecod

sinecod-opis

Postać

syrop, krople doustne

Dostępność

bez recepty

Substancja czynna

cytrynian butamiratu

Wskazania

kaszel suchy i mokry

Wiek

od 2 m.ż.

  1. Sinecod co to jest
  2. Dawkowanie leku
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Interakcje z alkoholem
  5. Sinecod w ciąży
  6. Sinecod a karmienie piersią
  7. Środki ostrożności
  8. Interakcje z innymi lekami

Sinecod co to jest

Sinecod to lek na kaszel suchy i mokry dostępny bez recepty. Preparat nie podlega refundacji. Występuje w dwóch postaciach:

  • krople doustne 5 mg/ml,
  • syrop 7,5 mg/5 ml.

Substancją czynną leku jest cytrynian butamiratu, co powoduje, że Sinecod klasyfikowany jest jako nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerzające oskrzela, dzięki czemu ułatwia oddychanie. Również metabolity leku wykazują działanie przeciwkaszlowe. Co instotne preparat nie wywołuje uzależnienia ani przyzwyczajenia.

Pełny skład preparatu

1 ml kropli Sinecod 5 mg/ml (22 krople) zawiera 5 mg butamiratu cytrynianu.
Substancje pomocnicze: sorbitol 70% roztwór, sacharyna sodowa, wanilina, kwas benzoesowy, etanol 96% v/v, glicerol, sodu wodorotlenek 30% roztwór w/w, woda oczyszczona.

1 ml syropu Sinecod 7,5 mg/5 ml zawiera 1,5 mg butamiratu cytrynianu.
Substancje pomocnicze: sorbitol 70% roztwór, etanol 96% v/v, sacharyna sodowa, wanilina, kwas benzoesowy, glicerol, sodu wodorotlenek 30% roztwór w/w, woda oczyszczona.

Zawartość alkoholu w preparacie jest niewielka - poniżej 100 mg na dawkę. Lek może być bezpiecznie stosowany również u dzieci.

Wskazania do stosowania

Na co stosować Sinecod krople doustne oraz syrop? Preparat wykorzystywany jest w objawowym leczeniu kaszlu o różnym pochodzeniu u dorosłych, dzieci i niemowląt w wieku od 2 miesięcy. Stosowany jest łagodząco zarówno na kaszel suchy, jak i mokry.

Kiedy nie stosować tego preparatu

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest nadwrażliwość na jego substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Dawkowanie leku

Sposób dawkowania Sinecod zależy od postaci leku i wieku pacjenta. Maksymalny czas stosowania preparatu bez konsultacji z lekarzem nie może być dłuższy, niż 1 tydzień.

Zalecenia dotyczące kropli doustnych

Zalecane dawkowanie Sinecod krople u dzieci wygląda następująco:

  • niemowlęta powyżej 2 miesiąca życia, ale przed ukończeniem 1 roku życia: 10 kropli 4 razy na dobę,
  • dzieci w wieku 1-3 lata: 15 kropli 4 razy na dobę,
  • dzieci powyżej 3 lat: 25 kropli 4 razy na dobę.

Podawanie kropli dzieciom w wieku od 2 miesiąca życia do 2 lat jest dozwolone jedynie po konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować kropli u dzieci poniżej 2 miesiąca życia.

Zalecenia dotyczące syropu

Zalecane dawkowanie Sinecod w syropie to:

  • dla pacjentów dorosłych: 15 ml 4 razy na dobę,
  • dla młodzieży powyżej 12 roku życia: 15 ml 3 razy na dobę,
  • da dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 10 ml 3 razy w ciągu doby,
  • dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat: 5 ml 3 razy na dobę.

Syropu nie należy stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.

Możliwe skutki uboczne

Działania niepożądane preparatu obserwowane były rzadko. Pojawiały się skutki uboczne Sinecod w postaci:

  • wzmożonej senności,
  • nudności,
  • biegunki,
  • pokrzywki.

Wystąpienie wymienionych skutków ubocznych oraz wszelkich innych niepokojących objawów podczas terapii należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Przyjmowanie leku może wywoływać u niektórych osób zwiększoną ochotę na sen (nadmierną senność). W związku z tym konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności przez pacjentów prowadzących pojazdy lub obsługujących maszyny w ruchu. Przy wystąpieniu senności należy zrezygnować z wykonywania czynności wymagających wzmożonej uwagi lub koncentracji.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

W przypadku zażycia zbyt dużej ilości leku pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala. Do objawów przedawkowania Sinecod należą:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • senność,
  • zawroty głowy,
  • niedociśnienie tętnicze.

Nie istnieje specyficzna odtrutka na cytrynian butamiratu. Jeśli zostanie stwierdzone przedawkowanie leku, to należy wdrożyć doraźne postępowanie polegające na płukaniu żołądka i podaniu węgla aktywowanego oraz monitorowaniu czynności życiowych, a w razie konieczności - podtrzymywaniu czynności życiowych.

Interakcje z alkoholem

W ulotce nie podano informacji dotyczących bezpieczeństwa lub ryzyka łączenia preparatu Sinecod z alkoholem.

Sinecod w ciąży

Należy unikać stosowania syropu oraz kropli Sinecod w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze przyjmowanie leku jest dopuszczone wyłącznie w stanach bezwzględnej konieczności.

Sinecod a karmienie piersią

Lek nie powinien być podawany kobietom w okresie laktacji. Dotychczas nie udowodniono, czy substancja czynna wraz z metabolitami przenikają do pokarmu kobiecego. Ze względu na bezpieczeństwo dziecka preparatu nie zaleca się kobietom karmiącym.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość w preparacie sorbitolu nie należy podawać go pacjentom, u których zdiagnozowano rzadką dziedziczną nietolerancję fruktozy.

Jeśli pomimo stosowania preparatu kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, to należy poinformować lekarza i ponownie przeprowadzić diagnostykę.

Rzadkim skutkiem ubocznym preparatu jest senność. Pacjenci, którzy zamierzają prowadzić pojazdy lub obsługiwać maszyny będące w ruchu powinni zachować ostrożność.

Lek należy przechowywać w temperaturze nie przekraczającej 30ºC.

Interakcje z innymi lekami

Sinecod działa hamująco na odruch kaszlu, dlatego też nie powinien być przyjmowany łącznie z lekami wykrztuśnymi. Stosując leki na kaszel trzeba uważać na niebezpieczne połączenia. Mogą one powodować wzrost ryzyka skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych z powodu zalegania śluzu w drogach oddechowych.

Dystrybutor na terenie Polski: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #