Salbutamol-Hasco

salbutamol-hasco-opis-leku
  1. Salbutamol Hasco co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Interakcje z alkoholem
  5. Salbutamol Hasco w ciąży
  6. Salbutamol Hasco a karmienie piersią

Salbutamol Hasco co to jest

Salbutamol Hasco to syrop, który stosowany jest przede wszystkim w stanach skurczowych oskrzeli w przebiegu astmy oskrzelowej. Wydawany jest w aptekach wyłącznie na receptę i podlega częściowej refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Preparat sprzedawany jest w jednej wersji:

  • Syrop 2mg/5ml, butelka 100 ml.

Substancją czynną produktu jest salbutamol. Syrop wpływa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, a tym samym ułatwia pacjentowi oddychanie. Jego działanie rozpoczyna się już około 30 minut po podaniu.

Pełny skład preparatu

W 5 mg syropu Salbutamol Hasco znajduje się 2 mg siarczanu salbutamolu.
Substancje pomocnicze: sacharoza, kwas cytrynowy jednowodny, sodu benzoesan, czerwień koszenilowa (E 124), czerń brylantowa (E 151), aromat truskawkowy, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

Lek jest zalecany do stosowania w przypadku stanów skurczowych oskrzeli występujących w przebiegu astmy oskrzelowej oraz w odwracalnej obturacji dróg oddechowych. 

Kiedy nie stosować tego leku

Syropu nie powinny przyjmować osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. Preparat nie powinien być również stosowany w celu zapobiegania przedwczesnemu porodowi ani w przeciwdziałaniu poronieniu zagrażającemu. W takich sytuacjach stosuje się zazwyczaj salbutamol dożylnie, a w pojedynczych przypadkach w postaci tabletek.

 

Dawkowanie preparatu

Lek przyjmuje się doustnie, a dawkę należy dostosować do wieku chorego.

  • Dorosłym i dzieciom powyżej 12 roku życia najczęściej zaleca się 10 ml syropu, co odpowiada 4 mg salbutamolu, 3 lub 4 razy na dobę.
  • Pacjentom w wieku od 6 do 12 lat należy podawać 5 ml syropu (2 mg substancji czynnej), również 3 lub 4 razy na dobę.
  • Dzieciom w wieku od 2 do 6 lat zaleca się podawać 2,5-5 ml syropu, co odpowiada 1 mg salbutamolu, 3 lub 4 razy na dobę.

Możliwe skutki uboczne

Produkt może wywoływać różnorodne działania niepożądane. Nie pojawiają się one u wszystkich pacjentów. W razie zauważenia u siebie objawów ubocznych najlepiej poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Bardzo często skutkiem ubocznym stosowania Salbutamol Hasco są drżenia mięśni.

Często notuje się:

  • ból głowy,
  • kołatanie serca,
  • tachykardię,
  • kurcze mięśni.

Rzadko obserwuje się u pacjentów:

  • zaburzenia rytmu serca (w tym częstoskurcz nadkomorowy i skurcze dodatkowe, migotanie przedsionków),
  • zmniejszenie stężenia potasu we krwi,
  • rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych.

Bardzo rzadko natomiast zdarzają się:

  • reakcje nadwrażliwości, do których należą obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, pokrzywka, obniżenie ciśnienia krwi i zapaść,
  • nadmierna pobudliwość,
  • osłabienie siły mięśniowej.

Z nieznaną częstością występuje niedokrwienie mięśnia sercowego.

Interakcje z alkoholem

Brak dostatecznych informacji dotyczących interakcji leku z alkoholem.

Salbutamol Hasco w ciąży

Lek może być stosowany w ciąży jedynie w sytuacji, gdy korzyści dla matki wynikające z zastosowania syropu są większe, niż potencjalne ryzyko dla płodu. Decyzję podejmuje lekarz, którego należy bezwzględnie powiadomić o ciąży.

Salbutamol Hasco a karmienie piersią

Podejrzewa się, że prawdopodobnie lek przenika do mleka kobiecego. W związku z tym jeśli stosowanie preparatu przez pacjentkę jest konieczne, powinna ona odstawić dziecko od piersi.

Dystrybutor na terenie Polski: Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #