Rozex krem

rozex-opis-leku
  1. Rozex krem co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Rozex krem w ciąży
  5. Rozex krem a karmienie piersią
  6. Interakcje z alkoholem
  7. Środki ostrożności

Rozex krem co to jest

Rozex to krem na trądzik różowaty wydawany na receptę. Lek dostępny jest w tubie 30 g. Substancją czynną zawartą w preparacie jest metronidazol.

Krem Rozex jest chemioterapeutykiem przeznaczonym do stosowania miejscowego. Wykazuje działanie przeciwbakteryjnym oraz przeciwpierwotniakowym. Mechanizm działania w przypadku leczenia trądziku różowatego nie został do końca wyjaśniony, jednak najprawdopodobniej jest on zależny od przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych właściwości metronidazolu. Substancja ta wpływa przypuszczalnie na uszkodzenie DNA drobnoustrojów chorobotwórczych, uniemożliwiając tym samym ich namnażanie. Jednocześnie warto zaznaczyć, że lek jest skuteczny wyłącznie w przypadku zakażenia bakteriami beztlenowymi, a w przypadku bakterii tlenowych pozostaje nieaktywny. Substancja czynna zawarta w leku nie ma wpływu na centralny ośrodek układu nerwowego pacjenta, tym samym nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn podczas terapii lekiem Rozex.

Wskazania do stosowania

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce Rozex, jest to preparat wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych zlokalizowanych na skórze, przyjmujących wygląd grudek oraz krostek, występujących na skutek przebiegu choroby trądziku różowatego, a także w leczeniu miejscowym występujących zakażeń skóry. Zdarza się, że lek zalecany jest również pacjentom zmagającym się z opryszczką, do stosowania w okolicy warg.

Rozex maść wykorzystywany jest w leczeniu zmienionej chorobowo skóry, dlatego często jest on postrzegany przez pacjentów, jako maść na trądzik różowaty rozex. Przyczyną zmian skórnych, głównie w wieku młodzieńczym, jest wzmożona produkcja sebum, czyli łoju wytwarzanego przez skórę człowieka. Mechanizm ten wskazywany jest jako przyczyna pierwotnego zakażenia. Wyróżnia się jeszcze zakażenie wtórne, które powstaje na skutek nadkażenia już istniejących wykwitów.

Dawkowanie preparatu

Lek należy stosować ściśle według zaleceń lekarza. Producent zaznacza w Rozex krem ulotka, że preparat stosować należy wyłącznie zewnętrznie. Zarówno krem, jak również emulsję, należy nanieść na zmienioną chorobowo skórę, dwa razy na dobę, tj. rano oraz wieczorem. Przed nałożeniem cienkiej warstwy leku należy w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować skórę. Producent leku zaleca, aby przemyć zmienioną chorobowo skórę emulsją przeznaczoną do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, która pozbawiona jest konserwantów i sztucznych barwników. Należy pamiętać, że podczas terapii rozex krem na trądzik różowaty nie można korzystać z kosmetyków, które nie mają właściwości ściągających, przez co mogą powodować powstawanie zaskórników. Leczenie trwa zazwyczaj od 3 do 4 miesięcy, natomiast nie zaleca się przedłużania terapii, chyba że stosowanie leku rozex przyniosło duże efekty i poprawę stanu klinicznego skóry, wówczas można rozważyć kontynuację terapii w okresie następnych 3 lub 4 miesięcy. Decyzję o kontynuacji lub przerwaniu leczenia podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu klinicznego pacjenta.

Możliwe skutki uboczne

Jak każdy lek, tak również Rozex krem może wywoływać skutki uboczne. Najczęściej obserwuje się zmiany związane ze skórą, w szczególności skóra sucha, swędząca, podrażniona. U niektórych pacjentów obserwowano również rumień. Podczas terapii zgłaszano uczucie dyskomfortu, związane z bólem, kłuciem oraz pieczeniem. Dość często obserwowano również objawy charakterystyczne dla pogorszenia stanu pacjentów chorujących na trądzik. Objawy niepożądane dotyczyć mogą nie tylko skóry, choć są to objawy występujące znacznie rzadziej. Wśród nich wymienić można niedoczulicę, uczucie drętwienia lub mrowienia kończyn, mdłości czy zaburzenia smaku, a dokładniej uczucie metalicznego posmaku w ustach. Ponadto zdarzały się również sytuacje, w których obserwowano u pacjentów obrzęk twarzy, kontaktowe zapalenie skóry bądź złuszczanie się naskórka.

Rozex krem w ciąży

Stosowanie leku Rozex u kobiet w ciąży dopuszczalne jest wyłącznie w sytuacji, kiedy włączenie terapii jest absolutnie niezbędne. Lekarz podejmując decyzję rozważa proporcję między korzyściami dla matki, jakie związane są z rozpoczęciem leczenia oraz ryzykiem, jakie może przynieść dla rozwijającego się płodu.

Rozex krem a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią zaleca się, aby unikać leczenia preparatem Rozex. Leczenie trądziku różowatego powinno przebiegać w oparciu o inne dostępne preparaty.

Interakcje z alkoholem

W trakcie leczenia trądziku różowatego lekiem Rozex nie należy spożywać alkoholu. Interakcja określana jest jako istotna. Alkohol wchodzi w interakcję z substancją czynną zawartą w leku. Mechanizm działania obu substancji polega na wywołaniu reakcji disulfiramonopodobej, która objawia się zaczerwienieniem, nudnościami, a także hipotensją. O wysokiej interakcji leku z alkoholem świadczy fakt, iż zaobserwowano zależność pomiędzy żelem na bazie metronidazolu i alkoholem u pacjenta. Dlatego w przypadku spożycia alkoholu podczas terapii lekiem Rozex należy uważnie monitorować stan pacjenta, zwracając szczególną uwagę na występowanie ewentualnych objawów toksyczności. Istotne obniżenie ciśnienia krwi po przyjęciu obu substancji może doprowadzić do stanu zagrożenia zdrowia i życia pacjenta.

Środki ostrożności

U osób, u których nie osiągnięto odpowiednich efektów leczenia należy zrezygnować z kontynuacji terapii. Stosując preparat Rozex należy zachować szczególną ostrożność i uważać, aby nie doszło do kontaktu leku z błonami śluzowymi ani oczami. W trakcie terapii lekiem Rozex nie zaleca się korzystania z kąpieli słonecznych. Niewskazana jest ekspozycja zarówno na światło słoneczne, jak również korzystanie np. z solarium, w którym przy pomocy specjalnych lamp wytwarzane jest sztuczne promieniowanie UV. Rezygnacja jest konieczna dla prawidłowego przebiegu procesu leczenia. Substancja czynna zawarta w leku Rozex, pod wpływem promieniowania UV, przekształca się w nieaktywny metabolit, tym samym istotnie zmniejszając skuteczność leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza zarówno o wszystkich współistniejących chorobach, ale także przyjmowanych lekach. Szczególną ostrożność trzeba zachować u osób, które zmagają się z tzw. “dyskrazją” krwi. W przypadku stosowania leku w postaci maści, zewnętrznie na skórę, ryzyko interakcji z lekami nie jest wysokie ze względu na stosunkowo niskie wchłanianie. Jednakże zaobserwowano wpływ substancji czynnej przyjmowana w preparatach doustnych na nasilenie działania przeciwzakrzepowego warfaryny oraz pochodnych kumaryny, poprzez wydłużenie czasu protrombinowego. Nie ma jednoznacznych danych, które dowodziłyby podobnej zależności w przypadku stosowania leków na bazie metronidazolu miejscowo. Zdarzało się jednak, że odnotowano przypadki zmian w referencyjnych wartościach INR, jako efekt połączenia substancji czynnej wraz z lekami przeciwzakrzepowymi na bazie kumaryny.

Dystrybucja na terenie Polski: Galderma Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #