Rivanol

 1. Rivanol co to jest
 2. Dawkowanie Rivanol
 3. Skutki uboczne leku
 4. Rivanol w ciązy
 5. Rivanol a karmienie piersią
 6. Interakcje z alkoholem
 7. Rivanol opinie

Rivanol co to jest

Rivanol 0,1% oraz Rivanol 0,1% Coel to płynne roztwory antybakteryjne. Lek dostępny jest w aptekach bez recepty. Występuje w butelkach o różnej pojemności, począwszy od 5 gramowych fiolek po opakowania 1000 gram. Istnieje także podobny preparat Rivanolum VP w postaci tabletek do rozpuszczania.

Substancją czynną leku jest mleczan etakrydyny w ilości 1 mg na jeden gram płynu. Rivanol stosuje się miejscowo, do oczyszczania i dezynfekcji ran oraz powierzchniowych uszkodzeń skóry. Należy do grupy barwników akrydynowych i działa antybakteryjnie na bakterie paciorkowca, gronkowca oraz inne bakterie Gram-dodatnie. Wchłania się w niewielkich ilościach przez skórę i błony śluzowe, a następnie wydalany jest przez nerki w postaci niezmienionej.

Dawkowanie Rivanol

Lek stosuje się zewnętrznie. Służy wyłącznie do podawania na skórę. Ranę należy przemywać płynem kilka razy na dobę lub zastosować go w postaci okładów, płukań lub przymoczek. Nie zaleca się użycia Rivanolu u dzieci z uwagi na brak informacji odnośnie bezpieczeństwa.

Stosując preparat konieczne jest zachowanie pewnych środków ostrożności:

 • należy uważać, by nie dostał się do oczu, a jeśli tak się stanie, należy obficie spłukać go wodą,
 • nie można zażywać Rivanolu doustnie,
 • nie powinno się stosować płynu na duże powierzchnie uszkodzonej skóry,
 • z powodu możliwości zabarwienia zaleca się unikać kontaktu leku z odzieżą i pościelą.

Preparatu nie powinny stosować osoby cierpiące na nadwrażliwość na substancję czynną lub na inne pochodne akrydynowe. Podobne wykluczenie obowiązuje przy jednoczesnym stosowaniu niektórych preparatów:

 • innych środków do stosowania miejscowego,
 • chlorowodorku tetracykliny (występuje synergiczny efekt działania),
 • środków o działaniu utleniającym, jak nadmanganian potasu, nadtlenek wodoru,
 • garbników,
 • substancji o charakterze anionowym,
 • roztworu boranu sodu, kwasu salicylowego i chlorku sodu.

Skutki uboczne leku

Rivanol nie powoduje zbyt wielu skutków ubocznych. Możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznych, w tym skórnych, jak zaczerwienienie, świąd i pieczenie skóry. Bardzo rzadko obserwowano kontaktowe zapalenie skóry po użyciu płynu. W razie zauważenia u siebie tego rodzaju reakcji należy zaprzestać stosowania leku i udać się do lekarza na konsultację.

Rivanol w ciąży

Płyn nie powinien być stosowany podczas ciąży ponieważ nie przeprowadzono odpowiednich badań klinicznych. Zażywanie preparatu przez kobiety ciężarne jest dopuszczalne jedynie, gdy możliwe korzyści dla matki są większe, niż ryzyko dla dziecka.

Rivanol a karmienie piersią

Tak jak w przypadku kobiet ciężarnych, nie przeprowadzano badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania płynu przez matki na dzieci karmione piersią. Nie wiadomo, czy lek przenika do pokarmu kobiecego, dlatego nie zaleca się jego stosowania kobietom karmiącym.

Interakcje z alkoholem

W ulotce brak informacji na temat interakcji Rivanolu z alkoholem.

Rivanol opinie

Opinie o leku są bardzo dobre. Pacjenci cenią sobie jego skuteczność i bezpieczeństwo. Rivanol najczęściej nie wywołuje reakcji alergicznych, działa szybko, a jego efekty widać po bardzo krótkim czasie.

Dystrybutorzy na terenie Polski:
Rivanol 0,1%: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne "PROLAB" Sp. z o.o.
Rivanol 0,1% Coel: Wytwórnia Euceryny Laboratorium Farmaceutyczne "Coel" S.J.