Protopic

  1. Protopic co to jest
  2. Protopic stosowanie
  3. Protopic przedawkowanie
  4. Protopic w ciąży
  5. Protopic a karmienie piersią
  6. Protopic a alkohol

Protopic co to jest

Protopic to maść na receptę o działaniu immunosupresyjnym. Substancją czynną leku jest takrolimus. Działanie preparatu polega na blokowaniu odpowiedzi układu immunologicznego.

Protopic stosowanie

Na co stosować lek protopic? Maść doskonale sprawdzi się w leczeniu atopowego zapalenia skóry, w którym występuje silny świąd i zaczerwienienie, a także suchość skóry. Reakcja ta spowodowana jest niewłaściwą reakcją układu odpornościowego wywołaną alergią. Jak należy stosować maść protopic? Na zmienioną chorobowo skórę należy nanieść maść. Wśród wskazań do stosowania preparatu wymieniane są ciężkie i umiarkowane zaostrzenia AZS. Dopuszczalne jest stosowanie maści u dzieci, które ukończyły 2 rok życia, jednak wyłącznie w sytuacji, gdy inne leczenie nie przyniosło pożądanych efektów. Maść może być stosowana na większość powierzchni skóry, należy jednak unikać sytuacji, gdy maść mogłaby przedostać się do nosa, oka czy jamy ustnej. Posmarowanej skóry nie należy zakrywać żadnymi opatrunkami.

Protopic przedawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Oprócz dawkowania, lekarz określi również jak długo stosować maść protopic. W przypadku zastosowania zewnętrznego na skórę ryzyko przedawkowania właściwie nie zachodzi, gdyż maść nie wchłania się do organizmu lecz działa zewnętrznie. W sytuacji, gdyby doszło do połknięcia maści należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Protopic w ciąży

Leku protopic 0,1 mg nie zaleca się stosować u kobiet ciężarnych, chyba, że jest to niezbędne dla zdrowia kobiety. Wpływ substancji czynnej na płód nie jest znany.

Protopic a karmienie piersią

Nie zaleca się leczenia maścią protopic w okresie, gdy kobieta karmi piersią. Konieczność zastosowania maści powinna wiązać się z oceną ryzyka i rozważeniem odstawienia dziecka od piersi na czas terapii.

Protopic a alkohol

Nie należy łączyć leku protopic z alkoholem. Jednoczesne stosowanie maści oraz spożywanie alkoholu może wywołać pojawienie się działań niepożądanych w postaci wypieków, podrażnienia skóry, a także uczucie gorąca.

Dystrybutor na terenie Polski:LEO Pharma Sp. z o.o.