Prokit

prokit-opis-leku
  1. Prokit co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Środki ostrożności
  5. Prokit w ciąży i okresie karmienia piersią
  6. Interakcje z innymi lekami

Prokit co to jest

Prokit to lek na receptę wykorzystywany w leczeniu objawów opóźnionego opróżniania żołądka. Preparat ma postać tabletek powlekanych o zawartości substancji czynnej 50 mg. Dostępne są opakowania zawierające 40, 90 lub 100 sztuk.

Prokit 50 mg należy do grupy leków prokinetycznych. Zawarty w nim chlorowodorek itoprydu wpływa pobudzająco na perystaltykę przewodu pokarmowego, przyspiesza proces opróżniania żołądka i przejścia pokarmu przez jelito cienkie oraz wzmacnia napięcie dolnego zwieracza przełyku. Ponadto lek działa zapobiegawczo na wymioty. Preparat przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych, dlatego też powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Pełny skład preparatu

1 tabletka powlekana Prokit zawiera 50 mg chlorowodorku itoprydu.
Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelowana, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu.
Skład otoczki: alkohol poliwinylowy częściowo zhydrolizowany, dwutlenek tytanu (E 171), makrogol 4000, talk.

Wskazania do stosowania

Lek Prokit stosuje się u pacjentów dorosłych przy występowaniu objawów żołądkowo-jelitowych czynnościowej niestrawności, jeśli nie są one związane z chorobą wrzodową. Do wskazań należą:

  • uczucie wzdęcia brzucha,
  • uczucie nadmiernej pełności w żołądku,
  • ból nadbrzusza,
  • brak łaknienia,
  • dyskomfort,
  • zgaga,
  • nudności,
  • wymioty.

Kiedy nie stosować tego leku

Lek nie może być stosowany, jeżeli pacjent wykazuje nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze w nim zawarte. Wśród przeciwwskazań do stosowania znajdują się również: krwawienia z przewodu pokarmowego, niedrożność mechaniczna, perforacje. W okresie ciąży i karmienia piersią preparat jest niewskazany.

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie leku określane jest przez lekarza. Zazwyczaj zaleca się, aby w ciągu doby przyjmować 3 dawki Prokit po 1 tabletce każda. W zależności od nasilenia objawów choroby możliwe jest zmniejszenie dawkowania. Czas terapii w badaniach klinicznych wynosił maksymalnie 8 tygodni.

Preparat należy przyjmować doustnie, połykając tabletki w całości i popijając odpowiednią ilością płynu. Lek powinno się zażywać zawsze przed posiłkiem.

Osoby zmagające się z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek wymagają dokładnej obserwacji podczas stosowania leku. Jeśli wystąpią działania niepożądane, należy zmniejszyć dawkowanie lub całkowicie odstawić preparat. U osób w podeszłym wieku również należy zachować ostrożność.

Odstawienie leku

Zbyt szybkie odstawienie preparatu i rezygnacja z leczenia może spowodować pogorszenie stanu pacjenta i nasilenie objawów.

Postępowanie po przedawkowaniu

Gdy dojdzie do przypadkowego przyjęcia zbyt dużej dawki preparatu, albo gdy lek zostanie połknięty przez dziecko, należy jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty. Specjalista określi sposób dalszego postępowania.

Pominięcie dawki

Lek należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Jeśli dojdzie do przypadkowego pominięcia tabletki nie należy stosować podwójnej dawki, lecz kontynuować terapię zgodnie z dotychczas przyjętym schematem.

Możliwe skutki uboczne

Tabletki Prokit 50 mg mogą wywoływać skutki uboczne. Niezbyt często pacjenci zgłaszają występowanie: bólu i zawrotów głowy, zaburzeń snu, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunki, zaparć, bólu brzucha), nadmiernego wydzielania śliny, bólu pleców, bólu w klatce piersiowej, zmęczenia, drażliwości, leukopenii, hiperprolaktynemii.

Rzadko pojawiają się działania niepożądane obejmujące skórę - wysypka, rumień, świąd,

Z nieustaloną częstością zdarzają się skutki uboczne w postaci: trombocytopenii, ginekomastii, żółtaczki, reakcji rzekomoanafilaktycznych, drżeń, nudności, zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych AspAT, AlAT, GGTP oraz fosfatazy alkalicznej, zwiększonego stężenia bilirubiny, kreatyniny lub azotu mocznikowego.

Jeżeli podczas przyjmowania Prokit wystąpi obrzęk rąk, nóg, twarzy, warg lub obrzęk gardła, który powoduje trudności w połykaniu lub oddychaniu, należy natychmiast odstawić lek i skonsultować się z lekarzem. Mogą to być symptomy świadczące o reakcji alergicznej (inne możliwe objawy to świąd i wysypka).

Środki ostrożności

Przyjmowanie leku wiąże się z koniecznością zachowania środków ostrożności. Ze względu na możliwe skutki uboczne w postaci zaburzeń wyników badań laboratoryjnych krwi, należy regularnie monitorować parametry hematologiczne. Jeśli wyniki badań będą nieprawidłowe, to konieczne jest przerwanie kuracji. Substancja czynna itopryd nasila działanie acetylocholiny, a tym samym może wywoływać działania niepożądane pochodzenia cholinergicznego. Ponadto nie ma dostępnych danych na temat długotrwałego stosowania itoprydu.

Nie wykazano, by lek powodował obniżenie zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn w ruchu. Jednak bardzo rzadko podczas terapii występują zawroty głowy, które mogą wpływać na koncentrację. Jeśli pacjent ich doświadcza, nie powinien obsługiwać maszyn ani prowadzić pojazdów.

Jeżeli podczas przyjmowania preparatu dojdzie do wystąpienia mlekotoku albo ginekomastii, konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie leczenia.

Z uwagi na zawartość laktozy lek nie powinien być stosowany u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Prokit w ciąży i okresie karmienia piersią

W okresie ciąży, a także gdy nie można wykluczyć, że kobieta jest w ciąży preparat można przyjmować jedynie, gdy korzyści wynikające z terapii przewyższają możliwe ryzyko. Dotychczas nie ustalono, czy stosowanie leku u kobiet ciężarnych jest bezpieczne.

U kobiet karmiących piersią nie zaleca się stosowania tabletek Prokit. Powodem jest brak doświadczenia w stosowaniu leku w okresie laktacji.

Interakcje z innymi lekami

Właściwością itoprydu jest przyspieszenie motoryki przewodu pokarmowego. W związku z tym Prokit może mieć wpływ na wchłanianie innych jednocześnie stosowanych preparatów doustnych. Dotyczy to zwłaszcza leków o wąskim indeksie terapeutycznym, leków charakteryzujących się przedłużonym uwalnianiem substancji czynnej oraz preparatów uwalnianych w jelicie cienkim (powlekanych dojelitowych środków farmaceutycznych).

Jednoczesne stosowanie leków o działaniu antycholinergicznym może wpływać na osłabienie działania itoprydu. Wśród nich znajdują się preparaty wykorzystywane w leczeniu astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, choroby Parkinsona, środki zmniejszające skurcze mięśni gładkich i leki na biegunkę.

Dystrybutor na terenie Polski: Pfizer Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #