Procto-Hemolan

Postać

krem

Substancja czynna

tribenozyd, lidokaina

Wskazania

hemoroidy

 1. Procto-Hemolan co to jest
 2. Dawkowanie Procto-Hemolan
 3. Skutki uboczne leku
 4. Procto-Hemolan w ciąży i okresie laktacji
 5. Środki ostrożności
 6. Interakcje z innymi lekami

Procto-Hemolan co to jest

Procto-Hemolan to dostępny bez recepty lek na hemoroidy. Ma postać kremu do stosowania miejscowego i sprzedawany jest w tubach o pojemności 20 g. Zawiera 2 substancje czynne: tribenozyd oraz lidokainę.

Procto-Hemolan krem posiada liczne właściwości przeciwhemoroidalne. Zawarty w nim tribenozyd działa przeciwzapalnie – jest antagonistą różnorodnych mediatorów stanu zapalnego, które są odpowiedzialne za powodowanie bólu, obrzęku, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Wzmacnia również naczynia krwionośne polepszając napięcie ich ścian oraz zmniejszac przepuszczalność, a jednocześnie wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Posiada także właściwości przeciwuczuleniowe – ogranicza uwalnianie histaminy oraz wiązanie się antygenów z przeciwciałami.

Lidokaina działa znieczulająco w miejscu podania. Efekt ten jest osiągany poprzez hamowanie depolaryzacji oraz przewodzenia impulsów przez neurony na skutek zablokowania kanału sodowego w błonie komórkowej neuronów.

Skład preparatu

Jaki jest skład Procto-Hemolan? W 1 g kremu znajduje się 50 mg tribenozydu oraz 20 mg chlorowodorku lidokainy.
Substancje pomocnicze to: alkohol cetylowy, kwas stearynowy, parafina ciekła, palmitynian izopropylu, eter cetostearylowy makrogolu, stearynian sorbitanu, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, sorbitol ciekły niekrystalizujący, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

Krem Procto-Hemolan stosuje się na hemoroidy - wewnętrzne oraz zewnętrzne żylaki odbytu.

Przeciwskazania

Nie należy stosować leku, jeśli u pacjenta występuje:

 • nadwrażliwość na tribenozyd, lidokainę lub jakikolwiek inny składnik kremu;
 • nadwrażliwość na substancje o budowie amidowej o właściwościach znieczulających mejscowo, m.in. na prilokainę i bupiwakainę.

Dawkowanie Procto-Hemolan

Jak stosować Procto Hemolan na hemoroidy? Krem należy aplikować miejscowo doodbytniczo – bezpośrednio na zmiany chorobowe. Zalecane dawkowanie początkowe zakłada aplikację paska kremu o długości ok. 1 cm 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Po złagodzeniu objawów hemoroidów można zmniejszyć dawkowanie Procto-Hemolan do ok. 1 cm leku raz na dobę. W opakowaniu znajduje się aplikator, przy użyciu którego należy odmierzyć odpowiednią ilość kremu.

Przedawkowanie preparatu

Przedawkowanie w Procto-Hemolan zawartej lidokainy najczęściej powoduje drgawki i zaburzenia krążenia. Może również rozwinąć się methemoglobinemia (choroba krwi powodująca niebieskie zabarwienie ciała). Jeśli wystąpią objawy przedawkowania Procto-Hemolan krem, należy zasięgnąć pomocy medycznej. Zaleca się usunięcie preparatu z miejsca aplikacji. Jednakże prawdopodobieństwo wchłonięcia do krwiobiegu takiej ilości jednowodnego chlorowodorku lidokainy, która może spowodować szkodliwe działanie jest niewielkie. Co do drugiej substancji czynnej, tribenozydu, dotychczas nie stwierdzono objawów jego przedawkowania.

Skutki uboczne leku

U niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane terapii. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, to należy zaprzestać stosowania kremu i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Rzadko skutki uboczne Procto-Hemolan krem obejmowały:

 • ból,
 • pieczenie,
 • wzmożoną perystaltykę jelit.

Bardzo rzadko zgłaszano natomiast reakcje anafilaktyczne na lek, a wśród nich:

 • skurcz oskrzeli,
 • obrzęk twarzy,
 • obrzęk naczynioruchowy,
 • zaburzenia sercowo naczyniowe.

Procto-Hemolan w ciąży i okresie laktacji

Nie zaleca się stosowania kremu u kobiet ciężarnych. Korzystanie z Procto-Hemolan w ciąży dopuszcza się tylko jeżeli lekarz uzna, że korzyści z terapii dla pacjentki są większe od ewentualnego ryzyka dla płodu.

W trakcie karmienia piersią także nie należy stosować leku. Substancja czynna lidokaina po wchłonięciu do krwiobiegu przenika w niewielkich ilościach do pokarmu kobiecego. Co do tribenozydu dotychczas nie ustalono, czy po podaniu na skórę jest on obecny w mleku kobiecym.

Środki ostrożności

Podczas trwania terapii należy szczególnie zadbać o higienę osobistą w miejscu aplikacji leku. Zaleca się również ograniczyć ryzyko wystąpienia zaburzeń wypróżniania.

Zaleca się konsultację z lekarzem, jeśli dojdzie do nasilenia objawów lub po upływie 7 dni stosowania kremu pacjent nie zauważy poprawy. Specjalista oceni, jakie dalsze leczenie zastosować.

W składzie Procto-Hemolan znajdują się substancje pomocnicze, które mogą wywoływać reakcje skórne lub uczuleniowe. Reakcje skórne, jak np. kontaktowe zapalenie skóry, mogą być spowodowane przez alkohol cetylowy. Natomiast reakcje uczuleniowe, również typu późnego, mogą zostać wywołane przez parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

Krem należy przechowywać w temperaturze nie przekraczającej 25°C. Leku nie wolno zamrażać.

Interakcje z innymi lekami

Jeśli Procto-Hemolan krem na hemoroidy jest stosowany zgodnie z zaleceniami, to istnieją małe szanse, by jego substancja czynna chlorowodorek lidokainy przeniknęła do krążenia ogólnego. Wiadomo, że lidokaina może wchodzić w następujące interakcje:

 • wzmacniać toksyczne działanie przeciwarytmicznych leków klasy I, jak meksyletyna i tokainid – z tego powodu należy zachować ostrożność w przypadku połączenia z tymi substancjami;
 • wzmacniać methemoglobinotwórcze działanie leków, które taki efekt powodują – są to np. chlorchinina, dapson, fenacetyna, fenobarbital, kwas p-aminosalicylowy, nitraty, paracetamol sulfonamidy;
 • hamować czynność ośrodkowego układu nerwowego.

W przypadku drugiej substancji czynnej - tribenozydu – dotychczas nie donoszono, by zaaplikowany  doodbytniczo wchodził w interakcje.

Przeczytaj także:

Hemoroidy – objawy i leczenie hemoroidów

Dystrybutor na terenie Polski: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

procto-hemolan-krem-opakowanie
×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #